Öğrenciler anlattı: Kalacak yeri olmadığı için okulu bırakan arkadaşlarımız var

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Öğrenciler anlattı: Kalacak yeri olmadığı için okulu bırakan arkadaşlarımız var ANKARA – Astronomik mesken kiraları ve yurt fiyatlarını protesto etmek için Ankara’da 100. Yıl Mahallesi İlhan Erdost Parkı’nda çadır kurmak isteyen 9 öğrenci polis tarafınca darp edilerek gözaltına alındı.

Sabaha karşı üç sularında hür bırakılan öğrencilerden tıp fakültesinde tahsil nazarann İlay ve hukuk fakültesinde tahsil bakılırsan Zeynep yaşadıklarını anlattı. Polisin, “Size çadır kurdurmayacağız, meskenlerinize gidin” söylemiş olduğini, öğrencilerin ise “Kira fiyatlarını ödeyemiyoruz, KYK yurdu çıkmıyor gidecek yerimiz yok” karşılığı verdiğini aktaran öğrenciler, tahsillerine devam edebilmek için barınma şartlarının bir an evvel sağlanmasını talep ediyor.

‘POLİSLERE ‘KALACAK YERİMİZ YOK’ DEDİK’

Gözaltına alınan öğrenciler içinde yer alan İlay, tıp fakültesi 3’üncü sınıfta tahsil goren öğrencilerden biri. Üniversiteli arkadaşlarıyla bir arada artan fahiş yurt fiyatlarına ve konut kiralarına karşı parkta bir ortaya gelip çadır kurmak istediklerini söyleyen İlay, “Artık barınamadığımız bir durum kelam konusu ve kalacak bir yerimiz yok” dedi.

Tıp fakültesi tahsili nazarann birfazlaca arkadaşının kalacak yeri olmadığı için okulunu bırakmak zorunda kaldığını belirten İlay, “Bu kadar muvaffakiyete ulaşmış insanların barınamama üzere temel bir sorun yüzünden okulunu bırakması üzücü bir durum. Buna ses çıkarmak için sokağa çıkmaya karar verdik” dedi ve gözaltına alınma anlarına dair şunları söylemiş oldu:

“100. Yıl Mahallesi İlhan Erdost Parkı’nda çadırlarımızı kurduk. Söylemek istediklerimizi söylemiş olduk. Başka yurtsuz ve evsiz arkadaşlarımızın gelmesini beklerken güvenlik şube grupları geldi. Bir anda orayı bastılar. ‘Burada kalamazsınız, çadırları ya toplarsınız ya da gözaltına alırız’ diyerek tehdit ettiler. Bizi uzaklaştırmaya çalıştılar. Gidecek bir yerimizin olmadığını söylemiş olduk. ‘Kalacak yerimiz yok’ dedik. Polis bunları dinlemedi ve şiddetle birlikte gözaltı süreci başladı.”

‘UFACIK MESKENLERDE ON KİŞİ YAŞAMAMIZI İSTİYORLAR’

Öteki sekiz arkadaşından farklı bir biçimde gözaltına alındığını, polis aracı içerisinde bir süre dolaştırıldığını ve öbür arkadaşlarının itiraz etmesi üzerine onların yanına gdolayıldüğünü belirten İlay, karakolda yaşadıklarına dair ise, “Parka çadır kurduğumuz ve çevreyi kirlettiğimiz sebebi öne sürülerek gözaltına alındığımızı söylemiş olduler” dedi.

Arkadaşlarıyla bir öğrenci konutunda kaldıklarını, ne kiralarını ne de faturalarını ödeyemediklerini söyleyen İlay, “Bizim aldığımız KYK kredisi belirli, konutumuza verdiğimiz kira muhakkak. Beş bin lira kirayı öğrencilerin bir ortaya gelip ödemelerini beklemek ne kadar mantıklı? Ufacık meskenlerde on kişi yaşamamızı ve derbeder bir hayat yaşamamızı istiyorlar. Fakat insani hayat şartlarından epey uzak bir biçimde yaşayabiliyoruz. Temel hayat şartları bizim en temel hakkımız” sözlerini kullandı.

‘ONLİNE EĞİTİMLE NE KADAR GÜZEL BİR TABİP OLABİLİRİM BUNU SORGULUYORUM’

Tahsil gördüğü üniversitenin ismini paylaşmak istemeyen İlay, sınıflarının üçe bölündüğünü, iki hafta online bir hafta ise yüz yüze eğitim bakılırsaceklerini belirterek kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Ben bu kadar sorunu ve badireyi üç haftada bir okuluma girebilmek için çekiyorum. Şu an uğraşını verdiğimiz bir öbür şey yerleşkelerde yüz yüze eğitimin yapılabilmesi. Her kısmın yüz yüze eğitim alması gerekiyor lakin benim üzere pratiğin değerli olduğu tıp üzere bir kısımda online bir eğitimle ne kadar âlâ bir tabip olabilirim bunu sorguluyorum. Eğitimimi şu an bırakmaya niyetim yok lakin bundan daha fazla endişelendiren şey bu eğitimin kalitesi ve niteliksizliği.”

