THK kayyımı Aşçı: Kurumun genel lideri değilim, düğündeydim

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
THK kayyımı Aşçı: Kurumun genel lideri değilim, düğündeydim Türkiye’nin dört bir yanından yangın haberlerinin geldiği gün THK Kayyım Heyeti Lideri Cenap Aşçı’dan “Düğüne gittim” açıklaması geldi.

‘KILIÇDAROĞLU DA ARAMIŞ ULAŞAMADIK’

Yangınlara müdahale etmede yangın söndürme uçaklarının yetersiz kalması niçiniyle tenkitlerin odağı haline gelen THK Kayyım Heyeti Lideri Cenap Aşçı, CNN Türk yayınına bağlanarak 7 vilayette 20 noktada yangın çıktığı gün düğünde olduğunu söylemiş oldu. Aşçı, “Bu akşam bir özel durumum vardı. Çocukluğundan beri büyüttüğümüz bir kızımızın düğünü vardı. Oraya gitmek durumunda kaldım. Orada Sayın Kemal Kılıçdaroğlu genel liderimiz da aramış, ona da ulaşamadık hakkını helal etsin. Ondan da özür diliyoruz bu anlamda” dedi.

Cenap Aşçı

‘BEN KURUMUN GENEL LİDERİ DEĞİLİM’

Yangın söndürme uçaklarına yönelik tenkitlere cevap veren Aşçı, kurumun mali kriz ortasında olduğunu vurgulayarak şu açıklamalarda bulundu: “Ben bu kurumun genel lideri değilim. 2019’da idare krizi vuku bulmuş, mali kriz had safhaya gelmiş, biz de uygar kanuna nazaran kayyum heyeti olarak buraya atandık. Kurum, 10 adede bankaya 1,5 milyar lira borcu olan bir kurum. Borçlarımızı yapılandırdık.” Kullanılmayan yangın söndürme uçaklarıyla ilgili bilgi veren Aşçı, bu uçakları kaldırmak için 4 milyon liralık yatırım gerektiğini söylemiş oldu.

AŞÇI: BU KURUM BORCA BATMIŞ

Aşçı mevzuya dair “Şu anda gündemde olan Kanada imali uçaklarımız var. Bunlardan 9 tanesi kaldı. 2018 yılına kadar Orman Genel Müdürlüğü’nün yangın söndürme operasyonlarında kullandık. 2010 yılından daha sonra başlayan mali krizde bu uçakların yıllık bakımları yapılmamış. Gruplar, Kanada’dan gelip baktılar. Bir ekip kesimlerin standart dışı olduğunu tespit ettiler. Onları tamamlamaya çalıştık. Bu uçaklarımızı 2020-2021 ihalelerinde kullanamadık. Bu uçakları kaldırmam için 4 milyon dolarlık bir yatırım yapmam lazım. Türk Hava Kurumu’nun yangın deneyimini kullanmak için Rusya’dan uçak kiraladık” dedi. Türk Hava Kurumu’nda pilotların da işten çıkarıldığını açıklayan Aşçı, bir daha kurumdaki mali krize işaret ederek “Pilotları çıkardık zira bu kurum borca batmış. Hiç iş yapmadan pilotları tutsaydım onların bana maliyeti 25 milyon lira olacaktı. Şu anda 25 milyon lira maliyeti uçuş yapmadan, bir ton su akmadan vermiş olacaktım” sözlerini kullandı. (HABER MERKEZİ)