Saymaz: Sedat Peker bu kaidelerde tweet atamaz, seçim görüntüsünü çekemez

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Saymaz: Sedat Peker bu kaidelerde tweet atamaz, seçim görüntüsünü çekemez Gazeteci İsmail Saymaz, hata örgütü liderliği suçlamasıyla aranan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) bulunan Sedat Peker’in avukatı Ersan Barkın’ın “Interpol tarafınca yalnızca ‘savunması alınmak üzere’ çıkarılan kırmızı bültenin, ‘tüm dünyada aranıyor’ biçiminde kapsamı genişletildi” demesinin akabinde Peker cephesinde dengelerin nasıl değiştiğini anlattı. Saymaz, “Sedat Peker’in bu kaidelerde tweet atması artık zor” dedi.

İsmail Saymaz’ın Sedat Peker’in yeni duruma ait Halk TV ekranında paylaştığı bilgilerden satırbaşları:

Emre Olur sözünde Sedat Peker ile son iki müsabakasını anlatıyor. Tabirinin en dikkat çeken yeri orası. Ayın 12’inden Tiran’dan Birleşik Arap Emirlikleri’ne gidiyor, 14’ü ve 15’i akşamı Sedat Peker’in kaldığı villaya gidiyor. Marina Maall denilen bir bölgede bir villada kalıyormuş, özel güvenlikler tarafınca korunuyormuş. Sedat Peker Birleşik Arap Emirlikleri’nde dijital bir tecrite maruz kaldığını, ne kendi hesabından ne kurdurduğu deliçavuş ya da uzunçavuş isimli hesaplardan, ne de Emre Olur üzere bir çalışanının hesabından bir gazetecinin ne de dünyanın rastgele bir yerinde x bir kişinin hesabından paylaşım yapmaması konusunda sıkı sıkıya uyarıldığını, şayet paylaşım yaparsa- yalnızca paylaşım da değil- beğeni yorum üzere toplumsal medya süreçlerini yaparsa Birleşik Arap Emirlikleri’nden deport edileceği söylenmiş.

‘SEÇİME İKİ AY KALA ÇEKECEĞİNİ SÖYLEDİĞİ GÖRÜNTÜYÜ, ARTIK ÇEKEMEZ’

Sedat Peker dış dünya ile temasını ya Emre Olur üzerinden kuruyordu ya da kimi gazetecilere demeç veriyordu. Ya da kendisi dolaylı hesaplar üzerinden açıklama yapıyordu. Bütün bunlar son buldu.
Emre Olur’un Türkiye’ye getirilmesi ile birlikte bence Sedat Peker uzun bir suskunluğa gömülecek. Bence anca avukatları üzerinden hakkındaki savlara hukuksal karşılıklar verebilir, demeç değil de…
Ben yeniden tweet atabileceğini, retweet yapabileceğini açıklama yapabileceğini zannetmiyorum. Bu ihtimal büyük ölçüde kalktı. Kendisi seçime 2 ay kala çekeceğini söylemiş olduği görüntü da dahil bu ve benzeri aksiyonları bu koşullar altında yapamaz. bu biçimde kaideleri değiştirebilir mi?
Birincisi bunun için oradan deport edilmeyi göze alması gerekir. Kendisi orada tek başına değil. Çocuklarının da olduğu mahiyetinin oradan alınmasını göze alması gerekir. Bu güç ve riskli… Bir de nereye deport edileceği de muamma. Türkiye’ye mi? Son geldiği yere mi?
Çünkü Birleşik Arap Emirlikleri’ne Türkiye’den değil Fas’tan gitti, Fas’a da Türkiye’den gitmedi, Arnavutluk’tan gitti.

PEKER DİĞER BİR ÜLKEYE GEÇEBİLİR Mİ?

Peki diğer bir ülkeye geçebilir mi? Yasal olarak geçemez. Zira pasaportu iptal edildi. Türk pasaportu kullanıyordu, iptal edildi.

Peki kaçak geçebilir mi? Hayır… Tek başına olsa tahminen. Fakat nezaret altında yaşayan, her anı takip edilen, muhakkak bir mahiyeti ile bir arada gezen birinin o denli kaçak bir biçimde Dubai’den çıkması da mümkün değil.

‘INTERPOL LİDERİ SOYLU’YLA GÖRÜŞMÜŞTÜ’

Bu durumda, bir ihtimal kalıyor. Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin diplomatik münasebetlerinin bozulması… O da yakın gelecekte mümkün görünmüyor. Mevcut İnterpol Lideri Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı ve onun Interpolun başına gelmesinde en büyük takviyesi Türkiye Cumhuriyeti verdi. Seçilmedilk evvel Türkiye’deydi ve Bakan Soylu ile görüştüler…

Bizim Birleşik Arap Emirlikleri ile bağlarımız Sedat Peker’den daha sonra düzeldi. Sedat Peker ona vesile oldu. Biz 15 Temmuz’dan daha sonra Birleşik Arap Emirlikleri ile olmazı düşünüyorduk. Onursuz diyerek onlara hakaret ettik. Sedat Peker vesilesi bizi yakınlaştırdı ve barış imzalandı.

Göz arkası etmemek gerek Türkiye Suriye Mısır ile son devirlerde barışmak için adım adım ihvancıları dehlemeye çalışıyor. Bu da Birleşik Arap Emirlikleri’nin ve Arap dünyasının en büyük korkusu. Onlar ihvanın gelip krallıkları devireceğini düşünüyorlar. Türkiye’nin bu adımları Birleşik Arap Emirlikleri’nin tavrını değiştirmiş olabilir. Ve unutmayalım İnterpol Lideri Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı…
Şimdi Sedat Peker’in statüsü neye göre değişiyor, sözü alınacak statüsünden dünyanın her yerinde aranıyor haline çevrilmesine niçiniyet verdi. Bu Interpol liderinin vatandaşı olduğu ülke açısından şunu gerektirir. Türkiye’ye iadesi üzere bir kararı gerektirir. Bunu uygularlar mı bilemiyorum. O diğer bir politik süreç. Her vakit da kırmızı bülten yakalayıp iade etmiyorlar. Türkiye epeyce sayıda kırmızı bülten ilan etti lakin kimseyi göndermediler. 15 Temmuz’da aranan adamlar gittiler, helikopterle kaçtı adamlar… Geri gelen yok yani. O bir siyasi irade problemi. Ben Birleşik Arap Emirlikleri iade etmez demiyorum. Şu süreçte Sedat Peker’in hali o süreci hızlandırabilir. Bundan daha sonra ben Sedat Peker’in suskunluğa gömüleceğini düşünüyorum. Elindeki araçlar büyük ölçüde ortadan kalktı. (KAYNAK)