LOS ANGELES’TA HAYAT TUTKUSUYLA İLHAM VERİYOR: EBRU ŞALLI

Bilgin

Global Mod
Global Mod
18 Eki 2020
558
0
16
LOS ANGELES’TA HAYAT TUTKUSUYLA İLHAM VERİYOR: EBRU ŞALLI 17 yaşından beri çalışıyorsun. Modellik, sunuculuk, program yapımcılığı, dizi oyunculuğu… Çok güzel bir televizyon yüzüydün. Sana neler kattı, neler öğretti? tekrar geri döner misin?

Televizyonu ben de epeyce sevdim, ve orada başarılı olmak için epey çalıştım. Uzun müddet diksiyon dersleri aldım. Ekrana yakışmak için hoşluğun yanı sıra samimiyet gerekiyor; seyirci hoş görmek ve duymak istiyor. Bunu başardığımı düşünüyorum. Türkiye Hoşu seçildikten daha sonra magazin programları sunarak başladım televizyona. daha sonrasında yarış programları sundum. Ve akabinde “Ebru’nun Mutfağı” programıyla haftaiçi her gün sağlıklı ve lezzetli yemekler yaparak izleyiciyle buluştum. Yayın âlâ gidince Tv 8’den her gün hem yemek yapıp hem konuk ağırlayacağım daha uzun bir canlı yayın formatı teklif edildi, kabul ettim, lakin onlara pilates yapmak istediğimi söylemiş oldum. Yani bana gelen teklife karşı yeni bir teklif sundum. O orta pilates eğitmenliği sertifikamı almak üzereydim, ayrıyeten bir pilates dvd’si projem de vardı. Kanal evvel hayli sıcak bakmadı, daha sonra en çok 15 dakika olmak kuralıyla kabul ettiler. Bu konsept Türkiye’de pilates’in tanınıp yaygınlaşmasına sebep oldu. O kadar epeyce talep oldu ki, o 15 dakika 50 dakikaya uzadı ve senelerca bu biçimde sürdü. Bayanlara hem sıhhat, hem spor, hem güzellikle ilgili teklifler sunduğum fazlaca hoş bir sabah nesli programıydı.

Sen nasıl tanıştın pilatesle? Yükseleceğini nasıl öngördün, niye bilhassa “sağlıklı yaşam”a odaklandın?

Pilates ile birinci vakit içinderda oğluma gebeyken tanıştım. Vücuduma ve ruhuma tesiri beni o kadar epey etkiledi ki, doğum daha sonrası çabucak eğitimini almaya karar verdim. Evvel tek maksadım kendim için öğrenmekti, ama pilates dünyasının içine girince yanlışsız nefes terapisi üzere farklı terapilere de merak saldım; vücudun ve ruhun bütünleşip doyduğu noktada farkındalığın diğer bir boyuta erdiğini deneyimledim. Ve bu biçimdece en ileri düzey eğitimlere kadar girip hem Amerika’dan birebir vakitte Türkiye’den sertifikalarımı aldım. Birinci dvd’im 100 bin adetten çok sattı, toplam 10 dvd yaptım. Hepsi de büyük ilgi gördü, televizyonda ise her sabah bayanlar benimle randevulaşarak pilates’i öğrendi ve sevdi. her insanın konutuna pilates topu girdi. Pilates ile bayanların hayatlarına epey dokunduğumu düşünüyorum; ortamızda büyük sevgi bağı oluştu. Kimi boşanmaktan vazgeçti, kimi sigarayı bıraktı, kimi yeni ufuklara yelken açtı, benimle çalışarak 38 kg veren bir izleyicim bile oldu. Aslında ben sağlıklı yaşama odaklanmadım, ve bu trendin yükseleceğini öngörmedim, yalnızca kendi hayatımda uygulamaya başladıklarımı insanlara sundum. Sağlıklı beslenme, pilates, spor, hoşluk ve bakım sırlarım, paklık, hamilelik derken temelinde kendi öğrendiklerimi ve kendime uyguladıklarımı paylaştım, hepsi bu…

Oğlak burcu disiplini ve kararlılığı mevcut mudur sende?

