“Times Meydanı'ndaki metro peronunda sol kulaklığımı düşürdüm”

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
1,906
0
0
“Times Meydanı'ndaki metro peronunda sol kulaklığımı düşürdüm”
Doğrultusunda olsun

Sevgili günlük:

Sol kulaklığımı Times Meydanı'ndaki metro platformuna düşürdüm. İki kez sıçradı ve rayların üzerine düştü.

Gerekli olmadıkça yenisini almak istemedim, bu yüzden üst kattaki bozuk para tezgahındaki adama gittim.

Bunu sana söylediğim için üzgünüm, dedim ama kulaklığım Uptown Q kanalında.

Telefonunu çevirirken, “Bugün 16. kişisin” dedi. Yarım saat sonra tekrar gelin.

Bunu yaptığımda oradaydı.

—Ian McKnight

Bir bankta

Sevgili günlük:

Yaz sabahlarının erken saatlerinde, güneşin Doğu Nehri'nin sessiz gezinti yoluna güzel turuncu bir parıltı yaydığı Carl Schurz Park'ta yürüyüş yapma alışkanlığım vardı.

Yürüyüşüm her gün aynıydı. Aynı yaşlı adamın her sabah aynı bankta oturduğunu görmek de rutin hale geldi. Elinde düz bir tüvit şapka tutuyordu ve özlemle suya bakıyordu.

Bir sabah onunla konuşmaya karar verdim.

“Merhaba” dedim oturduğu banka yaklaşarak.

O yukarı baktı.

“Nasılsın?” dedi.

“Seni rahatsız etmek istemiyorum ama seni her gün burada görüyorum” dedim.

“Bu doğru mu?” dedi.

“Peki sormamın sakıncası yoksa neden aynı bankta oturduğunuzu merak ediyordum?”

Derin bir iç çekerek arkasını döndü.

“Eşimle birlikte 51 yıl o bankta oturduk” dedi.

“Ah,” dedim kendimi kötü hissederek. “Üzgünüm.”

6 metre solumuzda duran bir kadını işaret ederek, “Ve tuhaf bir nedenden dolayı şimdi orada oturmayı seviyor” dedi.

–Samuel Willinger

Boksör

Sevgili günlük:

Yıl 1981'di ve Aşağı Manhattan'da bir ofis binasında çalışıyordum.

Akşam 5'ten sonra lobiden Broadway'e giden kapı kapatıldı ve Irish Pub'dan binanın arkasına yürümek zorunda kaldık. Bu oldukça sık oldu.

Haftanın gününe ve genel ruh haline bağlı olarak bazılarımız eve gitmeden önce bir iki içki için orada kaldık. Barmenler bizi tanıdı.

O zamanlar ailem ve genç boksör kız kardeşimle birlikte Bergen ilçesinde yaşıyordum. Bir noktada barmenlerden biri olan Brian'a Sis'ten bahsettim. Bana boksörleri sevdiğini ve çocukluğunda giydiğini ama yıllardır görmediğini söyledi.

Bir Cuma günü Brian'ın ertesi öğleden sonra nadir bir Cumartesi vardiyasına katılacağını duydum.

Sister'ı arabamıza bindirdim ve Manhattan'a doğru sürdüm, barın önüne park ettim ve Brian'a ona bir sürprizim olduğunu söylemek için içeri girdim.

Mekan boştu, o da benimle dışarı çıktı ve ben de Rahibe'nin arabadan inmesine izin verdim. Brian çok heyecanlandı. Gözlerinde yaşlarla Rahibe'yi okşadı ve sarıldı.

Aniden ayağa kalktı, içeri girdi, iş elbiselerini çıkardıktan sonra geri geldi, kapıyı kilitledi ve biz de ablayla birlikte yürüyüşe çıktık.

— Michael Kolleczek

Havada

Sevgili günlük:

Bir Kasım hafta sonunun başlarında West End Bulvarı'nda yürüyordum.

Berrak sabah güneş ışığı konut binalarının cephelerinden yansıdı ve ağaçların kırmızı yaprakları üzerinde parladı. Gökyüzü kusursuz bir koyu maviydi ve hava soğuk olmasına rağmen, belki de bu yüzden, gün enerji dolu görünüyordu.

Bir noktada bir fedai tam önümdeki bir binadan çıktı. Adımları sanki yaylanıyor gibiydi ve kaldırıma doğru yürürken hafif bir melodi mırıldanıyordu.

Bloğu incelerken, muhtemelen binanın kiracısı olan yaşlı bir kadın yavaşça ve kasıtlı olarak girişe yaklaştı. Bakışları ayaklarının olduğu yere iki adım aşağıya yönlendirildi. Sonbahar havasındaki enerjiyi yakalamış gibi görünmüyordu.

Kapıcı onları fark etti, gülümsedi ve el salladı.

“Aydınla!” O ağladı. “Turbo mod!”

“Ne demek istiyorsun?” diye bağırdı, hızını hiç değiştirmeden. “Bu turbo modu!”

— Matei Ciocarlie

Yapımcı

Sevgili günlük:

1970'lerde oldu. 57. Cadde üzerinden doğuya, caz dansı dersinde davul çalmam gereken Carnegie Hall'a doğru gidiyordum.

Yedinci Caddeye yaklaşırken otobüs durağında tanıdık bir kişinin durduğunu gördüm. Zero Mostel'di.

Yanına gittim ve onun ve filmlerinin hayranı olduğumu söyledim.

Bana teşekkür etti.

Bir şey yapıp yapmadığını sordum.

Bana baktı ve gülümsedi.

“Evet” dedi. “Otobüs bekliyorum.”

—Boris Kinberg

Okumak tüm güncel girişler ve bizim Gönderim Kuralları. Bize e-posta yoluyla ulaşın diary@Haber veya takip et
@NYTMetro Twitter'dan.

İllüstrasyonlar Agnes Lee'ye ait