SGK’da yolsuzluk: Soruşturmayı ben başlattım misyondan alınmam takdir

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
SGK’da yolsuzluk: Soruşturmayı ben başlattım misyondan alınmam takdir Toplumsal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) milyarlık yolsuzluk soruşturmaları devam ederken, bakanlık müşavirliğine kaydırılan SGK Başkanvekili İsmail Yılmaz, bakılırsavden alınmasının SGK’deki yolsuzluk savlarıyla ilgili olmadığını, bilakis soruşturmaları şahsen kendisinin başlatmış olduğunı söylemiş oldu.

Yılmaz, “başlatmış olduğunız soruşturmalar devam ederken vazifeden alınmanız soruşturmaların seyrini olumsuz tesirler mi?” sorusuna, “Bunu ben bilemem. Benim vazifeden alınmam büsbütün takdirdir” cevabını verdi.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’e konuşan İsmail Yılmaz şunları söylemiş oldu:

“Haberden soruşturma yüzünden bakılırsavden alınmışım üzere bir mana çıkıyor. Açıkçası bu beni fazlaca üzdü. nazaranvden alınmam büsbütün bir takdirdir. Ben soruşturma niçiniyle nazaranvden alınmadım. Tam bilakis, haberde yer alan o soruşturmaların tamamını şahsen ben başlattım. Soruşturma için 7 müfettişin 7’sini de ben nazaranvlendirdim. Müfettişlerin gorevlendirme yazısında da benim imzam var. Tıbbi gereçlerin soruşturmasını geçen şubat ayında başlattım. Soruşturmaların hepsi devam ediyordu. Hatta ilgili genel müdür soruşturmalardan dolayı nazaranvden alınmıştı. Ankara, İstanbul ve Malatya’daki hastane soruşturmalarını başlatan da benim.”

İsmail Yılmaz, “başlatmış olduğunız soruşturmalar bitmeden neden nazaranvden alınmış olabilirsiniz? Sav edildiği üzere soruşturmalar yavaşlasın diye uzaklaştırılmış olabilir misiniz?” sorusuna, “Bu hususta bir şey diyemem. bakılırsavden alınmam büsbütün takdirdir. SGK’da 21 ay bakılırsav yaptım. Başarılı olduğumu düşünüyorum.”

SGK’DE YOLSUZLUK SORUŞTURMASI

Sıhhat Bakanlığı’nın, bir medikal şirketin kamuyu 1 milyar lira ziyana uğrattığı bilgisini SGK’nin bağlı olduğu Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’na bildirdiği, bunun üzerine SGK’de geniş çaplı bir soruşturma ve inceleme operasyonu başlatıldığı ortaya çıkmıştı. Kurumda hayli sayıda üst seviye çalışanın vazifeden alınmasının da bu soruşturmalarla ilgili olabileceği belirtilmişti.

Öte yandan hala nazaranvde olan bir bakanın yakın akrabasının, kamuyu ziyana uğrattığı savıyla inceleme başlatılan şirketin ortağı olduğu tez ediliyor.