Madenci Kemal Berberoğlu: Patlama 20-25 metre dışarı sürükledi

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Madenci Kemal Berberoğlu: Patlama 20-25 metre dışarı sürükledi Bartın Amasra’daki maden faciasından yaralı kurtulan 14 yıllık madenci Kemal Berberoğlu, patlama anını anlattı. Berberoğlu, “Patlamayı lağım sesi sandık, olağan bir patlama sandık. daha sonradan bizi şey vurdu, ateş topu geldi. Yalnızca çocuğum aklıma geldi” dedi.

Patlamanın tesiri ile 25 metre sürüklendiğini aktaran madenci yalnızca kolundan yaralandı.

ANKA’ya konuşan maden çalışanı, “Ben 300’deydim. 300’de çalışırken, 18.15’te bir patlama oldu. Yalnızca o patlamayı ve 20-25 metre sürüklendiğimi hatırlıyorum. Çamur topuna döndüm ben. Patlama beni 20-25 metre dışarıya yanlışsız sürükledi. Su torbaları olduğu için bizi yakmadı. Ateşi, suya çevirdi. Bizi çamura çevirdi. Biz o an kalktık, maskemizi taktık. Tozun gittiği yere hakikat yürüdük. Birkaç kişiyi gördüm. Öldüler. İki şahısla çıktım. Üç bireyiz esasen biz. Üç kişi çıktık, arkamızdakiler öldü” dedi.

‘SADECE ÇOCUĞUM AKLIMA GELDİ’

Patlama sesini lağım sesi sandıklarını söyleyen Berberoğlu, “daha sonradan bizi şey vurdu, ateş topu geldi. O ateşle su barajı patlayınca, bizi 20-25 metre sürükledi. O ortada ben omzumu vurmuşum esasen, nereye vurduğumu bilmiyorum. (Arkadaşları) Onlar artta kaldı, onlar öldü. Önümde iki tane arkadaşım vardı. Hatta birisi burada tedavi gördü. O da taburcu oldu. Üçümüz sağ salim çıktık. O an hiç bir şey hissedemedim. Yalnızca çocuğum aklıma geldi. Öteki hiç bir şey gelmedi. Göz gözü görmüyor, her taraf toz. Düşe kalka, düşe kalka çıktık. Ben yine yardım hedefli girdim ocağa. Saat 12-13 üzere beni kolum şişince, o denli geldim ben hastaneye” tabirlerini kullandı. (HABER MERKEZİ)