Kitty Genovese'nin ortağı Mary Ann Zielonko 85 yaşında hayatını kaybetti

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
1,892
0
0
Kitty Genovese'nin ortağı Mary Ann Zielonko 85 yaşında hayatını kaybetti
Kitty Genovese 60 yıldır büyük şehirde ilgisizliğin sembolü oldu. O sadece bıçaklı bir katilin kurbanı değil, aynı zamanda komşularının olaya karışmak konusundaki isteksizliğinin de kurbanı. Winston Moseley adlı bir adamın, Mart 1964'te gece geç saatlerde Queens'te onu takip etmesinden, tecavüz etmesinden ve öldürmesinden iki hafta sonra, Haberler'ta yayınlanan bir makale, 38 komşusunun onun yardım çığlıklarını duyduğunu ancak hiçbir şey yapmadığını bildirdi.

Bu hesapta önemli eksikliklerin olduğu tespit edildi. Bu 38 kişinin çoğu gerçekte ne olduğunu bilmiyordu; Sadece bir kavga, belki de aşıklar arasındaki bir kavga duyduklarını sanıyorlardı. Daha sonra yapılan araştırmalar, bunlardan çok azının saldırıları görebildiğini ortaya çıkardı. Ancak 28 yaşındaki Catherine Susan Genovese'nin ölümü uzun süredir kentsel anonimliğin ve kayıtsızlığın örneği olarak kaldı.

O zamanki raporlamada başka bir şey yanlıştı. Bayan Genovese bir yıldır Mary Ann Zielonko ile yaşıyordu. O zamanlar onlara genellikle oda arkadaşı deniyordu. Aslında onlar sevgiliydi. Polis müfettişleri bunun farkına vardıklarında, olası bir şüpheli olarak Bayan Zielonko'yu sorguya çektiler. Arkadaşlarıyla bowling oynadığı bir gecenin ardından, saldırı alt katta gerçekleştiğinde Kew Gardens'taki dairelerinde uyuyordu.

2016'da Retro Report'a, eski haberleri ve bunların kalıcı etkilerini araştıran bir dizi video belgeselden oluşan “Tüm bu olanlar karşısında çok şaşkına döndüğümü söyleyebilirim” dedi. “Vay canına, o çok yakındaydı ve ben uyuyordum ve ne olduğunu ve onu kurtarabileceğimi bilmiyordum. Bilirsin? Gerçekten hala bunu düşünüyorum.”

Bayan Zielonko Çarşamba günü, 2000 yılından beri yaşadığı Rutland, Virginia'daki evinde öldü. 85 yaşındaydı. Ortağı ve hayatta kalan tek kişi Rebecca Jones, sebebin aspirasyon zatürresi olduğunu söyledi.

2004 yılında The Rutland Herald'a verdiği röportajda Bayan Zielonko, katil dışında Bayan Genovese ile temas kuran son kişi olduğuna inandığı bir adamla konuştuğunu söyledi.

Bayan Zielonko, “Ona ağladı ve kapısını açmak istemedi” dedi ve ekledi: “Evinden çıkmak bile dahil her şeyden korktuğunu biliyordum ama bu onu mazur gösteremez” diyorum ama . Belki insanların kapıları açması gerekiyor. Birisi yardım istediğinde kapınızı açın ve şansınızı deneyin.”

Daha sonra Mary Ann adını aldı. 22 Haziran 1938'de New York'ta doğduğunda adı Mary Katherine Zielonko'ydu. Bayan Jones, ilk dört yılını yetimhanede geçirdiği için çocukluğunun zor geçtiğini söyledi. Bir illüstratör olan John Zielonko ve eğitimli bir hemşire olan Mildred (Wood) Zielonko olan ebeveynleri, o dört yaşına gelene kadar evlenmediler. Sekiz yaşındayken boşandılar.

Bayan Zielonko gençliğinin çoğunu Vermont ve New Hampshire'da geçirdi. New Haven, Connecticut'taki Southern Connecticut Eyalet Üniversitesi'ne gitti ve burada 1974'te lisans derecesini ve 1977'de araştırma istatistikleri ve yönetimi alanında yüksek lisans derecesini aldı.

Bayan Genovese ile Greenwich Village'daki bir lezbiyen barda tanıştı ve Bayan Genovese öldürüldüğünde farklı barlarda çalışıyorlardı. Bayan Zielonko daha sonra Groton, Connecticut'ta bir denizaltı tasarımcısı ve üreticisi olan General Dynamics Electric Boat'ta yıllarca çalıştı.

2004 yılında Chicago Tribune'e verdiği bir röportajda Bayan Genovese hakkında “İyi anlaşıyorduk” dedi. “Birbirimizi anladık. Ben çok sessizdim ve o çok konuşuyordu. O zamanlar pek çok insan gibi ikimizin de cinsellikle ilgili sorunları vardı. Kısa sürede birbirimize bağlandık.” Yine de “Genellikle sır olarak kaldık” dedi ve Bayan Genovese'nin ailesi uzun süre bu ilişkiyi kabul etme konusunda isteksizdi.

Cinayetten sonra, sıkıntı içinde birini gördüğünde arkasını dönmemeye karar verdiğini söyledi. Rutland Herald'a bir gün işten eve dönerken yol kenarında bir adamla bir kadının tartıştığını gördüğünü söyledi. Ona vurdu. Bayan Zielonko arabasını durdurdu, indi ve kadına yardıma ihtiyacı olup olmadığını sordu. O, Bayan Zielonko'nun arabasına binerek karşılık verdi.

Bayan Zielonko, “Onu eve bıraktım ama onu bir daha hiç görmedim” dedi. “O gece arabayla geçebilirdim ama 'Riski alacağım' dedim.”