Oğlak burcunun disiplini, çalışkanlığı, kararlılığı ve akılcılığı katiyetle vardır, biraz da hiperaktif ve yerinde duramayan tarafımı eklersek, Ebru’yu özetlemek gerekirse tanımlamış oluruz işte!

Nasıl bir günlük beslenme rutinin var?

Ben vejetaryenim, daima yeşil besleniyorum, fazlaca da seviyorum. örneğin kuşkonmaz ve avokado yerken benim kadar keyifli olan biri olabilir mi, pek sanmam. Bol su içerim, asitli içecek nedir bilmem. Şekerli konsantre içecekleri de annem çocukluğumdan beri daima meskenden uzak tutmuş, o niçinle onları da hiç tüketmem. Her sabah limonlu su içmeye devam ediyorum, alkali olduğu için detoks tesiriyle tüm vücudu temizliyor. Ayrıyeten yeşil çay ve özel bitki çaylarına tutkum devam ediyor, hatta kendi markam altında da özel karışımlar yaparak çaylar ürettirdim. Avokadolu güllü Beauty Tea hoşluk çayını tavsiye ederim.

Daima yaptırdığın ve faydasını gördüğün bakımlar ve vitamin destekleri var mı?

Pandemi sürecinde orta vermiş olsam da, ayda bir defa hamama gitme alışkanlığım var. Akşam yatmadan evvel kendi günlük cilt temizliğimi ve peeling’lerimi hiç ihmal etmem, uzun uzun yaparım. Günlük yaşantımda cildimin genetik yapısı ve sistemli temizlik-bakımlar yardımıyla makyaj yapmıyorum. Yalnızca cildimi nemlendirir ve dudaklarımı nemli fiyatım. El ve ayak kremi kullanmadan günüm geçmez. İki ayda bir de cilt paklığı ve bakımına giderim. El ve ayak bakımımı da 10 günde bir kesin yaptırırım.

Son senelerda dinlenmenin de en az hareket etmek kadar kıymetli olduğuna dair makaleler çıkıyor. Senin üzere hiç yerinde durmayan biri nasıl dinlenir?

Dinlenmek hem ruhen hem bedenen epeyce kıymetli. kimi vakit yalnızca durmak lazım, lakin nitekim zihninle ve bedeninin her hücresiyle durmaktan bahsediyorum. Öylece durmak ve sessiz kalmak insanı harikulade dinlendiriyor. Yerinde duramayan biri olduğum gerçek, ancak ben de dinlenebilmek için kendimi sessiz ve sakin bir biçimde durmaya zorluyorum, en azından deniyorum.

Ebru markası altında mayodan spor giysiye, kozmetikten soğuk içeceklere bir fazlaca eser var. Şunu merak ediyorum: Ebru Şallı markasının en kuvvetli tarafları nedir?

Ebru markası ile yıllardır üzerinde çalıştığım ve yaptığım her şeyi, pilates gerecinden kozmetiğe bir fazlaca eseri tıpkı çatı altına topladık. Temelinde eşim Ugur’la da bu markayı yaratırken tanıştık. Bayanlara sağlıklı, hoş ve genç kalmanın yollarını gösteren, öğreten, fikir veren biroldukça eser sunuyorum. Avokadolu şampuandan detoks çaylarına ve soğuk sıkım hoşluk shot’larına kadar her şey var. Vadi İstanbul’da bir mağaza açtık lakin pandemiden dolayı geçtiğimiz yıl online satışa yöneldik. Hoş de gidiyoruz, yurt dışına ihraç ediyoruz. Artık yeni eserler için start verdik. Ebru Şallı markası ise aslında tüm bunların bir uzantısı. Bayanları motive etmek, samimiyet ve olumlu güçler benim kuvvetli taraflarım diyebilirim, beşerlerle kurduğum ve yıllar ortasında daima güçlenen sevgi bağı fazlaca kıymetli.

Çok çalışkan bir bayansın, bundan daha sonraki 10 yıl için neler planladın?

Temelinde planım yok, lakin Ebru için çalışmaya, yeni eserler çıkarmaya, yenilikleri takip ederek yenilenmeye ve keşfettiğim hoşlukları herkesle paylaşmaya devam etmek istiyorum. Yola devam!

