Sonunda asbestin yasaklanması için bir kampanya

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
1,900
0
0
Sonunda asbestin yasaklanması için bir kampanya
Günaydın Bugün, federal asbest yasağı için baskı yapan bir grubun, davasını yüksek profilli bir şekilde duyurmak için nasıl bir itfaiyeci sendikasıyla bir araya geldiğini görüyoruz. Ayrıca şiddete başvurma riski taşıyan akıl hastalarına yönelik bir tedavi programı olan Kendra Yasasının devlet denetiminin sonuçlarını da duyacağız.

Times Meydanı'ndaki büyük ekran için alışılmadık derecede ciddi bir mesaj: “Asbesti hemen yasaklayın.”

Bu sözler, Asbest Hastalığı Farkındalık Örgütü'nün reklamında saatte dört kez görülüyor; burada çoğu Amerikalı, asbestin 30 yılı aşkın süredir yasaklandığına inanıyor. Aslında, 1991 yılında bir federal temyiz mahkemesi, Çevre Koruma Ajansı'nın asbest kullanımının çoğunu yasaklama girişimini bozdu.

Uzun süredir akciğer kanseri ve mezotelyoma ile bağlantılı olan asbest, kısmen sorumluluk endişeleri nedeniyle son yıllarda daha az kullanılıyor.

Ancak hastalık farkındalığı grubu, geçen yıl 300 tondan fazlasının ülkeye girdiğini söylüyor. Grup, bu tür ithalatlara federal bir yasak getirilmesini savunuyor ve billboard reklamını oluşturmak için Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük itfaiyeciler ve sağlık görevlileri birliği olan Uluslararası İtfaiyeciler Birliği ile ortaklık kurdu.

Hastalık farkındalık grubunun başkanı Linda Reinstein, “Farkındalığı artırarak merakı uyandırmayı ve asbest maruziyetini önlemeyi umuyoruz” dedi.

Reinstein, asbeste bağlı hastalıkların Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl 40.000 kişinin ölümüne neden olduğunu ve sendikanın, kısmen asbeste maruz kalma nedeniyle itfaiyecilerin genel halktan iki kat daha fazla akciğer kanserine yakalanma olasılığının olduğunu söyledi.

Üniformalı itfaiyeciler de dahil olmak üzere ülke çapında 344.000'den fazla itfaiyeciyi temsil eden itfaiyeciler sendikasının genel başkanı Edward Kelly, “11 Eylül'den bu yana New York Şehri itfaiyecileri genel halktan önemli ölçüde daha yüksek oranda akciğer hastalığı yaşadı” dedi. New York'taki İtfaiyeciler Derneği. “Asbestin şüphesiz bunda bir rolü vardı.”

Kelly, yasağın “tehlikeli bir işi mümkün olduğu kadar güvenli hale getirmeye” yardımcı olacağını söyledi. Asbestin yangın sırasında havaya karışabileceğini ve solumanın yanı sıra risk oluşturabileceğini söyledi. Asbest lifleri itfaiyecilerin ekipmanına düşerse, itfaiye merkezlerine ve sonunda itfaiyecilerin evlerine geri dönebileceklerini söyledi.

Reinstein'ın hastalık farkındalığı grubunu kurmasının üzerinden 20 yıl geçti. O zamanlar, kariyerinin başlarında metalurji mühendisi olarak çalışan kocası Alan, asbeste maruz kalmanın neden olduğu kanser olan mezotelyoma hastasıydı.

Kendisine kanser teşhisi konulduğunda “Asbestin yasaklandığını sanıyordum” dedi.

Şöyle devam etti: “60'lı yıllarda New Jersey Camden'da nükleer denizaltılar inşa edilirken bir işe girdi. Kendisi bir panoya sahip bir mühendisti ve ev onarımları yapıyordu. Yani gerçek şu ki Alan evde de korumasızdı.” 2004 yılında 66 yaşındayken öldü.

60'tan fazla ülke asbest kullanımını yasakladı. Geçen yıl EPA, krizotil asbest adlı malzemenin yasaklanmasını önerdi. Ev tipi ağartıcılarda ve bazı tıbbi ürünlerde bulunan klorun üretiminde ve ayrıca su arıtma tesislerinde kullanılan dezenfektanlarda kullanılmaktadır.

Bir ticaret grubu olan Amerikan Kimya Konseyi bu hafta krizotil asbestin “kimya endüstrisinde sınırlı ancak kritik kullanımlara” sahip olduğunu söyledi. Grup, yaptığı açıklamada, “kimya endüstrisinin bu kullanımların uygun şekilde aşamalı olarak durdurulmasını desteklediğini” ancak böyle bir değişikliğin “temiz içme suyunun mevcudiyeti de dahil olmak üzere ulusal ekonomi ve kritik altyapı üzerindeki etkileri en aza indirmek için” kademeli olması gerektiğini ekledi. “.

Reinstein, EPA'nın önerdiği yasağın yeterince ileri gitmediğini, çünkü yasaklanması gereken başka asbest türleri olduğunu söyledi.

