“Telefonunuzu kullanabilir miyim, lütfen?”

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
1,916
0
0
“Telefonunuzu kullanabilir miyim, lütfen?”
Paylaştığımız bir bardak keçi peyniri ve vişneli dondurma su birikintisine dönüştüğünde, Shannon ve ben tuhaf karşılaşmamızı analiz etmeye çalıştık: Kadın neden taksiyle değil de otobüsle gitmişti? Neden cep telefonu yoktu? Neden kullanmasına izin verdim? benim Telefon? Güldük ve bunu o New York deneyimlerinden biri olarak yazdık, ama tek bir düşüncem vardı: Artık son bağlantı noktası bendim.

Boone, NC’den onun için aradığım numaraya baktım. “Deliverance” oyuncu kadrosu tarafından başarısız bir şekilde yönetilen ormanda gizlenmiş bir meth laboratuvarı hayal ettim.

10 dakika sonra kadının gideceği yere sağ salim vardığına karar verdik. Sonra, tam Shannon’la kalkarken, telefonumun sürekli titreyen sesi parktaki metal masayı salladı. Numaranın üzerinde korktuğum kelimeler belirdi: Boone, NC

Aniden hareket edersek patlamaya hazır bir bombaymış gibi telefonuma baktık. Aklımdan en kötü senaryolar geçiyordu: Ya 100.000 doları olan kadın kaçsaydı? Ya birisi çantaları çalarsa? Ya parayı sakladıysa ve öyle dediyse ben çalmış mıydı? Onu, parkın kenarında birkaç uşakla birlikte belirip, beni işaret edip, “Bu o! Çantalarımı çalan adam bu!”

Ancak iyimser yanım bunun tersini hayal ediyordu. Belki teşekkür etmek için aradı – ‘Hey dostum, özür dilerim, biraz önce biraz ani davrandım. Gerçekten stresli bir hafta oldu. Uyuşturucu parasının sağ salim ulaştığını bilmeni istedim ve ikimiz de yardımın için minnettarız.”

Midemdeki gerginliği saklamaya çalışarak Shannon’la metroya kadar yürüdüm. Sonra konum hizmetlerini devre dışı bırakmak için telefonumu kapattım. Daireme giden normalde havadar iki blokluk yürüyüşte dikkat çekmemek için başımı eğdiğimde kendimi savunmasız hissettim. Eve geldiğimde iki kilidi de kontrol ettim ve panjurları kapattım. O gece çok az uyudum ve her geçen araba ve uzaktaki sirenle sarsılarak uyandım.

Boone, NC, bir daha aramadım. Bu olay yüzünden asla bir yabancının telefonumu kullanmasına izin vermeyeceğimi söylemek istesem de durum bu değil. New York’ta risk ve ödül arasında sürekli bir savaş vardır ve bir şey isteyen birini şüpheyle görmezden gelmek veya alaycı bir şekilde geri çevirmek kolaydır. Ben buna alışkınım – çoğumuz alıştık. Ama belki de insanlara güvenmek daha iyidir, kötü uyku, yıpranmış sinirler ve erimiş buzlarla dolu bir gece anlamına gelse bile.

Nabil Ayers, My Life in the Sunshine adlı anı kitabının yazarı ve Dilenciler Grubu ABD plak şirketinin başkanıdır.