Tozkoparan’daki yıkımda sona gelindi

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Tozkoparan’daki yıkımda sona gelindi Tozkoparan Mahallesi’nde yıkım devam ediyor. Mahalle sakinleri direnişin süreceğini ve semtlerine veda etmediklerini tabir ediyor.

Cumhuriyet’ten Rengin Temoçin’in haberine nazaran, ‘kentsel dönüşüm’ alanına giren Fetihtepe ve Tokatköy’den daha sonra Tozkoparan’da da çalışmalar hızlandırıldı. Yıkımların sona geldiği semtte üç yıldır direnen mahalleli meskenlerini terk etmek zorunda kaldı. Mahallelilerin aktardığına göre takımlar, kapısını açamadıkları konuta komşu duvarını kırarak girdi ve konutunu terk etmek istemeyenleri gözaltına aldı.

‘KAZANAN BİZ OLACAĞIZ’

40 yıldır Tozkoparan’da yaşayan ve konutunu terk etmek zorunda kalanlardan Fidan Özdemir, “Bütün anılarım yok oldu. Çocuklarımı ve torunlarımı burada büyüttüm. Torunum tekrar buradaki parka çıkamayacak. Kim nereye gitti bilmiyorum lakin gayrete devam edenlerle birlikteiz. Tozkoparan eninde sonunda bizim olacak” dedi.
Yaklaşık 38 yıldır bölgede yaşayan Ramazan Eresen de “Ben bu meskende evlendim. Çocuklarım doğdu ve büyüdü. Geçmişimizi yıkıyorlar” sözlerini kullandı.

Mahalleli Haydar Cebeci, “senelerca süren direnişin vedası olmaz. Farklı ayrı mahalle yahut kentlerde olsak bile bu haklı direnişe önderlik ettik. Bu işin artık diğer bir boyutu var. Benim hayat hakkımı gasp edenlerden er yahut geç hukuksal çerçevede hesabını soracağım. Türkiye’nin adaletine güveniyorum, bir gün kesinlikle tecelli edecektir. Tozkoparan ruhu vedalaşmamalı” dedi.

24 yıldır Tozkoparan’da ikamet eden bir mahalleli de “Her ne kadar taşınmak zorunda bırakılsak da kalbimiz ve gönlümüz Tozkoparan’da. Bu davadan vazgeçmiş değilim. Mahalle halkına yapılan zulmün hesabını verecekler” diye konuştu.

Haluk Çavuşoğlu ise “Uzun soluklu bir gayret oldu ve bu işin kazananı biz olacağız. senelerca çektiğimiz yanlarına kâr kalmayacak. Düne kadar birbirimize selam verirken artık sarılıyoruz. Çabamız daha yeni başlıyor. Biz her mahkemeye gittiğimizde bunun siyasi bir karar olduğunun farkındaydık. Hukuk düzgün ilerlediğinde haklı çıkacağız. Bugün bunu yapanların ilerleyen vakit içinderda da yargılanacağını biliyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)