İstanbul’da bin yeni taksi için kuralar çekildi

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
İstanbul’da bin yeni taksi için kuralar çekildi İstanbul’daki taksi sıkıntısını çözmek için 5 bin yeni taksinin sisteme alınmasına ait önerisi 10 defa Ulaştırma Uyum Merkezi (UKOME) tarafınca reddedilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, atıl durumdaki 750 minibüs ve 250 taksi dolmuşun taksiye dönüşüm projesini hayata geçiriyor. 4 bin kişinin başvurduğu bin taksi plakası, kura çekimi ile belirlendi. Küçükçekmece Yahya Kemal Beyatlı Şov Merkezi’ndeki programda birinci kurayı İBB Lideri Ekrem İmamoğlu çekti.

İmamoğlu, burada yaptığı konuşmada, “Özellikle nüfusun artışıyla birlikte araçların, özel araçların sayısının artması, hele hele pandemiyle birlikte İstanbul’da özel araç kullanmasının ağırlaşması, 20 milyon insanın hizmet aldığı bu biçimdesi bir megapolde, altyapı problemleri ya da toplu taşımayla ilgili raylı sistem süreçlerini faal bir biçimde, yeteri derecede var olmamasından kaynaklı ağır bir trafik sorunu yaşadığımızı hepimiz biliyoruz” dedi. İmamoğlu, şunları söylemiş oldu:

İSTANBULLULARIN HAYAT KALİTESİNİ YÜKSELTMEK İSTİYORUZ: “Tabii bu bununla birlikte, yaşanan sıkıntılar ne yazık ki kimi vakit trafik kazalarına ve bunun üzere öbür sıkıntılara da sebep olmuyor değil. Doğal bu İstanbulluların hayat kalitesini düşüren bir konu. Burada temel emelimiz daima bir arada sizler hem esnafsınız, nakliyat yapıyorsunuz fakat hem de on binlerce aileleriyle birlikte İstanbullusunuz. O bakımdan biz, attığımız her adımda, yaptığımız her işte şeffaf ve iştirakçi bir modelle İstanbulluların hayat kalitelerini yükseltmek isteğindeyiz. Natürel kent içi ulaşımda epeyce farklı kalemler, fazlaca farklı süreçler var. Az evvel ulaşım daire liderimiz yalnızca ve yalnızca iki buçuk yılda neleri başardığımızı, kent hayatına neleri kattığımızı, esnafın daha yeterli hizmet verebilmesi ismine neleri iyileştirdiğimizi ortaya koydu. Alışılmış burada bilhassa özel araç kullanmasını azaltan toplu taşımı destekleyen siyasetler önceliğimiz, dünyanın her yerinde olduğu üzere, aksi takdirde 20 milyon nüfusa hizmet etmekte zorlanırsınız.

METRODA REKOR KIRAN BİR KENTİZ: Kaldı ki İstanbul, bir başka megapole bakılırsa fazlaca daha küçük bir alanda epey daha büyük bir nüfusla hayatına devam etmekte. Ki burada en değerli atılımlarımızdan birisinin toplu taşımada raylı sistemler olduğunu, metro olduğunu da belirtmek isterim. Bugün nitekim ve sahiden şu an dünyanın birebir anda en çok metro imalatı yapan, projesini hayata geçirmek için inşaat sürecini sürdüren ve rekor kıran bir kentiz. Bu kıymetli bir şey. Sahiden maliyetiyle, imalatın kalitesiyle, bunun finansal manada sürdürülebilirliği sağlamakla koyduğumuz performansın fazlaca değerli olduğunu belirtmek isterim. İnşallah aktif bir biçimde 2022, 23, 24, 25 ekseninde bu metro sınırlarımız vatandaş hizmetine dahil olacak.

İSTANBUL’DA TAKSİ SIKINTISINI ENGELLEYEN AKILLA KARARLI BİR BİÇİMDE ÇABA EDECEĞİM: İstanbul’da ağır bir biçimde taksi sorunu vardır. Ve bu taksi sıkıntısının tahlilini engelleyen akıl hangi akıl ise ben o akılla kararlı bir biçimde gayret etmeye devam edeceğimi buradan belirtmek istiyorum, asla vazgeçmeyeceğim. Değerli hemşerilerim, bakın, hepimiz İstanbulluyuz. Kulaklarımızı tıkayamayız, başımızı kuma sokamayız. Bu kent, doksanlı yılların başından, 6-7 milyondan 16 milyon resmi nüfusa, 20 milyon faal nüfusa ulaşmıştır. Üç katı bir faal nüfusa sahiptir İstanbul. Üç katı ancak gelin görün ki taksi sayısı tıpkı.

