Trabzon’da belediye liderinden ‘Kürdistan siparişi’ baskını: Şapkalar yakıldı

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Trabzon’da belediye liderinden ‘Kürdistan siparişi’ baskını: Şapkalar yakıldı Trabzon’un Şalpazarı İlçesi’nde şapka üretimi yapan Anadolu Şapkacılık isimli fabrikaya “Kürdistan şapkası” üretiliyor sebebi öne sürülerek MHP’li Şalpazarı Belediye Lideri Refik Kurukız ve belediye grupları tarafınca baskın yapıldı.

Lokal medyaya yansıyan bilgilere bakılırsa, Irak’ta 10 Ekim’de gerçekleşecek seçim için gelen sipariş üzerine üretim yapılırken fabrikaya gelen Lider Kurukız, üretimin ‘yasa dışı’ olduğu teziyle zabıtalara şapkaları toplattırdı. Toplanan şapkalar yol ortasına atılarak yakıldı.

Fabrika yetkililerince yapılan açıklamada da siparişlerin Irak’ta önümüzdeki günlerde gerçekleşecek seçimler için siparişlerin hazırlandığına değinilerek yasal şartlar içerisinde üretim yapıldığı kaydedildi.

Lider Refik Kurukız olayın akabinde yaptığı açıklamada, “Burası Şalpazarı. Çepni Kültürümüzü, atalarımızın mirasını burada yaşatıyoruz. Burası öz be öz Türk Yurdudur. İlçemizde bu biçimde bir hadisenin yaşanması tüm ilçe halkımız üzere beni de derinden üzmüştür. Belediyemiz olaya anında müdahale yaparak şapkaları imha etmiştir” dedi.

LİDER: PKK’YA HİZMET EDECEK AMBLEM

Haber 61’de yer alan habere bakılırsa Kurukız, “İlçemizde dokuma imalatı yapan firmanın bu amblem ve renkleri taşıyan üretim yapması üzerine biz de kayıtsız kalamadık. Biz Türk Milletiyiz. Ülkemizi bölmek isteyenlerin amblemleri Şalpazarı İlçesinde üretilemez. Türk Milliyetçisi olarak bunların burada üretilmesine burada müsaade edemeyiz. PKK örgütüne hizmet edecek olan amblemin burada üretilmesi bizi üzdü. Şehitlerimizin bize emanet ettiği bu vatan topraklarında hainlere hizmet edecek bir eseri burada yaptırmayız. Son damla kanımıza kadar çaba edeceğiz” diye konuştu.

FABRİKA SAHİBİ: BİZ ŞALPAZARI ESNAFIYIZ, LİDER YARGISIZ İNFAZ YAPTI

Mevzuyla ilgili ondan sonrasında firma yetkilisi Ömer Özdemir de bir açıklama yayınladı. Günebakış gazetesinde yer alan açıklamaya nazaran Özdemir olayı şöyleki anlattı:

“Trabzon ili Şalpazarı ilçesinde şurası olan Anadolu Şapkacılık üretim tesislerimizde bugün yaşanan üzücü olay ile ilgili yaşananları şöyle özetlemek istiyorum.

Ben Ömer Özdemir, bu firmanın sahibiyim. Irak bölge idaresinin önümüzdeki günlerde kendi bölgelerinde yapacakları seçim sürecinde kullanılacak, ihraç edilmek üzere şapka siparişi gelmiştir.

‘ŞAPKALAR HUNHARCA YAKILDI’

Bu siparişler Türkiye Cumhuriyeti Devletinin müsaade verdiği çerçevede yasal yollardan ihraç edilmek suretiyle üretimine başlamış bulunmaktaydık. Bu üretim hem bölgemizde yaşayan bizimle çalışan vatandaşlarımıza iş imkanı sunmakta birebir vakitte devletimize döviz girdisi olarak yarar sağlamaktadır. Şalpazarı Belediye Liderimiz bugün yapmış olduğu ziyarette Irak için ürettiğimiz şapkaları görmüş ve bizlere bu şapkaların kanunlara alışılmamış mı sorusunu sormadan, rastgele bir kolluk kuvvetinden yardım istemeden oracıkta şapkaların maddelere karşıt olduğuna ait kanaat getirmiş ve belediye zabıtaları maharetiyle ve nezaretinde şapkalarımızı etraf komşularımızın, bölgede yaşayan vatandaşlarımızın önünde hunharca yakmak suretiyle önemli bir maddi ziyana yol açmıştır.

Lakin maddi ziyandan epey bölge halkı önünde yargısız infaz yapmak suretiyle şahsımı, tesislerimizde çalışan arkadaşlarımızı vicdanları yaralayacak ve izah edilmesi sıkıntı bir durumda bırakmıştır.

Bu olay özelinde bizler bölgede epey güç durumda kalmış ve hatta bu nahoş olay yaşanırken bölge halkı tarafınca linç teşebbüsüne bile maruz kalabilirdik. Can güvenliğimiz dahi olmayabilirdi. Şu anda bile bu durumdayız.

Bizler Şalpazarı ilçesinde doğmuş bu bölgenin bir evladı olarak bölgemize yatırım yapmış namuslu onurlu bir esnafız. Bütün bu yanlış uygulama maalesef Şalpazarı Belediye Liderimizin bu biçimde bir uygulamaya hakkı olmamasına karşın, bu berbat ve nahoş olayın gerçekleşmesinde baş aktör olarak belirmiştir. Maddi ziyan her vakit karşılanır lakin oluşan prestij kaybı geriye epey sıkıntı gelir. Bu bölgenin namuslu gururlu ve vatansever bir evladı olarak bu yanlışın derhal doğruyla buluşabilmesi için yetkililerden acilen yardım bekler, bu nahoş olayın biran evvel doğruyla buluşmasını talep etmekteyim.“ (HABER MERKEZİ)