Sel felaketinde 7. gün: Bozkurt’ta her yer balçıkla kaplı

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Sel felaketinde 7. gün: Bozkurt’ta her yer balçıkla kaplı KASTAMONU – Bozkurt’un çarşısında bulunan işyerlerinden geriye kapısız, penceresiz tahrip olmuş duvarlar ve kırık dökük eşyalar kaldı. Esnafın verdiği bilgiye bakılırsa selin etkilediği bölgedeki 300 işyerinin neredeyse tamamında ağır hasar var. Ziyan goren işyerlerini temizleme çalışmalarını jandarma ve belediye takımları sürdürüyor. Cadde ve sokaklardaki hafriyat iş makinaları ile temizleniyor.

Bozkurt’un çarşısında bulunan işyerlerinin neredeyse tamamı selden ziyan gördü.

Kastamonu’nun merkeze yaklaşık 2 saat uzaklıkta bulunan Bokzurt’ta, AFAD datalarına göre en az 62 kişi vefat etti. Kastamonu ve Sinop’ta toplam 47 kişi için kayıp ilanı verildi. Lakin bölge halkı sayının fazlaca daha yüksek olduğu görüşünde.

Çok sayıda konut, işyeri yıkıldı ya da ziyan gördü. Selde Ezine Çayı üzerine kurulan üç köprü de yıkılınca Bozkurt ikiye bölündü. Şimdilik kurulan seyyar köprüler Bozkurt’un iki yakasını birleştiriyor. Bu sayede arama kurtarma çalışmaları daha süratli ilerliyor.

Bozkurtluların besin ve paklık muhtaçlıkları, yardım kuruluşları tarafınca karşılanıyor. Ayrıyeten sıcak yemek, su ve çay servisi de yapılıyor.

Siyasetçilerin ziyaret edip incelemelerde bulunduğu afet bölgesine Deva Partisi Genel Lideri Ali Babacan da geldi. Bozkurt’taki afetin fazlaca büyük olduğunu belirten Babacan, imar ve yapılaşma konusunda hayli daha önlemli ve dikkatli bir müddetcin izlenmesi gerektiğine dikkat çekerek şu biçimde konuştu: “Felaketler sıklaşabilir. Bunlara karşı önlem alabilmek fazlaca değerli. Suyun akışı üzerine yapılan yerleşim yerleri için acil bir hareket planı oluşturmak gerekiyor. Bir an evvel yeni yerleşim yerleri bulmak ve bir an evvel bu yerleşim yerlerine taşınmak gerekiyor.”

’15 SANİYE GEÇ KALSAM BENİ DE YUTACAKTI’

Hala çamur akan Ezine Çayı’na çıkan sokaklardan birinde, bir binanın giriş katında balçıkla kaplı kıyafetlerin asılı olduğu çamaşır ipini görüyoruz. Giriş katında yaşayanların akıbetini tıpkı apartmanın dördüncü katında oturan Dursun Davet anlatıyor: “Biri köydeymiş aslına bakarsan. Öbüleri de ikinci kata çıkmış, hepsi düzgünler.” Dursun Beyefendi, devam ediyor: “15 saniye farkla hayattayım. Çay patlamış dediler, çabucak arabayı çekip konuta koştum. Ben girerken su yükselmeye başladı. 15 saniye geç kalsam beni de yutacaktı.”

Ezine Çayı’nın kıyısına ulaştığımızda selden ziyan goren Fatih Apartmanı’nın yıkımı için harekete geçildiğini görüyoruz. Yıkımı sessiz bir biçimde izleyen Mehmet ve Fatma Çetin ile konuşuyoruz. Bozkurt’a 2 KM ötede, Abana’da yaşıyorlar. İnşaat demircisi olarak çalışan Mehmet Beyefendi, “Burada da konutumuz var. Gözümüzün biri orası, biri burasıydı. Yan yana iki ilçe. Artık gözümüzün biri kapandı. Kiracımız, arkadaşlarımız mağdur.”

Ezine Çayı’nda konuştuğumuz Mehmet Beyefendi, sele kapılan araçların derede sürüklendiğini anlatıyor.

‘DENİZİN YÜZÜ ADAM KAYNIYORDU, IŞIKLARI YANAN OTOMOBİLLER GEÇİYORDU DEREDEN’

Fatma Çetin’e nazaran epey sayıda kayıp verilmesinin bir sebebi de selin yaz periyoduna denk gelmesi. Bozkurt ve Abana’nın nüfusunun yazın 3-4 kat arttığını belirtiyor. Mehmet Beyefendi ise “Burası fazlaca göç vermiş bir bölge. Almanya’dan, Avusturya’dan, İstanbul’dan, Ankara’dan gelenler var. Kimse bırakmaz, her yaz gelir standart. İşte gidenlerin birçok, onlar. Kışın olsa belirli olur ancak şu anda kaybın ne olduğu muhakkak değil. Denizin yüzü adam kaynıyordu, ışıkları yanan otomobiller geçiyordu dereden, tırlar, kamyonlar… Simsiyah suya bakıp kalıyorsun yalnızca. Hafızan kapanıyor.”

Dere yatağına yapılaşma müsaadesi verilmemesi gerektiğin belirterek “Can kaybımız olmasıydı içecek bir yudum suyumuz olsaydı. Benim yakınlarımdan kaybım yok fakat arkadaşlarımın kaybı epey. Bizde bir şey yok ancak ciğerimizde var” diyor.

‘DERE YATAĞINA İMAR MÜSAADESİ HİÇBİR BİLİMSEL TEMELE DAYANMAZ’

Etraf Mühendisleri Odası Genel Lideri yüksek etraf mühendisi Ahmet Dursun Kahraman, dere yataklarında yapılaşmaya müsaade verildikçe Bozkurt üzere faciaların kaçınılmaz olduğu görüşünde. Kahraman’a bakılırsa hiç bir bilimsel temele dayanmayan bu müsaadeler, çıkar ve rant odaklı veriliyor:

“Bu müsaadeler etraf ve doğal kaynakları korumaktan öte ömür hakkını ve toplum faydasını hiçe sayan, rant eksenli ve sermaye güdümlü siyasetlerin eseridir. Bu yağma siyasetlerinin bu acı neticelerindan sözgelimi iklim krizi sorumlu tutulamaz. Sorumlusu siyasi iradedir. Zira iklim, yağış, sel doğal olaylardır; doğal olmayan can kaybıdır. Buna yol açan da o alanın kullanıma açılmasıdır.”