Geçtiğimiz ay Youtube kanalını açtın, niye bu kadar geciktin? Ve o platformdan neler paylaşacaksın?

Youtube için epeyce geç kaldığımı biliyorum. Ancak her gün canlı yayın yap, kitap yaz, pilates dvd’leri çek, daima yeni eserler çıkar, iki çocukla ilgilen derken daima uzadı, tam yapmaya karar verdiğim sırada Ponçiğimin hastalığı çıktı ve daha sonrasındaki 3 yılım zar sıkıntı çalışarak, lakin ayakta durmaya çalışarak geçti. Bugüne kadar geldim, Instagram’daki takipçilerimden de daima istek geliyordu, ve sonunda geçtiğimiz ay Youtube kanalımı açtım. Pilates, sağlıklı ve lezzetli yemekler, sohbet, hoşluk sırları, dedikodu derken tüm samimiyetimle artık karşılarındayım. Herkesi bekliyorum, zira tahminen de bugüne kadar bakılırsamedikleri Ebru’yu orada nazarancekler.

Eskinin star’ları daha ulaşılmaz bir algı yaratıyordu, artık ise toplumsal medya yardımıyla ünlülük kavramı daha yakınlaştı. Artık her ünlü kendi kendinin magazin editörü de diyebiliriz. Bu yakın bağdan şad musun?

Dijital ve sanal ortama hepimiz ayak uydurmaya çalışıyoruz. Artık ordayız ve her şeyimiz büsbütün ortada. Eski günleri özlemiyor değilim doğrusu… Temelinde bir orta yolu bulmak güya daha düzgün olur. Şu andaki mevcut yakın münasebet bence ziyadesiyle yorucu!

İki yıllık bir çabadan daha sonra en büyük acını da gözler önünde yaşadın. Hastalık sürecinde hislerini sakladığından kelam etmiştin. niye saklamak istedin, ve nasıl becerebildin bunu?

Temelinde Ponçik konusunu artık fazlaca lisana getirmek istemiyorum, zira getirdikçe daha epeyce üzülüyor ve ağlıyorum… Ancak sonuçta ömrümün kesimi olan bu biçimde bir gerçek var. Yaklaşık 2,5 yıllık süreçte her günümüz makûs değildi, fakat fazlaca makûs günlerimiz de oldu. Daima anlattığım üzere, Pars hayli özel bir çocuk; birinci doğduğu andan beri bunu daima hissettim. Melek olduğunu bile düşündüm, zira hiçbir insan ruhu o kadar naif, fikirli, müspet olamazdı. Gerçek olamayacak kadar düzgün kalpliydi. Hastalık sürecini paylaşmak istemedik, zira 7 yaşında bir çocuğun sadece annesi ünlü olduğu için hastalığıyla gündem olması haksızlık olurdu; ileride ona bu biçimde anılar kalsın istemedim. Yakınlarımız bir hastalıkla gayret ettiğimizi biliyordu fakat tedavi oluyor ve güzele de gidiyorduk. Hastalığın tedaviye yanıt vermesi şahane bir umut kapısıdır. Bu süreci ne etrafıma, ne de Pars’a fazlaca berbat bir hastalık üzere hissettirmedim. O daima memnundu, daima gülüyordu, onunlayken ben de daima öyleydim. Uzun mühlet hastanede yaşadık, lakin onun yanında bir kere olsun ağlamadım. Konuta gidince ağlar, hastaneye döndüğüm an güler yüzlü, komik, eğlenceli oyunlar oynayıp onunla bir arada pilates yapan anne olurdum. Gözlerimin içine bakardı her vakit…

Pandemide hepimiz konut konforunda izoleyken şikayet edip durduk. halbuki hayli kısa bir süre evvel sen bunun kat be kat kötüsünü oğlunla hastanenin tecrit odasında yaşadın. Toplumsallaşmak de yasaktı. Nasıl baş ettiniz?

