Nijeryalı şef Ayo Balogun pazar günlerini nasıl geçiriyor?

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
1,900
0
0
Nijeryalı şef Ayo Balogun pazar günlerini nasıl geçiriyor?
Ayo Balogun, 1997 yılında New York'a taşındığından beri İtalyan şarküteri klasiklerini, Hint tariflerini ve Yeni İngiliz yemeklerini pişiriyor ve aynı zamanda memleketi Nijerya'nın mutfağını sergilemenin hayalini kuruyor.

Huzursuz bir restoran işletmecisi olan 45 yaşındaki Bay Balogun, 2013 ile 2022 yılları arasında Brooklyn'de The Civil Service Café, The Bureau Café ve Trade Union Diner olmak üzere üç restoran açtı; ancak büyük başarısı 2022'de evinin yakınında Kültür Bakanlığı'nı açtığında geldi. Brooklyn'de Bedford-Stuyvesant mahallesini açtı.

Bay Balogun, “Misafirlerimiz kendilerini birinin evindeymiş gibi, bir ailenin parçası gibi hissediyorlar” dedi. “Aradığımız hizmet standardı bu.”

Bay Balogun, 2023 yılında müzik ve yemeği bir araya getirdiği Radio Kwara'yı açtı. 20 Şubat'ta New Museum'da bir akşam yemeğine ev sahipliği yapacak ve 27 Şubat'ta James Beard Vakfı'nın Taste America etkinliğinde öne çıkan şeflerden biri olacak.

Pazar günleri Bay Balogun, sürekli bip sesi çıkaran telefonundan uzaklaşmak konusunda zorlanıyor ve West Village'da Parsons School'da profesör olan annesi Tiffany Webber ile birlikte yaşayan 13 yaşındaki oğlu Ola Balogun ile vakit geçirmekten hoşlanıyor. Tasarım. Ayrıca sanatçı olan 41 yaşındaki ortağı Naomi Sarah Clark ile de vakit geçiriyor.

MÜCADELEYİ KAYBETMEK Sabah 6.45 civarında uyanıyorum. E-postalarımı kontrol etmemeye ya da sosyal medyaya kapılmamaya çalışıyorum ama bu yıllardır kaybettiğim bir savaş. Sabah 7.30'da kara delikten çıkıyorum, hazırlanıyorum ve kahve dükkanım The Bureau'ya gidiyorum. Haftanın yedi günü açık ve kahvesi güzel. Amacım bir kahve alıp Von King Park'a gitmek, e-postalarımı kontrol ederken birkaç tur koşmak, ancak sıra varsa atlayıp bir saatliğine yardım edeceğim.

Gözleme uzmanı Daha sonra Ola ile buluşuyorum. Yıllardır birlikte çıktığımız bu maceraya çıkıyoruz: New York'un en iyi kreplerini bulmak. Ya denemek istediğimiz yeni bir yere ya da standart yerlerimizden birine gidiyoruz. Brooklyn'de ricotta krepleri için Saraghina Caffè'ye gidiyoruz. Greenpoint'teki Üçüncü Kural'ın gerçekten güzel bir sufle krepi var, ama doğru ruh halinde olmalısınız. Ya da Carroll Gardens'taki East One'a gidip muhteşem maltlı sütlü krepler yeriz.

YÜRÜMEK VE KONUŞMAK Ola ve ben yürüyüşe çıkıyoruz. 7 yaşından beri Brooklyn'den Manhattan'a yürüyoruz. Clinton Hill'deki yeni restoranım Radio Kwara'ya gidiyoruz. Duvarda bir delik olan buka olan bir Nijerya restoranı. Çocukken Buka'ya gittiğimde orada yeni müzikler duymuştum. Japonların bir dinleme odası var. Dinleme odasını yemekle birleştirmek istedim. Müzik restoranın estetiği açısından çok önemlidir. Ola orada olmaktan ve en iyi yumurtalı sandviçleri yapmak için çalışmaktan hoşlanıyor.

“BİZ”E GELİN. Ola hayatı boyunca restoranların çevresindeydi. Benimle yemek yemekten bu kadar hoşlanıyor mu bilmiyorum çünkü ona “Bu konuda ne düşünüyorsun?” diye soruyorum. Sağlık departmanını, işçilik maliyetlerini, inşaat departmanını düşünüyorum ama Ola'nın fikirleri parlak ve taze. . Gelişimini izlemek oldukça güzel. Şimdi diyor ki: “Biz bunu yapmalıyım” ve ilgilendiğini biliyorum. Ola henüz 13 yaşında ama yeni bir proje yaptığımda aradığım insanlardan biri.

Teknik tartışma Ola'nın her zaman ihtiyacı olan bir şey vardır. Basketbol, futbol gibi tüm sporları oynuyor ve şöyle diyor: “İşte yeni bir futbol kramponu. Bunu gerçekten istiyorum.” Ama 400 dolar gibi bir şey ve ben de şunu söylüyorum: “Sizce babanız kim?” Ola'nın oyun sistemini geliştirmek için Williamsburg'da vitrinlere bakıyoruz veya Best Buy'dan bir cihaz alıyoruz.