KARAR ALMAMIZI ENGELLEYEN O AKILLA HESAPLAŞACAĞIM: Bakın, beni daha dün bir vatandaş çevirdi. Her gün rastlıyorum, yani ben sokakta gezdiğimde on vatandaşa rastlıyorsam beşi bana taksiden şikâyet etti. Daha dün bir vatandaş dedi ki ‘Ben korsan taksiye biniyorum’ dedi. Taksi yetmiyor zira. Bu kadar açık bir formda itiraf edilen ve bu kadar açık bir halde bir sorunu lisana getiren vatandaşların bu problemine tahlilsiz bir biçimde yaklaşan, yeni bir yönetmelikle, uydurma bir yönetmelikle UKOME’nin sandalye sayısını değiştirerek karar almamızı engelleyen o akılla İstanbul halkı ismine hesaplaşacağım. Bunu söyleyeyim.

ALTINDAN BAKALIM DAHA NE KOKULAR ÇIKACAK: Artık bakın, somut bir örneği sizin bu sürecinizdir. Allah aşkına niçin bir seneye yakın bekledi bu iş? Niçin? niçini neydi? Yani bir seneye yakın niçin bekledi? Yani tamam, herkese teşekkür ederim, eyvallah. Herkes oybirliğiyle karar verdi. O verilene kadar ki ısrarımız, inadımız… Oradaki kardeşim, bu bir hak oluşmuş, neye karşısın? Dava da açıldı, bunları da biliyoruz. Ben inanın tespitleri yaptıkça, bakın tespitleri yaptıkça bu işin altından bakalım daha ne kokular çıkacak diye merak ediyorum. Ben söyleyeyim. Ben, esnaf dostuyum kardeşim. Ben, esnafımın para kazanmasını istiyorum. Benim esnafım, meskenine kazandığı parayı helalinden götürsün, çocuklarını keyifli etsin istiyorum. Ben bunu istiyorum. Öbür bir şey istediğim yok. Esnafımın fikri ne olursa olsun, taksici, minibüsçü, otobüsçü; ben bunu dilek ediyorum.

GAZETELERDEKİ ADIM ZAMCI EKREM: Bak, ben seçimden daha sonrasında, seçilmiş yeni bir lider olarak üç buçuk sene birinci kere artırım yaptık. Bunu minibüsçümüz de biliyor taksicimiz de biliyor. Bir buçuk iki yıldır benim gazetelerdeki adım zamcı Ekrem. Benim esnafım geçinemiyor, yani ben başımı kuma mı sokacağım? Hayır. Her sene hak ettiği artırımı vermek zorundayız. Artırımını yapan, yani artırımı yapan Ekrem İmamoğlu değil ki. Artırımı yapan benim gariban esnafım da değil, mazotu siz mi zamlandırıyorsunuz kardeşim? Bu ülkede enflasyonu yüzde 30’a siz mi çıkardınız? Ben mi çıkardım? E çıkaran, bu ülkenin iktisadını yöneten akıl o akılsa mecburuz sizlerin de işinizi yapmanızı sağlamaya, biz regüle ediyoruz. Hatta şunu söyleyeyim, açık ve net, itiraf edelim yani. Mümkün olduğu kadar da tahminen almanız gerekenden biraz az artırım veriyoruz. Bu kadar yani açığa açık. Niçin? Milyonlarca gariban vatandaşımız fazlaca fazla bu yükün altında ezilmesin diye. Tabiri caizse siz onlara da takviye oluyorsunuz yani.

BENİ PROTESTO EDEN O TAKSİCİLER NİÇİN SİYASİ PROPAGANDA YAPAR?: Bakın değerli hemşerilerim, hoş dostlarım. Allah aşkına, bu çeşit hareketleri yapan, ben neyle yargılanıyorum. Birkaç yüz, 150, 200, 300 her neyse, taksici gelmiş UKOME’de beni protesto ediyormuş. Niçin? Taksi sayısını arttıracağım diye. Beni protesto eden taksici, kelamım ona taksi esnafı, tenzih ediyorum, 55 bine yakın akşama kadar direksiyon sallayan esnafımı tenzih ediyorum. Onların alın terinin de büyük bir kısmının kime gittiğini de ben biliyorum. Onları tenzih ediyorum. Birkaç yüz insan beni güya protesto ediyor. Pekala protesto eden o taksiciler niçin siyasi propaganda yapar? Ya da niçin siyasi tezahürat yapar orada? Onu ben anlamadım. Herbiçimde televizyonda duymuşsunuzdur yani. Benim adım Ekrem İmamoğlu. Hani benim adıma bir şey söyle de oburunun ismini slogan çektiğinde, orada bağırılmasının manası ne? Sıkıntımız siyaset mi? Derdiniz üzüm yemek mi? Derdiniz bağcıyı dövmek mi? Bağcıyı dövme niyeti olan akla, o esnaf odasına buradan sesleniyorum. Ben hayatımda hiç dayak yemedim. Zira toplumsal işlerde bu biçimde bir atak yapacak bir insan değilim, hak ve hukuku korurum.