Dediğin üzere, biz pandemiyi hayli evvel yaşamaya başladık, ilik naklinde tecritte kaldık, o niçinle bu maskeler, sosyalleşememeler, meskende kalmalar şu an hiç etkilemiyor beni Hastalığı birinci duyduğum andan itibaren inişli çıkışlı bir durumun içine girdik. Tasalar, ıstıraplar, kan aramalar, kemoterapinin tesirleri… Lakin her şeye razısınız, kâfi ki o sizinle kalsın… Hangi anne istemez ki yavrusunun yanında olmasını… daima ister sonsuz ister. Tüm dünyada iliğinin karşılığını bulamadık ve sonunda dokularım tam tutmamasına karşın ben ilik verdim ona. Nasıl memnun, nasıl severek verdim ve kararı da hayli hoş oldu, ilik nakli yüzde yüz tuttu. Artık Ponçiğim benim iliğimle tam olarak benim kanıma dönmüştü. Memnunluktan ailece kutlama yaptık; hatta o ortada biz de aile içinde evliliğimizi gerçekleştirdik.

Haberi birinci aldığınızdan itibaren eminim ki epey farklı basamaklardan, his fırtınalarından ve süreçlerden geçtin, artık nasılsın?

Nasıl olabilirim ki? Ayakta kalmak durumundayım. Yapayalnız, kimsesiz biri değilim, büyük oğlum, ailem, eşim, kardeşlerim, yakınlarım var. Bu dünyada çocuğunu kaybeden birinci anne de ben değilim. Ailemi ve çocuğumu daha fazla üzmeye hakkım yok. Acımı içimde ve kendimle yaşıyorum. Bu kor üzere acıyla lakin çalışarak, güzel kalarak uğraş edebilirim. Ponçiğim her gün aklımda, dilimde… O aslına bakarsan daima benimle. Boyut değiştirmiş olabilir, lakin ben onunla temastayım. Bu bağımız asla kopmayacak, o daima benimle olacak, fazlaca kalpten bağlıyız biz .

Yüreğindeki kor canını hayli yaktığında bunu azaltmak, dindirmek için kullandığın özel bir ruhsal terapi var mı?

Ruhsal dayanak alıyorum. Ayrıyeten kendim de pilates ve nefes terapisi üzere öğrendiğim bir ekip olumlamalarla rahatlamaya çalışıyorum.

Ponçiğinin seninle özel bir bağı olduğunu daima anlattın. 8 yaşındaki bir çocuğun niye bu biçimde ağrılar, acılar çektiğine ve niye gittiğine dair sorgulamaların bitti mi Ebru? Nasıl ikna ettin kendini? Ya da edebildin mi?

Ponçiğin fazlaca özel bir melek ruh olduğunu doğduğu andan itibaren tüm aile fertleri ve onu tanıyan herkes söylerdi. niye gittiğini artık sorgulamıyorum. Yazgıya inanıyorum. O melek beni seçti, ve gelip dünyanın en sonsuz ve karşılıksız sevgisini benimle paylaştı. Ve bu dünyaya ilişkin olmadığı için de gitti. Bana doğduğu andan itibaren verdiği sınırsız sevgi seli anlatılamaz, yalnızca şahit olanlar bunu gördü. Onsuz kalınca, o sevgiden de yoksun kaldım, hayli bocaladım. Ben onun istediği üzere uygun ve keyifli olmaya çalışıyorum, zira birbirimizi hissettiğimize inanıyorum.

Onunla ilgili zihnindeki en net imaj ya da his nedir?

Gülen gözleriyle dünya hoşu bir hız, bal rengi sevgi dolu bakışlar ve dünyanın en mis, en melek, en eşsiz kokusu…Pars’ın koku kıssası tüm öğretmenleri tarafınca da daima lisana getirilirdi. Onunla vakit geçiren herkes kokusunu fark eder ve Pars’a ne sürüyorsun diye sorardı. Eşim Uğur da onun kokusuna bayılırdı ve bir gün bana, ‘Ebru biliyor musun Pars ve sen tıpkı kokuyorsunuz”, dedi. Çok sevindim. Hastanede 20 gün duş almadan geçirdiğimiz günler olurdu, lakin o daima tıpkı melek kokuyla kalırdı.

Şu anda seni duyduğunu bilsen, oğluna ne ileti yollamak isterdin?