Kendisi ayrıca en büyük tehditlerden birinin, uzun zaman önce kurulmuş olan yalıtım, yer karoları ve çatı kiremitleri gibi yapı malzemelerinde bulunan ve yenileme sırasında çıkarılabilen eski asbest olarak adlandırılan madde olduğunu söyledi. New York City'de, özellikle 1987'den önce inşa edilen binalarda, asbest azaltma çalışmaları gerekli olabilir.

Reinstein, Oregon Demokratlarından Senatör Jeff Merkley ve Temsilci Suzanne Bonamici tarafından sunulan ve şirketlerin krizotil ve diğer yedi asbest türünü üretmesini veya kullanmasını yasaklayacak daha geniş bir yasa tasarısını destekliyor. Adını Reinstein'ın kocasından alan bu yasa tasarısı, 2022'de Senato alt komitesinin duruşmasına konu oldu ancak henüz oylamaya sunulmadı.

Hava durumu

50'li yaşların sonlarında çoğunlukla güneşli bir günün tadını çıkarın. Gece saatlerinde hava parçalı bulutlu olacak ve sıcaklık 40 derecenin altına düşecek.

ALTERNATİF OTOPARK

Bugün (Ay Yeni Yılı) ve yarın (Ay Yeni Yılı) askıya alındı.

Şiddeti engellemeye yönelik hükümet programında ölümcül başarısızlıklar

Dün akıl hastası insanları tedavi etmeye yönelik bir şehir programının denetimine baktık. Şimdi, eyaletin şiddete başvurma riski taşıyan akıl hastası kişileri tedavi etmeye yönelik ana programının da zorlandığını söyleyen ayrı bir denetim geliyor.

Devlet denetçisinin denetimi, programın bazen zayıf gözetimden ve bürokratik gecikmelerden muzdarip olduğunu ortaya çıkardı. Bir vakada, bir akıl sağlığı uzmanının programdaki bir kişiyle temasa geçmesi, bir hafta içinde gerçekleşmesi beklenen, neredeyse bir ay sürdü.

Sağlayıcı bir takip toplantısı planlamadı ve kısa süre sonra kişi cinayetten tutuklandı. Denetim, programdaki kişilerin tedavi görmesini sağlamaktan sorumlu olan devlet ruh sağlığı kurumunun, cinayetten sonraki gecikmeyi yerel sağlık departmanı tarafından kendisine bildirildiğinde öğrendiğini ortaya çıkardı.

Yine de denetim, Kendra Yasası olarak bilinen programın birçok durumda etkili bir şekilde çalıştığını ancak iletişimdeki gecikmeleri ve boşlukları azaltmak için iyileştirmelere ihtiyaç duyulduğunu tespit etti.

Tedavi sağlayıcıların ve sağlık yetkililerinin, tedaviyi koordine edebilmeleri için program katılımcılarının nasıl performans gösterdiğine ilişkin bilgileri paylaşmaları bekleniyor. Ancak denetçilerin incelediği vakaların neredeyse dörtte birinde, kişilerin tutuklanıp tutuklanmadığı veya kendilerine zarar vermekle tehdit edilip edilmediği gibi bilgilerin raporlanmasında veri girişi hataları vardı.

Denetim, Haberler'ın Kendra Yasasındaki kusurlara işaret eden soruşturmasının bulgularını yansıtıyordu. Program, 1999 yılında tedavi edilmemiş şizofreni hastası bir adamın, Kendra Webdale adında 32 yaşındaki bir kadını metro treninin önüne itmesiyle oluşturuldu.

Kendra Yasası benzer saldırıları önlemeyi amaçlıyordu ve birisinin tehdit oluşturması, şiddet kullanması veya psikiyatrik nedenlerden dolayı hastaneye kaldırılması durumunda hakimlere ayakta tedavi kararı verme yetkisi veriyordu.

Ancak Times, bu en katı gözetim altındaki kişilerin son beş yılda 380'den fazla şiddet içeren suçla suçlandığını ortaya çıkardı. Kendra Yasası'nın emri altında olan en az beş kişi, yabancıları metro raylarına itti.

New York Eyaleti, yaklaşık 3.800 kişi için mahkeme kararıyla tedavi programını yürütmek üzere yılda yaklaşık 29 milyon dolar harcıyor. Ancak The Times'ın tespitine göre programın finansmanı yetersiz ve tedavi sağlayıcılar ile sağlık yetkilileri çoğu zaman bunalmış durumda.

Eyalet ruh sağlığı yetkilileri, incelemeyi yapanların bulgularına büyük ölçüde katıldıklarını ve izlemeyi iyileştirmenin yolları üzerinde çalıştıklarını söyledi.

BÜYÜKŞEHİR günlüğü

37

Sevgili günlük:

Geçenlerde Morningside Heights'ta bir marketteydim ve paket servis öğle yemeği aldım.

Arkamda sıradaki yaşlıca bir kadın ne sipariş ettiğimi sordu.

Henüz karar vermediğimi söyledim.

Bir yığın menüyü işaret ederek, “Burada en az 157 farklı sandviç var” dedi.

“Kocam 37'yi beğendi” diye ekledi.

Menüye baktım: incir reçeli, parmesan, pepperoni, domates ve diğer malzemelerle rosto. Bir tane denemeye karar verdim.