Tuzla’da denize sıfır projeye yargıdan vize

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Tuzla’da denize sıfır projeye yargıdan vize İstanbul’un Tuzla ilçesinde Vilayetler Bankası’na ilişkin denize sıfır arazinin yapılaşmaya açılmasını sağlayan imar planına dair istinaftan karar çıktı. İstanbul Bölge Yönetim Mahkemesi 4’üncü İdari Dava Dairesi, yönetim mahkemesinin ‘kamu faydası olmadığı’ sebebi öne sürülerek verdiği iptal sonucunı bozdu. bu biçimdece 50 bin metrekarelik yerde ‘Cübbeli Ahmet’in damadının ağabeyi olan Muhittin Palazoğlu’na ilişkin Vesen Yapı’nın inşa ettiği yalı projesinde mahzur kalmadı.

Birgün’den Uğur Şahin’in haberine göre, Tuzla Manastır mevkiisinde Vilayetler Bankası’nın uzun yıllar eğitim ve dinlenme hedefiyle ‘kamp alanı’ olarak kullandığı denize sıfır 50 bin metrekarelik kamu toprağı, birinci vakit içinderda 2017 yılında imara açıldı. Alanın işlevi ‘turistik tesis ve park’tan ‘ticaret ve konut’ olarak değiştirilirken CHP’li belediye meclis üyelerinin açtığı dava ile arazinin imara açılmasını önnazarann imar planı iptal edildi. Lakin Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’nca 3 Nisan 2020 tarihinde yeni bir imar plan daha hazırlandı ve kelam konusu alan bir sefer daha yapılaşmaya açıldı.

Alanın 41 bin metrekaresi ‘ticaret ve konut’ için ayrılırken geri kalan kısımlar ise ‘dini tesis, park ve trafo alanı’ olarak belirlendi. Bunun üzerine CHP İstanbul Vilayet Başkanlığı’nca kurulan Kent Haklarını İzleme Konseyi ismine İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi üyeleri İdeal Latifeler ile Hatice Dava Özer, Avukat İsa Öztürk aracılığıyla mevzuyu yargıya taşıdı.

İDARE MAHKEMESİ PLANI İPTAL ETTİ

Bilirkişi raporunda, imar planıyla bölgeye bakılırsa kelam konusu yere bir kat fazla imar hakkı verildiği belirtilerek, planın yapı ve nüfus yoğunluğunu artırıcı nitelikte olduğuna vurgu yapıldı. Eksper, imar planının şehircilik unsurları ile kamu faydasına ters olduğu görüşünü bildirdi. Bunun üzerine İstanbul 6’ncı Yönetim Mahkemesi, 9 Mart tarihinde aldığı kararla, planın iptaline hükmetti. Kararda, “Kat sayısının bir kat üzerinde olması niçiniyle görsel/silüet konusunda olumsuz bir tesir oluşturacağı, donatı istikrarını bozduğu, olumsuz emsal oluşturacağı kararına ulaşılmış, dava konusu planlarda hukuka uyarlılık bulunmamıştır” denildi.

‘KAMU FAYDASINA UYGUN’

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Vilayetler Bankası ve Vesen Yapı A.Ş., yönetim mahkemesinin ‘iptal’ sonucuna itiraz etti. İstanbul Bölge Yönetim Mahkemesi 4’üncü İdari Dava Dairesi, alt mahkemenin verdiği sonucu kaldırdı, davanın da reddine hükmetti. 21 Eylül’de oybirliğiyle alınan istinaf sonucunda, lokal mahkemenin kararında ‘hukuki isabet bulunmadığı’ belirtilerek, şöyleki denildi:

“Her ne kadar dava konusu planın belirlediği yapılaşma şartları etraf imar planında tanımlanan kat adedinden bir kat fazla olsa da daha az taban kullanması ile daha az nüfus öngördüğü, bu durumun dikey yapılaşmada negatif tesir göstermekle bir arada, alanın doğal yapısının korunması istikametinde daha az tahribata niye olacağı, (…) bölgenin canlandırılması ve gereksinim olan donatılar istikametinde gerekli olduğu, planların şehircilik prensiplerine, planlama asıllarına ve kamu faydasına uygun olduğu kararına varılmakla…”

İNŞAATIN SAHİBİ ‘CÜBBELİ AHMET’İN YAKINI

İller Bankası, üç yıl evvel kelam konusu arazi üzerinde bir konut projesi yapılması için ihale açtı. “Vesen Yapı-Osman Acar Limited Şirketi Ortak Girişimi”nin kazandığı ihalenin akabinde 540 milyonluk mukavele imzalandı. İhaleyi alan Vesen Yapı’nın sahibi kamuoyunda “Cübbeli Ahmet Hoca” olarak bilinen Mahmut Meşhur’un damadının ağabeyi Mehmet Muhittin Palazoğlu. İnşaatı üstüne alan Vesen Yapı A.Ş., 2017 yılında “Paltürk Güç A.Ş.” ismiyle kuruldu. Bir devir ‘Cübbeli Ahmet’in damadı Esat Palazoğlu da burada idare heyeti üyesi olarak yer aldı lakin ondan sonrasında idareden ayrıldı. Ticaret Sicili gazetesinde yer alan bilgilere göre, şu an şirketin tek sahibi Mehmet Muhittin Palazoğlu. Muhittin Palazoğlu beraberinde Nakşibendi Piri Sürmeli Hoca Muhittin Palazoğlu’nun da torunu. Arazi üzerine yapılan ve “Mercan Tuzla Vesen Yalıları” ismi verilen konut projesinin ön satışına geçen aylarda başlanırken uydu imgeleri, topraktaki ağaçların kesildiğini gözler önüne seriyor. Zemin+ 3 katlı bloklardan oluşan yalı projesinde 16 blokta 158 adet daire yer alacak. Dairelerin 2024 yılının birinci çeyreğinde teslim edileceği bildirildi. (HABER MERKEZİ)