UYGUN Partili Ertürkmen: ‘Torpil’ sözüne tüm gençler reaksiyon gösteriyor

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
UYGUN Partili Ertürkmen: ‘Torpil’ sözüne tüm gençler reaksiyon gösteriyor ANKARA – DÜZGÜN Parti Genel Lideri Meral Akşener’in direkt kendisine bağladığı DÜZGÜN Parti Gençlik Siyasetleri Başkanlığı’nın koordinatörlük bakılırsavine partinin en genç kurucusu alan Orhun Ertürkmen getirildi.

Akşener’in Türkiye’nin tüm kentlerine yaptığı esnaf ziyaretlerine eşlik eden, burada direkt gençlerin yaşadığı sıkıntıları deneyimleme ve parti siyaseti haline getirme imkânı bulduklarını söyleyen Ertürkmen’e nazaran “Ucube sistem” diye nitelediği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden etkilenmeyen genç yok.

‘GENÇLERİN SİYASETTEKİ TEMSİLİYLE İLGİLİ ÜZÜCÜ SONUÇLAR ÇIKIYOR’

23 yaşında UYGUN Parti’ye katılan, 5 yıldır Akşener ile birlikte Türkiye’nin 81 vilayetine giden ÂLÂ Partili Ertürkmen’e bakılırsa Batı’da da Doğu’da da gençlerin sıkıntıları ve tasaları ortak. “Liyakatsizlik” ve “torpil” sözlerine fazlaca reaksiyonlu bir gençliğin olduğunu söyleyen Orhun Ertürkmen, “Siyasetçilerin gençlerin hayatlarını bu derece etkilediği ortamda apolitik olunması mümkün değil” dedi ve gençlerin politik olduğunu söz eti.

İYİ Partili Ertürkmen’in, yeni başladığı nazaranvinde yapmayı hedeflediği çalışmalardan YETERLİ Parti’nin gençlik siyasetlerine, Z neslinin seçimlere tesirinden partisinin anketlerdeki oy oranına kadar sorularımıza karşılığı şöyleki oldu:

İYİ Parti’nin gençlik çalışmaları size emanet edildi. Bu misyona geliş süreciniz nasıl gelişti? Partilerin büyümelerinde gençlerin kıymetli bir hissesinin olduğu düşünülür.

Bu bakılırsavi üstlenmedilk evvel Gençlik Siyasetleri Başkanlığımızla ilgili daha kıymetli bir gelişme oldu. Genel Liderimiz bu vazifesi kendisine bağladı. Bu Türkiye’de de dünyada da epey meselae rastlamadığımız bir durum. YETERLİ Parti’nin genç siyasetçisi olarak benim için epey değerli bir gelişmeydi. Türkiye’de yapılan araştırmalara göre gençlerin siyasetteki temsiliyle ilgili üzücü sonuçlar çıkıyor. GÜZEL Parti’yi genç siyasetçilerin önemsenmesi için fazlaca kıymetli bir adım olarak görüyorum.

‘TÜRKİYE’NİN 81 VİLAYETİNDE GENÇLERLE KARŞILAŞTIM’

Benim siyasi hayatım DÜZGÜN Parti’nin en genç kurucular heyeti üyesi olmamla başladı. İstanbul’da Gençlik Kolları Kurucu Vilayet Başkanlığı yapmıştım. Vilayet lideri olduktan bir ay daha sonra seçim sonucu alındı. Taze gençlik kollarının taze vilayet liderleri olarak seçim atlattık. Ben Sayın Meral Akşener’in başlatmış olduğu 20 Ocak 2020’den beri devam eden esnaf ziyaretlerimizin tamamında genel liderimizin yanında bulunma bahtı yakaladım. Türkiye’nin 81 vilayetinde gençlerle karşılaştım. Bunlar benim için epeyce kıymetli deneyimler. Türkiye’nin 81 vilayetindeki meselelere vakıf oldum.

‘KENDİNİN OLMAYAN BİR SIKINTIYLA NASIL DERTLENİLDİĞİNİ GÖRDÜM’

“Türkiye’nin 81 vilayetinde gençlerle karşılaştım” dediniz. Türkiye’nin her noktasında gençlerin problemleri tıpkı mıydı? Nelere tanıklık ettiniz?

İYİ Parti’nin elli kişilik Genel Yönetim Konseyi üyesiyim. Partinin kararları burada alınıyor. Gençlik Siyasetleri Koordinatörlüğü misyonu benim için epeyce pahalı, bunu pahalı yapan da 81 vilayette benim gördüğüm genç sorunları, sıkıntıları. Gittiğim her vilayette en az beş gencin problemlerini dinledim. vakit içinde bu problemleri şahsî sorun ettiğimi fark ettim. ‘İnsan kendinin olmayan bir problemle nasıl dertlenirmiş’i de gördüm.