MAHKEMELERE Öğleden sonra 3 civarında Bedford-Stuyvesant YMCA Ola'ya antrenman yapmaya gidiyoruz. Onunla antrenman yapmalıyım ama durumum pek iyi değil. Topu sürüyorum ama sonra telefonum çalmaya başlıyor ve kendimi telefondaki siber maceralarıma geri çekilmiş buluyorum.

SICAK ÇORBA İÇİN ZAMAN MAKİNESİ Ola, West Village'a geri dönüyor ve ben Naomi ile bağlantı kuruyorum. Hafta içi Connecticut'ta yaşıyor ama pazar günleri şehre geliyor. Brooklyn Navy Yard'daki stüdyosunda çalışacak, ben de oraya gideceğim ve sonra Doğu New York'taki bir yer altı Nijerya restoranına gideceğiz. Bir zile basıyorsunuz ve eğer doğru kişiye benziyorsanız, içeri girmenize izin veriliyor. İçerisi, 1960'ların siyaseti hakkında agresif bir şekilde tartışan yaşlı Nijeryalı erkek ve kadınlarla dolu. Bir zaman makinesine uçmak gibi. Çığlık atıyorlar ama eğleniyorlar.

Aslen Senegal ve Gambiya'nın Wolof halkından gelen biber çorbası ve Jollof pirinci siparişi alıyoruz. Size karşı dürüst olacağım: Nijeryalılar her gün Gana'lılardan çok daha iyi jollof pirinç üretiyorlar. Nijeryalılar ve Ganalılar yiyecekleri olduğu için jollof pirinç için kavga ederken Senegallilerin ve Gambiyalıların ne düşündüğünü hayal bile edemiyorum, ama Nijeryalılar bunu çok daha iyi yapıyorlar.

SANATÇININ STÜDYOSU Sabah 6 civarında Naomi'nin Norwalk, Connecticut'taki stüdyosuna ve evine gidiyoruz. Naomi'nin her hafta yeni bir fotoğrafı çıkıyor. Benim için stüdyosuna gitmek, etrafta dolaşmak ve resimlere bakmak meditasyon niteliğinde. Beynimi işten tamamen çıkardığım, sanatta kendimi kaybettiğim bir dönem. Naomi bana iş hakkında ne düşündüğümü soracak. Gerçekten düşünceli bir cevap vereceğim ama bütün hafta sürebilir.

BÜYÜK TARTIŞMA Sonra asıl savaş başlıyor: Yemeğimizi yiyoruz ve televizyonda ne izleyeceğimize karar veriyoruz. Çocukken nefret ettiğim eski İngiliz filmlerini izlemeyi seviyorum. “Evet Bakanım” diye bir program vardı, sonra “Evet Başbakan” oldu. House of Cards'a benziyor ama 80'lerden kalma. Tamamen yetişkin mizahı. O zamanlar bundan hoşlanmamıştım ama şimdi gülüyorum ve “Ah hayır, yaşlıyım!” diye düşünüyorum.

Naomi'nin gizlice realite şovlarını izlediğini biliyorum ama bunu yapmayacağım. Bazen kendimizi ortada buluyoruz, İngilizlerin ev yapımıyla ilgili programı Grand Designs'ı izliyoruz. Kültür departmanını kurarken baktım.

YILDIZLARIN ALTINDA PODCAST'LAR Sonra dışarı çıkıp ateş çukuruna gidiyorum. Bu ceketi J. Crew'dan aldım ve ona iklim ceketim diyorum. Dışarıda soğukta yıldızların altında oturacağım. Yazın severim ama ne kadar soğuk olursa o kadar iyi. Soğuk olduğunda bölgede başka hiçbir şey duyamazsınız. BBC podcast'i Thinking Allowed'ı dinliyorum. O kadar muhteşem ki. Düşüncelerimin akmasına izin veriyorum ve fikirlerimi unutmadan yazıyorum. Bazen o kadar hoşuma gidiyor ki iki kere dinliyorum.

Yoruba meselesi var; çok sözlü bir geçmişimiz var. Ben küçükken annem bize hep hikayeler anlatırdı. Sevdiğimiz bir şeydi, hepsi bir aradaydı. Podcast'lerin ortaya çıkmasından çok önce, 1990'larda NPR'de “Radio Reader” programında Dick Estell'i dinlemiştim. Onu seviyordum ve nerede olursam olayım, şarkıları dinlemek için Brooklyn Heights'taki daireme koşuyordum. Biraz ses dinlemek için kendime zaman ayırmaya çalışıyorum. Benim sıram.

Pazar günümün sonu gece yarısı veya gece yarısı 1'dir. Uzun bir gün.

Pazar Rutini okurları Ayo Balogun'u Instagram'da takip edebilirler @Kültür Bakanlığı Ve @radyokwarabk.