Seni tüm boyutlarda, her yerde, tüm hücrelerimle sınırsız ve sonsuz seviyorum. Sen daima benimlesin, bunu bil Ponçik lokumum. Ben de fazlaca düzgünüm, sakın beni merak etme…

Türkiye’de bayan olmak sıkıntı. kimi vakit bayanların bile öteki bayanlara hoyratça davrandığını, linç etmeye yatkın olduğunu görüyoruz. Nasıl yorumluyorsun bu çelişkiyi?

Neredeyse 27 yıldır göz önünde olan biri olarak makûs tenkit okumamayı kendime öğretmişim. Lakin olağan olarak mevzuya yargıcım. Açıkçası çocuk problemi hassas bir mevzu, ancak her anne babanın başına bu biçimde bir durum gelebilir. Her şey beşerler için… ötürüsıyla ben bu insanları fazla yürekli, yani bilgisiz yürekli buldum. Dışardan ahkam kesip acısını şu biçimde yaşasaydı, bu biçimde yapmasaydı diye yazmak kolay, (Allah korusun ama) gel de sen yaşa bakalım, kaç dakika nefes alabiliyorsun? Türkiye’de bayan bayanın düşmanı olabiliyor maalesef, birbirini takdir edip muvaffakiyetini ve memnunluğunu alkışlayanı fazlaca az gördüm. Bu çelişkiyi hiç anlamıyorum. hayatımda hiçbir bayanı kıskanmadım, bayanların ve arkadaşlarımın mutluluğuyla memnun oldum. Benim bildiğim budur, ötekini anlayamıyorum ve kınıyorum.

Beş yıl evvelki Ebru ile şimdiki içinde ne üzere farklar gözlemliyorsun?Ebru temelinde daima tıpkı, lakin Pars’tan daha sonra diye bir gerçek var bence, değiştiğimi ben de hissediyorum.

Beren 16 yaşında bir ergen. O nasıl atlattı?Berom sakin, atlet, fazlaca tatlı, saygılı ve sevgi dolu bir çocuk. Onu fazlaca seviyorum. O süreci fazlaca yaşayıp hırpalanmadı, çünkü Barselona’da okulundaydı. Tabi ki kardeşi için fazlaca üzüldü, onun kaybı için de elimden geleni yapıyorum. Tenisçi oluşu ve o mental yapıyla büyümesi bizi epeyce kurtardı.

Yaşadıklarından daha sonra çocuk yetiştirmekle ilgili prensiplerinde değişim oldu mu? örneğin daha yumuşak ve her şeye evet diyen bir anne oldun mu? Ya da tasa düzeyin arttı mı?
Güya biraz daha rahat bir anne olabilirim duygusu geldi doğrusu. Ben çocuklarıma epey itina gösteririm. Her ikisini de yalnızca anne sütü ile besledim. Her şeyi meskende organik kendim pişirdim, dışarıdan yoğurt bile yemediler.

Kararlarını içgüdüsel olarak mı alırsın, düşünerek mi?
Sanırım içgüdüsel alırım. Hislerim hayli güçlüdür, biroldukça şeyi hisseder, bilirim lakin bu durum kimi vakit beni fazlaca yorar

Aşkın yeri kıymetli midir hayatında? Münasebette seni en çok ne keyifli eder?Kıymetli olmaz olur mu, Uğur olmasa ne yapardım ben, hiç bilmiyorum. Bağda sevginin ve aşkın yeri kadar hürmetin da olması beni fazlaca memnun eder.

Seni hiç çiçeksiz bırakmayan eşin Uğur Akkuş hangi özellikleriyle kalbini çaldı?
Çiçekleri epeyce sevdiğimi bildiği için sahiden de tanıştığımızdan beri beni dünyanın hiç bir yerinde beni çiçeksiz bırakmaz. Uğurla 4 yılı geride bıraktık, 5. yıla girdik. Sevgi dolu, heyecanlı bir aşık, âlâ kalpli bir erkek oluşu beni etkiledi. bir arada fazlaca güzel ve fazlaca güç günler geçirdik. Yaşadığım kötü süreçte de gitme hakkı vardı lakin o gitmedi, benimle kaldı.

