ODTÜ mezunlarından davet: Atanmış dekan bakılırsavi iade etsin

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
ODTÜ mezunlarından davet: Atanmış dekan bakılırsavi iade etsin Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mezunları Kurulu, üniversitenin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne öğretim üyelerinin büyük bir çoğunluğunun iradesi hiçe sayılarak seçime katılmayan bir öğretim üyesinin dekan olarak atanmasına reaksiyon gösterdi. Mezun dernekleri bir açıklama yayınlayarak, dekanlığa atanan Feride Pınar Acar’ın nazaranvi iade etmesini ve fakültenin iradesine hürmet duyularak bir an evvel Erkan Erdil’in dekanlık nazaranvine atanmasını talep etti.

‘ERKAN ERDİL’İN DEKANLIK VAZİFESİNE ATANMASINI TALEP EDİYORUZ’

ODTÜ Mezunları Derneği, Adana ODTÜ Mezunları Derneği, Antalya ODTÜ Mezunları Derneği, Bodrum Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mezunları Derneği, ODTÜ Bursa Mezunları Derneği, ODTÜ Ege Mezunları Derneği, ODTÜ Eskişehir ve Etrafı Mezunları Derneği, ODTÜ Mezunları Gaziantep Derneği, İstanbul ODTÜ Mezunları Derneği, Kayseri ODTÜ Mezunları Derneği, Kıbrıs Türk ODTÜ Mezunları Derneği, Mersin ODTÜ Mezunları Derneği ve Samsun ODTÜ Mezunları Derneği tarafınca yapılan açıklama ve davet şu biçimde:

“ODTÜ Mezunları Kurulu olarak, İİBF Dekan ataması süreciyle ilgili edindiğimiz ayrıntıları ve süreç hakkındaki görüşlerimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.

Prof. Dr. Ramazan Sarı’nın emekliye ayrılmasının akabinde, 5 Mayıs 2021 tarihinde Rektörlük tarafınca öğretim üyelerine iletilen duyuru ile ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi için dekan arama süreci başlamıştır. İİBF, üniversite geleneklerini/teamüllerini gözeterek dekan belirleme sürecinde Eğilim Yoklama Komitesi kurmuştur. Komite tarafınca Eğilim Yoklama Takvimi 14 Mayıs 2021 tarihinde tüm fakülte öğretim üyeleri ile paylaşılmıştır. Sürecin üniversite idaresi ile uyum ortasında yürütülmesi için de Rektörlük yetkililerinin sürecin bir kesimi olması talebi Rektörlük makamına iletilmiştir. Lakin bu talebe rastgele bir cevap alınamamıştır. Kurul, sürecin şeffaf, demokratik ve iştirakçi bir biçimde gerçekleşmesi için üzerine düşen tüm sorumluluğu yerine getirmiştir.

18 Mayıs 2021 tarihinde yapılan oylamaya, oy kullanabilecek 81 öğretim üyesinden 73’ü katılmıştır. Yüzde 90’lık iştirak oranı İİBF tarihinde bir birincidir. Oylamaya katılan öğretim üyelerinin 64’ünün oyu ile yani yüzde 87’lik dayanak ile Erkan Erdil fakülte dekanı olarak kabul görmüştür. Bu süreç devam ederken, üniversitenin gelenekleri göz gerisi edilerek Fakülte süreçlerine dahil olmayan Prof. Dr. Feride Pınar Acar’ın, başvurusunu Rektörlüğe ilettiği Rektörlüğün 20 Mayıs 2021 tarihindeki açıklamasından anlaşılmaktadır. 09.09.2021 tarihinde Rektörlük tarafınca yapılan bilgilendirme ile Feride Pınar Acar’ın YÖK tarafınca asaleten Dekanlığa atandığı paylaşılmıştır.

Üniversite teamülleri ve demokrasinin gereği doğrultusunda, fakültenin Erkan Erdil tarafındaki kuvvetli iradesinin Rektörlük tarafınca YÖK ile paylaşılması beklenmektedir. Ortaya çıkan sonuç sebebiyle, Rektörlük makamının bu beklentiyi karşılayacak bir tavır almadığı konusunda kaygı duymaktayız.

Özerk üniversite, özgür bilimsel eğitim imkânlarının geliştirilmesi hem üniversitemiz tıpkı vakitte ülkemiz için elzemdir. Bu alanlarda atılan her geri adım, yapılan her karşı müdahale toplumu karanlığa mahkûm edecek sürecin önünü açmaktadır. Üniversitemizde bu tıp müdahaleleri kabul etmemiz mümkün değildir.

Üniversitelere akınların arttığı, akademinin büsbütün karanlığa gömülmeye çalıştığı bu vakitte; ODTÜ İİBF Dekanlığı üzere kıymetli bir sorumluluğu almaktan kaçınmayan Erkan Hocamızın yanındayız.

ODTÜ Mezunları Kurulu olarak; Sayın Feride Pınar Acar’ın bakılırsavi iade etmesini bekliyor, fakültenin iradesine hürmet duyularak bir an evvel Erkan Hocamızın Dekanlık nazaranvine atanmasını talep ediyoruz. Üniversitemizin tüm bileşenlerinin üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini kıymetli buluyor, sürecin takipçisi olduğumuzu bildiriyoruz

Üniversitelerin özerkliğini, özgür bilimsel eğitimi savunmaktan vazgeçmeyeceğiz.” (HABER MERKEZİ)