Kavala: Hukuksuzluğa uğrayan yalnızca ben değilim

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Kavala: Hukuksuzluğa uğrayan yalnızca ben değilim Müebbet mahpus cezasına çarptırılan tutuklu iş insanı ve insan hakları savunucusu Osman Kavala, tutukluluğunun beşinci yılında bir açıklama yaptı. Silivri Cezaevi’nden bir metin yollayan Kavala, hukuksuzluğa maruz kalanın yalnızca kendisi olmadığını söylemiş oldu.

‘İNSAN HAYATINA KIYMET VERMEYEN ANLAYIŞ’

Kavala’nın yolladığı metnin tam hali şu biçimde:

“Hakkımda hazırlanmış olan iddianamelerden anlaşılacağı üzere, hata sayılan bir faaliyette bulunduğumu gösteren rastgele bir kanıt bulunmuş değil. Birinci Seyahat davasındaki beraat sonucuyla, iki AİHM sonucuyla ve AYM Lideri ve üyelerinin karşı oy yazılarıyla da ortaya konmuş olan bu yalın gerçeğe karşın, Silivri cezaevinde beşinci yılımı doldurdum.

Hukuksuzluğa, ayrımcılığa, gaddarca davranışa maruz kalanın yalnızca kendim olmadığını aklımdan çıkarmıyorum. Cezaevindekilerin öykülerini dinlemek, koridorlarda 80 yaşını aşmış insanları görmek esasen bu gerçeği daima hatırlatıyor.

Yurttaşların keyfi halde cezaevine sokulmaları ile iş cinayetleri, maden faciaları içinde bağlantı olduğunu, bunların insan hayatına bedel vermeyen bir anlayışın yaygınlaşmasından kaynaklandığını düşünüyorum.

Ülkemizde hukuk normlarının hükümran hale gelmesinin, etik kıymetleri öne çıkartan bir yenilenmeyi başlatacağına inanıyorum.”

BOZDAĞ NE DEMİŞTİ?

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 13. Büyükelçiler Konferansı’nda konuştuğunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), Türkiye’nin Osman Kavala davasında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni ihlal ettiğine yönelik sonucunı değerlendirmişti. Bozdağ “Osman Kavala hakkında AİHM’in verdiği hak ihlali sonucunı Türk mahkemesi uygulamış ve uymuştur. Öteki bir cürüm niçiniyle tutuklamış ve yargılaması devam etmiştir. Artık karar özlüdür” diye konuşmuştu.

“Adalet yok diye bağıranların gündeme getirdiği dava sayısı beşten çoksını sayan çıkmıyor” diyen Bozdağ, “O, 5 adedini de bilmiyorlar. Belgeyi, kanıtları bilmiyorlar. Yalnızca taraftarlıklarına göre belgeyi görmeden, taraftarlarının yazdıklarına inanarak o evrakta misyon yapan hakim ve savcıları mahkum eden yaklaşım ortaya koyuyorlar” sözlerini kullanmıştı.

Bozdağ konuşmasını şöyleki sürdürmüştü: “Türkiye’de 8 milyona yakın dava var. Cezaevlerinde 315 bine yakın tutuklu ve yükümlü var. Fakat Avrupa’dan gelen herkes ya 1 kişiyi soruyor ya 2 kişiyi soruyor. Madem hak ihlalleriyle ilgileniyorsunuz, o kadar cezaevinde insan var, yargılanan var. Onlardan şikayet gelmiyor mu hiç? Onlarla ilgili bana soracağınız soru yok mu? niye onlarla ilgilenmiyorsunuz hiç? Adil midir bu?” (HABER MERKEZİ)