‘PROBLEMLERİN EN BÜYÜK MAĞDURU GENÇLER’

Türkiye’nin içerisinde bulunduğu sorun sıralamasında gençlerin yaşadıklarının birinci sırada olması gerektiğini düşünüyorum. Natürel ki iktisat, demokrasi, hukuk, adalet değerli fakat bu sorunların hepsinin en büyük mağdurunun gençler olduğunu unutmamak lazım. 81 vilayette ben bu mağduriyeti gördüm. En Doğu’da da en Batı’da da kaygılar ortak ve ileri düzeyde. Dayanma eşiğini geçmiş. İşsizlik Türkiye için sorunsa genç işsizliği daha büyük bir sorun. Bu genç işsizliği nereye giderseniz gidin nazaranbiliyorsunuz.

‘GENÇLERİN LİYAKAT İSYANINI GÖRDÜK’

Biz gezdiğimiz yerlerde gençlerin liyakat isyanını gördük. KPSS süreçlerindeki hem liyakatsizliğin birebir vakitte torpil sözünün ergenlerdeki olumsuz tesirini gördük. Bu hayli acı. Torpil sözünü duyduğu an gençlerin gözündeki öfkeyi nazaranbiliyorsunuz. Bir söze bütün Türkiye gençleri reaksiyon gösteriyor. “Gençler iş beğenmiyor” diyen siyasetçilere ve bireylere hayli kızgınlar. Bu yanlışsız değil ve bu gençleri incitiyor. Gençler sorunlarını lisana getirmek istiyorlar. Tabir özgürlüğü kavramına hayli bağlılar. 81 ilin her yerinde sıkıntılı genç sıkıntısını duyurmak istiyor.

‘AKŞENER HAFTADA BİR GENÇLERLE TOPLANACAK’

İYİ Parti’de Akşener’in gençlik çalışmalarını direkt kendisine bağlaması ve sizin Genel Yönetim Heyeti üyesi olmanız niçiniyle gençlerin yaşadığı problemler direkt partinin mutfağına iletilir mi oldu? Bu partinin gençlere dönük siyasetlerini nasıl etkiliyor, etkileyecek?

Genel liderimizin mutfağında gençler daima vardı. Gençlerle çalışmayı seven ve bunu benimsemiş bir başkan. Gençlik siyasetlerini kendisine bağlayarak, haftada bir genel lider yardımcıları ile nasıl toplanıyorsa genel merkez gençlik yöneticileriyle de toplanacak. Bu da direkt genel liderin partisinin gençlerinden direkt girdi toplayacağı, bunu telaffuzlarına ve projelerine yansıtacağı manasına geliyor. Bu sayede gelecekte gençlere dair daha sağlıklı fikirler, siyasetler üreteceğini öngorebiliyorum.

‘GENÇLERİN ÂLÂ PARTİ’YE ÜYE OLMA ÇEKİNCELERİ VARDI’

İYİ Parti üye sayısında 500 bin barajını geçti. Üyelerinizin ne kadarı genç? Gençlere ulaşmak için neler yapacaksınız?

Maalesef ülkemizde birfazlaca kurumda işe giriş koşulu hükümette olan partinin üyesi olmaktı. Bir meslek planlayan gençlerin DÜZGÜN Parti üyesi olmak için çekinceleri vardı. Biz gençleri üye yapmak konusunda bu biçimdelarda zorlanıyorduk, istekli havuzlarımızda yer alıyorlardı. Geldiğimiz noktada ÂLÂ Parti, hali hazırda yapılan anketlerde 3’üncü parti olarak, iki yıldır oyunu artıran tek siyasi parti olarak gözüküyor. Biz bunların yansımasını üye artış sayımızda da gördük. Genç üye sayımızın artışı şu an süratli.

6 MİLYONLUK Z NESLİ ARTI 4 MİLYON: ÖNYARGISIZLAR

2023 seçimlerinde 6 milyon Z nesli gencin oy kullanacağı ve seçim sonuçlarını direkt etkileyeceği değerlendirmeleri yapılıyor. Buna yönelik ne tıp adımlar atacaksınız? Gençlere nasıl yaklaşacak, nasıl sesleneceksiniz?

Yeni oy kullanacak ergenlerde klasik oy kullanma davranışı gözlemlenmiyor. Geçmiş nesillerde oy kullanılan partide babadan, anniçin çocuğa geçen bir durum varmış. Ben birinci kere oy kullanacak 6 milyon gence, 2018’de de birinci sefer oy kullanmış 4 milyon hâlâ genç olanları da ekliyorum ve bu sayıyı 10 milyon olarak görüyorum. Rastgele bir önyargısı olmayan, karar verme kriteri olarak tutucu davranış sergilemeyen bir çoğunluktan bahsediyoruz.

