Met'te motorsuz ve gizli kapısı olan kamyonlar

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
1,900
0
0
Met'te motorsuz ve gizli kapısı olan kamyonlar
Günaydın Bugün Pazartesi. Metropolitan Operası'ndaki “Carmen”de sahnede kamyonları neyin hareket ettirdiğini öğreniyoruz. Ayrıca geçen hafta Yukarı Batı Yakası'nda meydana gelen raydan çıkmanın ardından 1, 2 ve 3 numaralı hatlardaki metro operasyonlarına ilişkin ayrıntıları da alıyoruz..

Metropolitan Operası'nın yeni modern kıyafetli prodüksiyonu “Carmen”de sahne boyunca üç kamyonet ve bir yarı kamyon sürüşü.

Bunlar geleneksel opera malzemeleri değil – masalar, sandalyeler, kadehler, kılıçlar, belki “Aida” için bir at – ve kaputun altına bakmıyorlar. Motorları çıkarıldı. Sahne arkasında kamyonlar ve küçük kırmızı bir spor araba kanatlardan çıkmak için beklerken oyuncuların ve koronun duman kokmasını istemezsiniz.

Bunu yaptıklarında, oyuncular traktör römorkunda ve kamyonetlerde şarkı söyleyip dans ederken tekerlekleri dönüyor – 1980 Chevrolet, 1978 Chevy ve Met'in teknik direktör yardımcısı Gabrielle Heerschap'ın söylediği bir Ford “90'lardan olabilir” Küçük kırmızı araba, Carmen'e olan tutkusu öldürücü boyutlara ulaşan Don José için bir Jaguar'dır.

Met'in daha önce de sahnesinde araçları vardı; bunlar arasında “Lucia di Lammermoor” ve “Rigoletto”nun son versiyonları da vardı. Ancak bu araçlar çoğunlukla sabit konumlarda kaldı. “Carmen”in set tasarımcısı Michael Levine, araçların hareket etmesini istedi ve “safça” bunların sahnede ileri geri hareket edecek küçük elektrik motorlarıyla donatılabileceğini varsaydığını söyledi.

Bunun yerine Met, sahnenin altında görünmeyen, bilgisayar kontrollü bir kablo sistemiyle onlara güç sağlamayı seçti. “Carmen”deki araçlar borulara Met sahne terminolojisinde “bıçaklar” olarak bilinen direklerle bağlanıyor.

Yani “Carmen”de lastikler asla sahneye çıkmıyor. Traktör römorkunun lastikleri kauçuktan bile yapılmamış. Manyetiklerin üzerindekiler orada ama havayla değil köpükle dolular ve dönmüyorlar. Jant kapakları lastiklerden ayrıldığı için öyledir.

Kamyonların, hareket etmenin yanı sıra, her kamyonetin arkasında yaklaşık bir düzine sanatçıyı da taşıması gerekiyordu. Heerschap, “Bu çok büyük bir ağırlık” dedi.

Kelimenin tam anlamıyla bunu kastetmişti: yaklaşık yüz pound ver ya da al. Levine, “Sahnede deneyene kadar bu kadar insanı ağırlayıp ağırlayamayacağımızı gerçekten bilmiyorduk” dedi.

Yarı römork için bir kabin ve iki römork bulunmaktadır. Sürücü kabini ve römork tek elle dikilir. Daha sonra sahne değiştikten sonra sürücü kabinini ve diğer römorkun yan yattığını görebilirsiniz. Heerschap'e göre sahne görevlilerinin, perde kapalıyken dik römorku sahneden çıkarmak, kabinden ayırmak, kabini yere katlamak ve ikinci römorkun önüne konumlandırmak yaklaşık beş dakika sürüyor.

Her iki kolye de Met atölyesinde yapıldı. Marangozlar bir tarafa perde, dik tarafa ise zemine ayak lambaları yerleştirdiler.

Levine, “Gizli bir kapı ve gizli bir merdivenle tamamlanan, kendi başına küçük bir sahne, kendi küçük vodvil sahnesi gibi” dedi. Gösterinin başında karavanda duran dansçılar, koro üyeleri gelip yerlerini aldıklarında bir çıkış yoluna ihtiyaç duyuyorlar.

Kamyonetlere gelince yıpranmış bir görünüm istiyordu. Levine, “Uzun süredir yolda olan kamyonlar gibi görünmelerini sağlamak için hepsinin biraz vintage bir his vermesini istedim” dedi. “Daha yaşlı ve daha köhne.”

Bir aksesuar mağazası her zamanki kaporta büyüsünün tam tersini yaptı. Ayrıca Levine'nin emri üzerine pikaplara iki tonlu boya işi verildi.

Renklendirmede “Belirli bir düzeyde pürüzlülük ve aynı zamanda biraz sıcaklık istedim” dedi. “Onların daha engebeli ve ıssız bir yerde görebileceğiniz kamyonlar olduğunu hissetmek istedim. Bir duygu istedim.”

Hala kardan adam yok

Central Park'a bir günde en az bir inç kar düşmesinin üzerinden neredeyse 700 gün geçti. Ulusal Hava Durumu Servisi, kışın ilk büyük fırtınasının yaklaşık bir ayak kar getirdiği New Jersey ve New York'un kuzey kesimlerindeki yerlerin aksine, hafta sonu buraya sadece 0,2 inç kar düştüğünü söyledi.