‘ARACA BİBER GAZI ATAR KAPISINI KAPATIRIZ’

Gözaltına alınan öğrencilerden bir oburu ise, Ankara’da hukuk fakültesi dördüncü sınıfta tahsil nazarann Zeynep. Çadırlarını kurmalarının üzerinden beş dakika geçmeden polisin geldiğini, “Biz size çadır kurdurmayacağız, meskenlerinize gidin’ dediklerini belirten Zeynep, “Biz de, ‘kira meblağlarını ödeyemiyoruz, KYK yurdu çıkmıyor gidecek yerimiz yok’ dedik. ‘650 liralık KYK’yla bunların hiç birini karşılayamıyoruz’ dedik. O esnada 100. Yıl’daki üniversiteliler pencerelerden bizleri izliyorlardı. Onlara seslenmek için sokağa çıktık. Üniversitelileri yanımıza çağırdık ve alkışlarla yansılarını lisana getirdiler. Bu sırada bizi darp ederek gözaltına alındık” tabirlerini kullandı.

Polis tarafınca darp edildiklerini, polis aracına biner binmez telefonlarını teslim etmelerinin istendiğini belirten Zeynep, “Ben hukuk dördüncü sınıf öğrencisiyim. Bunun türel olmadığını, telefonlarımızı tutanak tutmadan alamayacaklarını söylemiş olduğimde, ‘Eğer telefonlarınızı vermezseniz araca biber gazı atar otomobilin kapısını kapatırız’ dediler. O sırada bir arkadaşımızın gözlüğü yere düştü ve şu anda gözlük kayıp. Başka arkadaşımın telefonunu almaya çalışırken kırdılar” diye konuştu.

‘ZENGİNLERİN ZİRAAT BANKASI KREDİLERİ SİLİNİRKEN BİZİM ALDIĞIMIZ KREDİ 650 LİRA’

Barınma meselesinin geçmiş senelerda da olduğunu, iki yıllık uzaktan eğitim sürecinin akabinde okullarına döndüklerinde iki yıl öncesine nazaran epeyce daha makus bir tabloyla karşılaştıklarını belirten Zeynep, şunları kaydetti:

“Kiralar çok derecede artmış durumda ve hali hazırda yaşadığımız meskenlere kira artırımı yapıyorlar. Cemaat, tarikat yurtlarının kapasiteleri arttırılmıştı. Üniversitelilerin cemaat ve tarikat yurtlarına yönlendirildiği bir durumla karşı karşıya kaldık. Bunların bu yıl yakıcı biçimde yaşanması, bir yandan yaşadığımız ekonomik kriz bir yandan da iki yıl daha sonra üniversitelere geldiğimizde bunun bir kâr olarak kullanılması halinde oldu. Zenginlerin Ziraat Bankası’ndan aldığı krediler silinirken bizim Ziraat Bankası’ndan aldığımız krediler 650 lira. “

‘BARINMA FİYATLARINI KARŞILAYABİLMEK İÇİN ÇALIŞMAK ZORUNDA KALIYORUZ’

Hukuk fakültesi dördüncü sınıf tahsili sürecinde part time işlerde çalışmak zorunda kaldığını belirten Zeynep, “Biz bir yandan okurken bir yandan da bu barınma fiyatlarını karşılayabilmek için kafelerde, barlarda, AVM’lerde çalışmak zorunda kalıyoruz” dedi ve taleplerine dair şunları söylemiş oldu:

“Biz üniversitelilerin, kentlerin parklarına, meydanlarına, sokaklara çadır kurması bugün üniversitelilerin somut gerçekliği. Bizim somut taleplerimiz var. Kiralara üst hudut konulmasını, öğrenci konutlarında kalan üniversitelilere kira ve fatura takviyesi sağlanmasını talep ediyoruz. KYK yurtlarının tam kapasiteli ve nitelikli bir biçimde açılmasını istiyoruz. Cemaat ve tarikat yurtlarının toptan kapatılarak buraların üniversitelilere ayrılmasını talep ediyoruz. Bu talepler hayli somut ve fazlaca gerçek. Bu talepler gerçekleşene kadar sokaklarda olmaya çadırlarımızla, yorganlarımızla devam edeceğiz. Tüm üniversitelileri ve barınamayan herkesi dayanak olmaya çağırıyoruz.”