Lise öğrencileri çizgi izleyen otonom robotlar üretti

Teknotrat

New member
17 Şub 2021
515
0
0
Lise öğrencileri çizgi izleyen otonom robotlar üretti Darıca Şehit Hasan Kaya Fen ve Toplumsal Bilimler Proje Kız İmam Hatip Lisesi öğrencileri, kendileri için oluşturulan robotik kodlama atölyelerinde eğitim alıyor. Burada öğrendiklerini hayata geçiren öğrenciler, yaptıkları kodlamalar yardımıyla çizgi takibi yapabilen otonom robotlar üretiyor. Her farklı parkura bakılırsa kodlama yapabilen yetenekli öğrenciler, ileride Türkiye’nin geleceğine katkı sağlayabilmek için uğraş sarf ediyor.

BİRİNCİ SEFER KATILDIĞI MÜSABAKADA BİRİNCİ OLDU

10. sınıf öğrencisi Reyhan Dayı da, çizgi izleyen robotu ile İstanbul’da düzenlenen Robot Olimpiyatlarında yarışıp, 81 robotu geride bırakarak Türkiye birincisi oldu. Dayı, “Bu alanda yeni bir şeyler öğrenmek ve kendimi değişik alanlarda da geliştirmek için kursa katıldım. Bunun akabinde hocamızla bir arada yarışa katılma sonucu aldık. Müsabakaya okuldan 16 kişi katıldık.

Bu süreçte hayli fazla çalıştık. Bunun karşılığında 81 robot içinden birinci oldum. Müsabaka bu sene 14. Robot Olimpiyatları olarak İTÜ’de düzenlendi. Biz ‘Çizgi izleyen futbol’ kategorisinde müsabakaya katıldık. Robotumuz çizgi üzerinde ilerliyor, akabinde son basamağa geldiğinde kaleye 5 gol atması gerekiyor, bunun üzerine konseyiydi. Benim robotum da yarışta 5 gol attı ve dereceye girdi. Bu kategoride 81 robot katılmıştı, bizde birinci olduk. bu biçimde bir yarışa birinci defa katılıyorum. Birinci olduğum için epeyce mutluyum” dedi.

“ROKET ÜZERİNE ÇALIŞMAYA BAŞLAYACAĞIZ”

Kendini daha da geliştirmek istediğini tabir eden Reyhan Dayı, “Seneye de hocamızla birlikte insansız hava araçları ve roket üzerine çalışmaya başlayacağız. Kendimizi daha fazla geliştirmek istiyoruz. daha sonraki hazırlandığımız yarış da Şanlıurfa’da düzenlenecek. Orada da 3 kategoride katılacağız. İleride bunlar daha fazla ön plana çıkacak. O yüzden her insanın kodlama konusunda makul bir düzeyde bilgi alması gerektiğini düşünüyorum. bu biçimde şeylere katılmak nitekim epey kıymetli. İleride bizim geleceğimize de katkı sağlayacak. Bu alanda bize imkan sundukları için okulumuza, öğretmenlerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“İNSANLIĞIN KİLİTLENDİĞİ HER GAYEYE İNSAN YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ”

Okulun 2017 yılında eğitim ve öğretime başladığını ve her geçen gün muvaffakiyet grafiğinin yükseldiğini aktaran Darıca Şehit Hasan Kaya Fen ve Toplumsal Bilimler Proje Kız İmam Hatip Lisesi Müdürü Musa Kartal ise “Okulumuz Darıca’mızın, genelde de ülkemizin eğitim siyasetine hizmet eden bir kurum olarak pek epeyce muvaffakiyete imza atmıştır.

Okulumuzun yapısı fen ve toplumsal bilimler proje kız imam hatip lisesi olması münasebetiyle Türkiye genelinden merkezi imtihanla öğrenci alan bir nitelikli okul statüsündedir. ötürüsıyla okulumuzun bu manada hakim niyeti olan ‘Burada hiç bir kuş yüzmeye, hiç bir balık uçmaya zorlanmaz’ anlayışıyla biroldukca alanda Türkiye’mizin amaçlarına paralel bir biçimde çalışmalar yapıyoruz. Akademik başarılarımızın yanında robotik kodlama ve yazılım atölyelerimizi de kurarak çocuklarımıza farklı imkan sunuyoruz.

Türkiye’mizin kendisine kodlamış olduğu savunma endüstrideki alanlara da gelecekte istihdam oluşturmak ismine çocuklarımızla farkındalık oluşturuyoruz. Biz olağan bir imam hatip lisesiyiz. Biz her alanda varız. İnsanlığın kilitlendiği her amaca biz insan yetiştirmek istiyoruz. Bu noktada okulumuz neler yapabileceğini her geçen gün gösteriyor. İnşallah biz bundan daha sonraki tüm çalışmalarımızda bu heyecanı alana yansıtmış olacağız” sözlerini kullandı.