Fırtına tahmin edilen rotayı takip ederek New York City'nin kuzey ve batısında kaldı. Hava durumu servisi tarafından derlenen fırtına toplamları listesi, New York'ta 30 cm'den fazla birikime sahip yalnızca iki yeri gösteriyordu. Her ikisi de 13,1 inç ile Orange County – Port Jervis'te ve 12,4 inç ile Unionville'deydi. New Jersey'deki listenin başında, her biri 11,5 inç olan kuzey New Jersey'deki Blairstown ve Wantage Township yer alıyor.

Kentte temizlik departmanı duyurdu Her sokak tuzlandı Cumartesi yerini Pazar'a bıraktığında. Ancak pulluklar kullanılmadan kaldı. Ancak beş santimetre kar yağdıktan sonra Temizlik Departmanı sokakları temizlemeye başlama emrini veriyor.

Vali Kathy Hochul, New York City'deki pek çok insanın nihayet hafta sonu kardan adam yapmak için gereken hammaddeye sahip olmayı umduğunun farkında olduğunu söyledi. Bir basın toplantısında “Neyse ki onlar adına ya da ne yazık ki, nasıl baktığınıza bağlı olarak biraz daha beklemek zorunda kalacaklar” dedi.

Yarın için yağış bekleniyor ancak karsız dönemi aşma şansı zayıf. En azından şehirde bir gün daha yağmur bekleniyor ve ani su baskınları da yaşanabilir.

Hava durumu

40'lı yılların ortalarında güneşli bir gün olacak, geceleri ise sıcaklıklar 30'ların altına düşecek.

ALTERNATİF OTOPARK

15 Ocak'a (Martin Luther King'in doğum günü) kadar geçerlidir.

New York'tan son haberler

Raydan çıkmanın ardından metro seferleri yeniden başlatıldı

Büyükşehir Ulaşım Otoritesi, iki trenin çarpışması sonucu 26 kişinin yaralanmasının ardından 60 saatten fazla bir süre sonra Pazar günü 1, 2 ve 3 numaralı metro hatlarının tamamen yeniden başlatıldığını söyledi.

Çarpışma Perşembe öğleden sonra Manhattan'daki West 96th Street yakınlarında meydana geldi. Yaklaşık 300 yolcu taşıyan bir tren ve 79. Cadde'de hizmet dışı kalan bir tren söz konusuydu. MTA ekipleri, itfaiye ekiplerinin yolcuları tahliye etmesinden kısa bir süre sonra onarımlara başladı ancak sıcaklıkların düşmesi ve kar yağışının yerini sulu yağmura bırakması nedeniyle hizmet kesintileri hafta sonuna kadar devam etti.

Ulaştırma Bakanlığı ve Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu kazayı araştırıyor. Soruşturmaya aşina olan üç ulaştırma yetkilisine göre çarpışmanın nedeni insan hatası gibi görünüyor, ancak kimin hatalı olduğu hemen belli olmadı.

Yetkililer, hizmet dışı kalan tren mürettebatının, 300 yolcu taşıyan trenin yeşil ışık yaktığı 96. Cadde yakınındaki kırmızı ışığın yanından geçerek yavaş yavaş yoluna devam ettiğini, ardından ekspres hat üzerinde yanlarından geçerek yerel rotaya geri döndüğünü söyledi. Ulaştırma işçileri sendikasının başkanı, kazaya bir amirin kararının neden olduğunu ileri sürdü.

BÜYÜKŞEHİR günlüğü

Güvenilir sürüş

Sevgili günlük:

Yıl 1974'tü. 25 yaşındaydım ve çalıştığım şirketin başkanıyla birlikte ilk iş gezimi New York'a yapıyordum.

Kariyerimin ilk yıllarında bu önemli bir olaydı ve taksiyle John Street ofisine giderken bunun hakkında sohbet ettim. Şoför, benim yaşlarımda kızları olan Queens'li bir babaydı. Ben geri dönerken sordu.

Bir hafta sonra ona söyledim.

Beni alıp Kennedy Havaalanına götürmeyi teklif etti.

Müşteri ziyareti iyi geçti ve havaalanına gitme zamanım geldiğinde şirketin başkanı beni oraya götürecek bir araba servisi ayarlayacağını söyledi.

Taksi şoförüyle yaptığım anlaşmayı açıklayarak, “Ah, buna gerek yok” dedim.

Şirket başkanı beni saf olarak nitelendirdi ve sekreterine bir araba çağırmasını söyledi. Birkaç dakika sonra kafası karışmış halde geri geldi.

“Lobide Bayan Lacey'yi havaalanına götürmek için arayan bir Bay Papadopoulos mu var?” dedi.

Gülümsedim ve iri adamın yüzündeki şaşkın ifadeyi fark etmemiş gibi davrandım.

Ceketimi koluma atıp yeni parlak evrak çantamı alırken sekretere teşekkür ederek, “Şoförüm şüphesiz yolculuğumu bilmek isteyecektir” dedim. “Ve onu hayal kırıklığına uğratmak istemiyorum.”

—Charlene Lacey

Agnes Lee tarafından resimlenmiştir. Gönderimleri buraya gönderin Ve Büyükşehir Günlüğü hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Burada bir araya gelebildiğimiz için mutluyum. Sabah görüşürüz. —JB

PS İşte bugünün bir tanesi Mini bulmacalar Ve Heceleme yarışması. Tüm bulmacalarımızı burada bulabilirsiniz.