Genel liderimiz beş sefer ‘Gençler İçin Gençlerle birlikte’ programı yaptı. Gençlerin kederlerinin dinlediği bu programlar basınla da paylaşıldı. Televizyonlarda, haberlerde, Meclis’te gençlerin sorunlarının birinci sırada bırakın konuşulmayı birinci onda bile değil. Hem genel liderimiz tıpkı vakitte partimiz şu kelamı verdi: Biz gençlerin kaygısını duyurana kadar çalışmaya devam edeceğiz.

‘İYİ PARTİ BİRÇOK İNSANIN İKİNCİ PARTİSİ’

Türkiye’de siyasetin iki kutba sıkıştığı değerlendirmeleri yapılıyor. Siz bir şeylerin değişmesi gerektiğine dönük itirazı lisana getiren taraftasınız. Karşı mahallenin gençlerine nasıl sesleneceksiniz?

İYİ Parti biroldukca insanın ikinci partisi. “Partinize oy vermezseniz kime oy verirsiniz” sorusunun karşılığında YETERLİ Parti birinci sırada yer alıyor. “Kime asla oy vermezsiniz” sorusuna verilen karşılıklarda da YETERLİ Parti sonuncu sırada. Bu data bize şunu anlatıyor. YETERLİ Parti Türkiye’nin her bölümüne bir biçimde ulaşmış ve hiç bir kısmı de rahatsız etmemiş bir parti. Bugüne kadar her ne yaptıysak, bunun Türkiye’nin kutuplaşmasına hizmet etmediğini görüyoruz. Ziyaretlerimizde kaygısını dinlediğimiz insanların siyasi partisini sormuyoruz. Konuştuğumuz beşerler kime oy verirse versin biz projelerimizi anlatıp oyunu almak noktasında samimiyiz. Seçmene kızmıyoruz, seçmenin kutuplaşması üzerinden oy sağlamaya çalışmıyoruz. Kutuplaşmaya, kısır tartışmalara girmedikçe toplumun her kesitine hitap edip sempatisini kazanacağımızı düşünüyorum.

‘GENÇLERİN APOLİTİK OLMASI MÜMKÜN DEĞİL’

Bir taraftan apolitik, epey siyaset ile bağlantılı olmayan bir gençliğin de varlığına değiniliyor. Siz buna katılıyor musunuz? Ya da yeni jenerasyon daha mı politik?

Ben apolitik sözünün gençler üzerinde kullanılmasını yanlışsız bulmuyorum. “Gençler apolitiktir” diyenlerin bu kavramı tam olarak anladığını ve bildiğini düşünmüyorum. Konuştuğumuz her genç siyasete maruz kalmış durumda. Hatta bu düzeyde bir maruziyet istemediklerini söylüyorlar. Toplumsal olarak bir aktiviteleri yok fakat bir yerlerde toplandıkları her gün illa ki “siyaset konuşuyoruz” diyorlar. Siyasetin insanların ömrünü bu kadar etkilediği ülke sayısı fazlaca az. Siyasetçilerin aldığı kararlar, iki dudaklarından çıkanlar, gençlere olan tesiri o kadar süratli ki… Gençlerin kendilerini bu kadar etkileyen konularda uzak ve ilgisiz kalmaları mümkün değil. Bugünkü siyasi yapı ve ucube sistem dediğimiz “partili cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin” etkilemediği genç yok. Bunu alanda görüyoruz. Siyasetçilerin gençlerin hayatlarını bu derece etkilediği ortamda apolitik olunması mümkün değil. Değiller de.

‘GENÇLER AĞIR MUTSUZ VE PSİKOLOJİLERİ BOZUK’

Siyasilerin ya da bürokratların direkt gençlerin ömür alanlarına dönük adımını yakın periyotta Eskişehir’de gördük. Gençlerin katılacağı şenlik valiliğin sonucuyla yasaklandı. Gençler ekonomik durumlarından dolayı sosyalliklerini geri plana bırakmış durumdalar. Bir biçimde sosyalleşecek ekonomiyi bulduklarında da genel bir mutsuzluk olduğu için içlerinden gelmiyor. Gençler ağır mutsuz ve psikolojileri bozuk. Gençlerin bu mutsuzlukları tahminen unutacakları, hayli masraf yapmadan katılacakları aktifliklerin engellenmesini, yasaklar getirilmesini asla yanlışsız bulmuyorum. aslına bakarsan mutsuz, umutsuz ve huzursuz gençleri bari rahatlayabilecekleri toplumsal alanlarında da kısıtlamamak, boğazlarına çökmemek gerekiyor.