Ümit Özdağ’ı protesto eden Suriyeli öğrenci: Beni yumrukladılar

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Ümit Özdağ’ı protesto eden Suriyeli öğrenci: Beni yumrukladılar Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ’ı Bilkent Üniversitesi’nde protesto edenler içinde bulunan Suriyeli bir öğrenci, protestodan daha sonra arkadaşının unuttuğu çantayı almak için salona döndüğünde zorla dışarıya çıkarıldığını ve burada Zafer Partisi’nden bir bakılırsavli tarafınca kendisine yumruk atıldığını söylemiş oldu.

Bilkent Üniversitesinde Atatürkçü Fikir Topluluğunun düzenlediği söyleşiye katılan Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ, öğrencilerin protestosuyla karşılaşmıştı. “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atan öğrenciler topluca salonu terk etmişti.

Bilkent Üniversitesi Bayan Çalışmaları ve İnsan Hakları Toplulukları, aktiflikten iki gün evvel Ümit Özdağ’ı üniversitede niye istemediklerine dair yayımladıkları bildiride, “ırkçılık külçeşidinin ve sığınmacı/göçmen tersliğinin giderek yaygınlaştığı bugünlerde, Ümit Özdağ’ın külliyen bu mevzuya endeksli telaffuzlarda bulunduğuna ve bu durumun memleketler arası öğrenci profilinden dolayı Bilkent Üniversitesi’ndeki ağırlaşan zıtlığın şiddete dönüşebilme tehlikesi oluşturduğuna” dikkat çekilmişti.

KADIN ÖĞRENCİDEN ‘İDEOLOJİK’ DİYE PARKASINI ÇIKARMASINI İSTEDİLER

Evrensel’e konuşan Bayan Çalışmaları Topluluğu Yönetici Bilge Karakoyun, Özdağ’ın kendileri hakkında yaptığı paylaşımdan daha sonra sayısız “taciz, tecavüz ve ölüm” tehdidi aldıklarını anlattı.

1 milyondan fazla takipçiye sahip olan bir siyasetçinin bu biçimde bir harekette bulunmasının ‘halkı kin ve düşmanlığa sürüklemek’ olduğunu söz eden Karakoyun, tehditler karşısında okul idaresinden müdafaa talep ettiklerini söylemiş oldu. Fakat güvenlik müdürünün kendilerini ofisine çağırdığını; odasında kimi idare şurası üyelerinin, giydikleri kıyafeti (parka) “ideolojik ilişkileri olması” sebebi öne sürülerek çıkarttırdığını anlatan Karakoyun, kendilerine artlarında olduklarını söylemiş olduklerini lakin “uslu olmalarının faydalı olacağını” eklediklerini söylemiş oldu.

‘OKULDA BİRÇOK GÖÇMEN ÖĞRENCİ VAR’

Ayrıca kendilerine gelen bir bildiride Suriyeli bir öğrencinin Zafer Partisi destekçileri tarafınca darbedildiğini dediğini paylaşan Karakoyun, “Okuldaki göçmen ve sığınmacı öğrenci sayısı göz önüne alındığında, burada gerçekleşen aktifliğin tüzüğe karşıt olması bir yana, sonrasındasındasında gerçekleşen şiddet içerikli olaylarda Suriyeli bir öğrencinin okula dışarıdan giren Zafer Partisi destekçisi tarafınca darbedilmesi, bu biçimde bir bildiri yayımlamakta niye haklı olduğumuzu net halde ortaya koyuyor” dedi.

‘IRKÇI NEFRET SALDIRISI’

Etkinlikte Ümit Özdağ’ı protesto eden Suriyeli öğrenci, nasıl darbedildiğini anlattı.

Güvenlik nedeni öne sürülerek ismini vermek istemeyen öğrenci, “Zafer Partisi başkanının söyleşisine katılmak için geldim ve onun ırkçı telaffuzuna itiraz edip ve protesto ederek ayrıldım. Bu esnada puşimi (küffiye) takmıştım. Ayrıldıktan daha sonra arkadaşım çantasını içeride unuttuğunu söylemiş oldu, ben de oditoryumdan çantayı almak için geri döndüm. Bilkent güvenliği ile görüştüm ve girmeme müsaade verdiler. çabucak sonrasında içeri girdiğimde arkadaşımın sırt çantasını almaya giderken Zafer Partisinden bir bakılırsavli süratle bana yanlışsız yürüdü ve beni itti. Ona arkadaşımın çantasını alacağımı söylemiş oldum, yanıt vermedi ve beni yinedan itti. daha sonra hâlâ konuşmaya çalıştığımı görür görmez bana iki yumruk attı. Görüntülerde da görüldüğü üzere tehditkâr bir biçimde elimi kaldırmadım. Ayrıyeten bağırmadım ya da potansiyel olarak tehlikeli bir harekette bulunmadım. Bu da atağın ırkçı bir nefret saldırısı olduğunu kanıtlıyor” dedi.

ondan sonrasında da tehditler aldığını söyleyen öğrenci, güvenliğe gittiğini fakat rastgele bir süreç yapılmadığını ve geçiştirildiğini söylemiş oldu. (HABER MERKEZİ)