İlginizin henüz başındaydınız, sen daha hayli hastanedeydin ancak Uğur Beyefendi bırakıp gitmemiş, ailenin ferdi üzere davranmış. Çok etkiledin mi?

Ponçik Uğur’u epey seviyordu. Hastanede her gün ne vakit geleceğini sorardı. birlikte güzel oyunlar oynarlardı, sinemalar izlerdik, biraz da benden zımnî yaramazlıklar yaparlardı. Ponçiğimin kahkahaları koridorlarda duyulurdu. Bu anları onunla paylaşmış olmak benim için epey bedelli.

Pekala sence, sen onun gönlünü nasıl fethettin?
Bunu temelinde Uğur’a sormak lazım, lakin onun bana daima söylemiş olduği anneliğimden çok etkilendiği… Ayrıyeten evimdeki düzen ve ona güzel yemekler yapıyor olmam güzeline gitmiş. Beni epey güzel bulduğunu biliyorum; gözlerim, saçlarım ve ellerim onu fazlaca etkilemiş. Söylerken utandım şimdi! Onu epey seviyor olmam ve aramızdaki aşk da başrolde bence.

Los Angeles ile ilgili seyahat tavsiyelerini alabilir miyiz?
Bence burada en yüksek güce sahip yer Beverly Hills. Mis üzere gül kokuları ortasında, mükemmel ağaçlar içinde yemyeşil bir görsel şölen yaşıyorsunuz. Yürümeyi epey sevdiğim için bu biçimde bir ortamda bol ölçüde yürüyüş yapmak eşsiz bir ayrıcalık oluyor. Santa Monica ve Venice Beach de okyanus havası alıp suya girmek, spor yapmak için şahane. Burada herkes huzurlu ve özgür, ayrıyeten hayli olumlular.

ELLE için Los Angeles’ta Villa Silver Lake’de birinci defa tanıştığın bir grupla çalıştın. Nasıl geçti?Şahane geçti. Takım hayli yeterliydi, styling’den makyaja her şey epeyce güzel ve profesyonel aktı. Çekimi yaptığımız Silver Lake bol palmiyeli bir bölge. Dünyaca yaşadığımız bu küresel pandemi sürecinde güzel bir şeyler yapıp paylaşabilmek de epey pahalı, umarım bu özel çekimle herkese biraz moral oluruz.

Beverly Hills’de kalıyorsun, yani modanın çekim alanındasın. Nasıl bir giysi tarzın vardır?Beverly Hills ve Rodeo Drive sahiden de modanın kalbi lakin burada herkes bisiklette, koşuda ve sporda olduğu için günlük hayatta birçok insan taytla dolaşıyor. Benim burada da tayt üretmem gerekiyor galiba, L.A. beni çağırıyor! Beşerler gündüz spor, akşamları epeyce şık giyiniyor. Ben de taytlarım haricinde jean, tshirt ve hayli ağır olmayan tatlı elbiseleri tercih ediyorum.

Gardırobunda en epey ne var?
Jean, tayt, bra, denim dizaynlar, ayakkabı, çanta ve spor-şık elbiseler var.

Bu yaz için planlarınız neler?
bir daha tekneyle Bodrum, Marmaris, Hisarönü ve Türkiye’nin başka cennet koylarında oluruz diye düşünüyoruz.

Son olarak, dünyanın daha düzgün bir yer olması için Ebruli bir denklem alsak? Ne çoğalmalı, ne yok olmalı?
Dünyanın daha yeterli bir yer olması için herkes kalpten sevgi dolu olmalı. Kıskançlık ve kötülük sona ermeli. Bizi fakat sevgi kurtarır, gerisi kıssa… Bakın gözle bile nazaranmediğimiz bir virüs tüm dünyayı ele geçirdi. Hayat kötü kalpli olacak kadar uzun değil, daha epeyce sevin, daha epeyce sarılın

Röportaj: Melda Narmanlı Çimen

Fotoğraflar: Shane Mccauley

Moda yöneticisi: Aslı Asil

Moda editörü: Gabriela Cepeda

ELLE Türkiye Haziran 2021 sayısından alınmıştır.