PRENSLER MÜELLİF OLUYOR

Bilgin

Global Mod
Global Mod
18 Eki 2020
558
0
16
PRENSLER MÜELLİF OLUYOR Birkaç gün evvel Prens Harry’nin hayatını ve kraliyet yaşantısını kitap haline getireceğini öğrenmiştik. Eşi Meghan Markle ile kurdukları Archewell Vakfı aracılığı ile bir açıklama yapan Sussex Dükü, önümüzdeki sene bir otobiyografi çıkaracağını duyurdu. Çocukluğundan itibaren yaşadıklarını kaleme alacağını söyleyen Prens Harry, 1997’de annesi Prenses Diana’yı kaybetmesinden, göz önünde yaşadığı çocukluğuna ve Afganistan’daki askeri yaşantısından Meghan Markle ile tanışmasına ve baba bulunmasına kadar birfazlaca mevzuyu ele alacak.

2020’de Kraliyet Ailesi’nden ayrılma sonucunı da yazması beklenen Prens Harry, “Bunu bir prens olarak doğmuş biri olarak değil fakat olduğum insan olarak yazacağım.” diye belirtti. “Bu geçtiğimiz yıllarde birfazlaca şapka taktım, hem sözün tam manasıyla birebir vakitte mecazi olarak, umudum düşüşlerim ve yükselişlerim, kusurlarım ve öğrendiğim dersler ile öykümü anlatmak. Umuyorum ki geldiğiniz yer ne olursa olsun düşündüğümüzden hayli daha ortak noktamız olduğunu göstermek.” diye bir açıklama yayınlayan Prens Harry, “Şu ana kadar hayatımın geldiği noktayı paylaşma talihim olduğu için minnet duyuyorum ve insanların ömrümü tüm gerçekliği ile kendi ağzımdan dinleyecekleri için heyecanlıyım.” diye ekledi.

Otobiyografisinden gelirleri Archewell Vakfına bağışlayacağını da ekleyen Prens Harry, Penguin Random House yayın konutu ile bir ortaya gelerek kitabını 2022 yılında satışa sunmayı planlıyor. Prens Harry’nin haberinden daha sonra bir açıklama yapan Prens William da bir kitap üzerinde çalıştığını belirtti. Dünyanın en büyük etraf problemlerini ve bu meselelerin tahlillerini anlatan ‘Earthshot: How to Have Our Planet’ isimli kitabın girişini yazdığını belirten Cambridge Dükü, otobiyografiden farklı bir yol izliyor.

World Wide Fund for Nature (WWF) kurumunun eski Yöneticisi Colin Butfield ve ödüllü direktör Jonnie Hughes tarafınca yazılan kitap, ‘The Earthshot Prize’ isimli insiyatifin temel kitabı olacak. Prens William tarafınca yaratılan bu ödül, önümüzdeki 10 sene içerisinde dünyanın etraf problemlerine en âlâ tahlil getirenleri ödüllendiriyor. 2021’den 2030’a kadar bu ödül, beş ana gayesi izleyen planları ödüllendirecek: doğayı korumak ve eski haline getirmek, havamızı temizlemek, okyanuslarımızı canlandırmak, atıksız bir dünya inşa etmek ve iklimimizi düzeltmek. Önümüzdeki sonbahar döneminde John Murray aracılığı ile satışa sunulacak olan kitap, müellifler tarafınca BBC One için oluşturulan 5 kısımlık bir seri ile bir arada paylaşılacak.