Tesla, düşen talep niçiniyle Çin’de indirime gitti

semihkara24

New member
14 Haz 2021
479
0
1
Tesla, 2019’da dünyanın en büyük ve en süratli büyüyen pazarı olan Çin’e süratli bir giriş yapmış ve ABD haricindeki birinci üretim fabrikasını Şanghay kentinde açmıştı.

Tesla’nın Şanghay Gigafactory fabrikasından çıkan arabalar; Danimarka, İsviçre, İsveç, İspanya, Hollanda ve Norveç üzere biroldukca ülkeye ihraç ediliyor.

Tesla, Çin’deki düşük talepten şikayetçi

Tesla’nın ABD haricindeki birinci üretim tesisi olan Şanghay fabrikasında üretim tüm süratiyle devam ederken, talep düşmeye başladı. Tesla, düşen talebe karşı Çin’deki modellerinin satış fiyatlarını yüzde 9 indirdi.

China Merchants Bank International (CMBI), “Tesla’nın fiyat indirimleri, elektrikli araç üreticileri için artan rekabet riskinin altını çizdi. Çin’de, sanayi çapında satışların 2023’e kadar yavaşlaması bekleniyor.” dedi.

Tesla açısından değerli bir merkez olan Çin’deki fabrika, bu yılın birinci altı ayında 300 bin araç üretti ve 97 bin 182 adet araba ihraç etti. Geçen yılın tıpkı devrindeki ihracat ölçüsü ise 41 bindi.

Yılın birinci periyotlarında koronavirüs salgını niçiniyle üretime orta verilmiş bulunmasına karşın fabrika, haziran ayında rekor kırarak yıllık yüzde 177’lik artışla 77 bin 938 aracın teslimatını gerçekleştirmişti.