“Tren istasyonuna giden merdivenlerden dikkatlice inerken onu izledim”

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
1,900
0
0
“Tren istasyonuna giden merdivenlerden dikkatlice inerken onu izledim”
Canal Caddesi'ne gidiyorum

Sevgili günlük:

Bir bahar günüydü ve öğle tatilinde marketten alışveriş yapmak için tren istasyonuna doğru giderken bastonlu yaşlı bir kadının bana gülümsediğini ve el salladığını gördüm.

Bana Q treninin nerede olduğunu sordu.

“Tam arkanda.” dedim. “Nereye gidiyorsun?”

“Kanal Caddesi” diye yanıtladı.

Bana kaybolduğunu ve Brooklyn'deki mahalleme nasıl geldiğini hatırlayamadığını söyledi.

Tren istasyonuna giden merdivenlerden inerken onu dikkatle izledim. Bunu geriye doğru yaptı. Kalçalarında daha kolay olduğunu söyledi.

Onun için endişelendim ve onu Canal Sokağı'na götürmeyi teklif ettim. Kabul etti.

Yolculuğumuz sırasında bana hayat hikayesini anlattı: 1940'larda Pekin'de nasıl büyüdüğünü, oğlunun lösemiden nasıl öldüğünü ve daha sonra müzik eğitimi almak için nasıl tek başına New York'a taşındığını.

Canal Caddesi'ne vardığımızda ona numaramı vermekte ısrar ettim.

O zamandan beri onları mahallemde görmedim ama ara sıra Canal Caddesi yakınındaki bir Çin fırınında kahvaltı yapıyoruz. Burası onun en sevdiği yer.

—Cathy Zhang

“Bunu fazla düşünme.”

Sevgili günlük:

Bir pazar günü köpeğimi Carroll Gardens'ta sokakta gezdiriyordum. Köşeye geldiğimde büyük kahverengi bir spor çantası taşıyan bir adam aceleyle yanıma yaklaştı.

“Gerçekten özür dilerim!” diye bağırdı köşede dururken.

Köpeğim ve ben ona baktık ama o başını kaldırdı.

“Onu üstüme at” diye bağırdı. “Bunu fazla düşünme.”

Bakışlarını, önünde durduğumuz binanın en üst katındaki köşe daireye kadar takip ettim. Kırmızı spor ayakkabılı bir kadın pencerenin önünde duruyordu.

“Sadece beklemek istiyorum…” dedi, sesi azalarak. Beni işaret etti.

Gülümseyip ona el salladım ve köşeden devam ettim. Biraz uzaklaştığımızda durdum ve arkamı döndüm.

Köpeğime baktım. Köpeğim bana baktı. Kırmızı bir spor ayakkabı havada uçarken ikimiz de daireye baktık.

Adamı artık göremiyordum ama spor ayakkabısını yakaladığını anlayabiliyordum.

Harika, diye bağırdı. “Şimdi diğeri!”

İkinci bir spor ayakkabı havada uçtu.

“Aferin!” Diğer yöne doğru yürümeden önce söyledi.

–Kat Lynn

Tam eller

Sevgili günlük:

Büyük bir pizzası ve küçük bir köpeği olan genç bir adam 34. Cadde'den binip yanıma oturduğunda şehrin yukarısına giden F trenindeydim.

“Özür dilerim” dedi. “Nerede iniyorsun?”

Roosevelt Adası, dedim.

“Pizzamı o zamana kadar saklayabilir misin?” diye sordu.

Ona komik bir şekilde bakmış olmalıyım.

“Yeni bir kız arkadaşım var” dedi, “ve onu etkilemek istedim, bu yüzden bu sabah köpeğim ve ben ona gerçek bir Frank Pepe pizzası alabilmek için New Haven'a giden trene bindik.”

“Saatlerdir onu takıyorum” diye devam etti, “ve köpeğimin ilgime ihtiyacı var.”

Pizzayı bana verdi ve köpeği kucağına koydu.

“Bunda ne var?” diye sordum.

“Sosis ve mantar” dedi. “Senin favorin.”

“Benim de” dedim.

—Elisabeth Rosenberg

“Dev”

Sevgili günlük:

1930'ların kasvetli, gri bir perşembe günü Park Avenue South'ta bir taksiye atladım. Sürücü arkadaş canlısıydı ve New York'ta kar eksikliği hakkında konuşmaya başladık.

Konuşma bir şekilde eski bir “Alacakaranlık Kuşağı” bölümüne döndü. Taksi şoförü aynı sınıfta olduğumuzu anlayınca Gigantor'un kim olduğunu bilip bilmediğimi sordu.

Gigantor'un kim olduğunu biliyor muydum?

“Gigantor, Gigantor, Gigaaaantooor, Gigantor, uzay çağı robotu” diye şarkı söyledim. “O emrinizde.”

Park Bulvarı'nda yürürken bir başkasıyla karşılaştık: “Gelin ve ailesini zar zor geçindirebilen fakir bir dağcı olan Jed adında bir adamın hikayesini dinleyin…”

Sola dönüp 57. Caddeye geldiğimizde vitesi tekrar değiştirdik.

“George Jetson'la tanışın” şarkısını söyledik, “oğlu Elroy, kızı Judy, Jane, karısı.”

Columbus Circle'ı dolaşırken 1970'lere ve Jim Croce'nin “Time in a Bottle” adlı eserine girdik.

Yolculuk çok çabuk bitti. Şoföre harika yolculuk için teşekkür ettim ve taksiden atladım.

Adını sormadığım için üzgünüm. Ama eğer orada okuyorsa, bir şeyim daha var:

“Tavsiyemize kulak verin. Magilla gibi bir goril ne pahasına olursa olsun çok hoştur. Magilla Goril satılık!”

—Marjorie Silverman

Karışık

Sevgili günlük:

Güneşli bir bahar gününde Zabar'ın yanından geçerken küçük bir köpeğin tasmasına takıldım.

Sahibi endişelenecek bir şey olmamasına rağmen bolca özür diledi. Kendimi özgürleştirmem sadece bir dakikamı aldı.

Kadın havadan sudan konuşarak, “Yukarı Batı Yakası'na ne oldu?” dedi. “Yıllardır buraya gelmedim. Hatırladığımdan çok farklı.”

“Ah,” dedim, “nerelisin?”

“Yukarı Doğu Yakası” dedi.

– Peggy Kuzu

Okumak tüm güncel girişler ve bizim Gönderim Kuralları. Bize e-posta yoluyla ulaşın diary@Haber veya takip et
@NYTMetro Twitter'dan.

İllüstrasyonlar Agnes Lee'ye ait