‘O koltukta ben olsaydım bu problemler olmazdı’!

BanaDediKi

Global Mod
Global Mod
26 Eki 2020
1,324
0
0
‘O koltukta ben olsaydım bu problemler olmazdı’! MEHMET ACET

S-400 krizinin en başında Ankara, Washington’daki muhataplarına, “Ortak bir kurul kuralım, itiraz münasebetleriniz orada konuşulsun, bu işi orada hal yoluna koyalım” halinde özetlenebilecek bir teklif götürmüştü.

Doğal, Amerikan tarafı, itirazlarının asıl öne sürülen nedeni bu olmadığı için, o teklifi hiç bir vakit kabul etmedi.

Lakin artık onlar, öbür bir teklifle Ankara’nın kapısını çalmış durumdalar.

Şu kelamlar, 31 Ekim’de Roma’da gerçekleşen Erdoğan/Biden tepesinin içeriğinden haberdar olan üst seviye bir Türk yetkiliye ilişkin:

“Bizim bu teklifimizi kabul etmeye hiç yanaşmamışlardı. Artık onlar, S-400 dâhil, ikili münasebetleri ilgilendiren bütün konularda müzakere yapmak için bir düzenek oluşturulması tarafında emsal bir teklifte bulundular.”

Bu bir geri adım olarak kıymetlendirilebilir mi?

“Geri adım” yerine, “Yeni bir durum, yeni bir teklif” desek daha yerinde olacaktır.

Roma’daki 31 Ekim randevusunun en değerli kararınun, Amerikan tarafının teklifiyle bu biçimde bir sistem oluşturulmasına karar verilmesi olduğu söylenebilir.

Bu sistemde kimler, hangi konumdaki isimler bakılırsav yapacak çabucak hemen netleşmiş değil.

Amerikan tarafınca gelecek teklife nazaran Ankara da kendi listesini belirleyecek.

BİDEN’DAN ERDOĞAN’A: GERİDE KALAN 7 YIL BOYUNCA LİDER BEN OLSAYDIM BU PROBLEMLERİN HİÇBİRİ OLMAZDI

Erdoğan/Biden görüşmesinin art planına dair enteresan bilgiler var.

Görüşme olağan kurallarda İklim Zirvesi’nin yapılacağı Glasgow’da olacaktı.

Lakin malum, İskoçya makamlarının Türkiye’nin güvenlik protokolüne dair taleplerini karşılamaması niçiniyle Erdoğan, seyahatin bu ayağını iptal etti.

bu biçimde bir durum gelişince, görüşmenin daha öncesinden belirlenen gün ve saati değiştirilerek, pazar sabahı Roma’da yapılmasına karar verildi.

Biz Roma’dayken Türk basınında görüşmenin 20 dakika kadar sürdüğü istikametinde haberler çıkmıştı.

Lakin bu, yanlışsız bir bilgi değildi.

Erdoğan muhaliflerinin uydurduğu veya o denli olmasını temenni ettikleri, “Bakın işte zorlaya zorlaya lakin bu kadar görüşebiliyorsunuz” propagandasına ‘altlık’ yapmak istedikleri palavra bir bilgiydi.

Görüşme 1 saat 10 dakika kadar sürdü ve ortada Amerikan tarafının protokolünde nazaranvli isimlerin görüşmeyi sonlandırma teşebbüslerini Biden, kaş/göz işareti yaparak savuşturdu.

Artık de görüşmenin içeriğine gelelim.

İkili bağlantılardaki meselelerin değerlendirildiği kısımda Joe Biden, devrinde Türkiye ile münasebetleri rayına oturtma kelamı verdikten daha sonra fazlaca değişik bir cümle kuruyor:

“Ben şayet şu geride kalan 7 yıl boyunca Başkanlık koltuğunda oturuyor olmuş olsaydım, bu problemlerin hiç biri olmazdı.”

Bu cümleyi farklı kılan, geride kalan o 7 yılın içerisinde yalnızca rakibi Trump periyodunun değil, Biden’ın yardımcılığını yaptığı Obama’nın ikinci devrinin de zikredilmiş olması.

Mevcut ABD Başkanı’nın yalnızca Trump’a değil, münasebetlerin kötüleşmesinin sorumlularından biri olarak Obama’ya da göndermede bulunması çok dikkat alımlı bir durum.

Demek ki Biden, 15 Temmuz darbe teşebbüsü dâhil, Türk/Amerikan bağlantılarını önemli biçimde zehirleyen bir fazlaca anti-demokratik teşebbüsle alâkalı olarak kendisinin bir hatasının olmadığı konusunda Erdoğan’ı ikna etmek istemiş.

2019 sonunda New York Times editörlerine konuşurken Erdoğan’ı muhalefetle işbirliği yaparak bakılırsavden uzaklaştırma vaadinde bulunan bir ismin bunu dediğini düşünmek, “Ne kadar inandırıcı” sorusunu birlikteinde getiriyor olsa da, bu biçimde bir yaklaşımın muhatabının inancını kazanma manasında uygun bir taktik olduğu su götürmez…

BİDEN: SENATO’DA İSTİKRAR 50’YE 50. SENATÖRLERİN HER BİRİ KENDİNİ LİDER ÜZERE GÖRÜYOR

Erdoğan/Biden görüşmesinden değişik bir anekdot daha paylaşayım.

Malum, bu görüşmenin en kıymetli başlıklarından biri, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasına karşılık, yeni F-16 tedariki ve modernizasyonuyla ilgiliydi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçakta bize teyit ettiği üzere Biden, bu hususta olumlu bir yaklaşım sergiliyor.

Lakin Kongre ayağına atıfla bu işin vakit alacağını söylüyor.

Bu bağlamda konuşurken, Senato’daki Cumhuriyetçilerle Demokratlar içinde 50/50’lik istikrara kelamı getiriyor.

Türkiye’nin F-16 talebini karşılamak için üstlendiği misyonun zorluğuna dikkat çekmek için bunu yapıyor doğal.

Kelamın bir yerinde, “Bu istikrar niçiniyle senatörlerin her biri kendini lider üzere görüyor” tabirini kullanıyor.

Erdoğan’ın Roma dönüşü bize söylemiş olduği “Ben de kendisine ‘Bunu başarabileceğinize inanıyorum ve bu mevzuda şu anda tartının sizde olduğunu görüyorum’ dedim” tabirleri, bu kelamlara cevaben söylenmiş olmalı.