GEL DE ONLARA KENDİNİ GÖSTER: Daha ötesini söyleyeyim, az evvel sordum. Yani esnaf odalarımıza sordum. ‘Taksici esnafını temsilen oda liderimiz niçin burada yok’ dedim. ‘Davet edilmedi mi’ diye sordum, edilmiş. Yani bugün o esnaf odasına bin tane yeni taksi katılıyor. O taksici esnafı da yarın odaların seçiminde oy kullanacak. Bari gel de onlara kendini göster. Yarın o bin taksinin, ek bin taksinin hakkını koruyacaksın. Bu işi türel bir yere oturtmak zorundayız. Bu iş bir meslek. Yanlışsız mu? Mesleğinizden para kazanmak istiyorsunuz. Lakin mesleğiniz üzerinden hiç kimsenin İstanbul halkı olarak ezilmesine müsaade etmeyecek bir belediye lideri var. Beni bu halime, ben hepinizin de katılacağını düşünüyorum. Hepinizin kazanacağını düşünüyorum. Bu bakımdan 750 minibüs ve 250 taksi dolmuşunun değişimi, dönüşümü 29 Temmuz’da lakin kabul edilebildi. Ve bilhassa bu vesileyle minibüslerin ve taksi dolmuşların değişimi, dönüşümü pahalıdır. Ancak durmayacağız, şunu yapacağız.

GAZA GELECEK BELEDİYE LİDERİ DEĞİLİM: Bakın artık sevgili hemşerilerim, hoş esnafım. Bizi yanlış anlamayın, siz dediniz diye gaza gelecek belediye lideri da değilim. Fakat, Utku Beyefendi burada, sıralardı. Bilimsel çalışma, şeffaf çalışma, kaç yolcu biniyor? Kaç yolcu binmiyor, hangi hakta eksik var, hangi hak ziyanlı? Bunların hepsini odalarla yaptık. birlikte çalıştık, o denli değil mi sevgili lider? birlikte çalıştık, minibüsçülerle çalıştık. O denli değil mi? birlikte. Ya bir daha birlikte çalışacağız. Taksici odası lideri gelirse onunla da birlikte çalışacağız. Şimdiki gelmez, yarın Allah nasip eder oburu gelir, onu da bilmem. Günün sonunda, biz esnafla çalışıp doğruyu bulacağız. Kaygımız ne? Ya bir bakkal dükkânın olsa, sen güzel hizmet vermezsen senden vatandaş gelip peynir ekmek alır mı? Almaz, çalışamazsın, iş yapamazsın. Bizim kederimiz, bizim minibüsçümüz güzelleşsin. ötürüsıyla minibüsçümüzün de geleceğini konuşacağız. Ne yapmalıyız? Şartlarımızı nasıl güzelleştirmeliyiz? Vatandaşın daha âlâ hizmet alma konusunda sizden beklentileri ne? Benim talimatım o oldu arkadaşlarıma, 2022 yılında, bakın buradan takvim veriyorum, 2022 yılında benim minibüsçü kardeşim minibüsçülük işinin geleceğini bilecek, öğrenecek. 2022’de bu işi daima birlikte tasarlayacağız. Değişim midir? Dönüşüm müdür? Yerine öbür bir araç koymak mıdır? Sizin şartlarınızı düzeltecek ne gerekiyorsa yapacağız. Ve bunun tek kuralı var, sizin şartlarınız düzelecek, vatandaş da yeterli hizmet alacak.

BİRİLERİ TEK BAŞINA HER ŞEYE KARAR VERMEYİ BİR GELENEK HALİNE GETİRMİŞ: Ve sizi, yani minibüsçünüzü de İstanbul’daki sistemin bir kesimi yapmak zorundayız. Benim İstanbul Kart’ım minibüsünde geçecek kardeşim. Bunu yapmak zorundayız. Ben sahiden bugüne kadar yapılan bütün şeffaf çalışmalar ismine, bilinmeyen hesap yok, Ekrem İmamoğlu 16 milyonun temsilcisi arkadaş. Beni temsil eden her arkadaşımız da 16 milyonun temsilcisi. Birileri tek başına her şeye karar vermeyi bir gelenek haline getirmiş ve ona biat etmiş olabilir. Biz kime biat ettik biliyor musunuz, yola çıkarken? 16 milyon İstanbulluya biat ettik. 16 milyon İstanbullu ismine çalışacağız. Onun için şeffaf olmaya devam edeceğiz. Bugün 3464 minibüs, 453 taksi dolmuşu olmak üzere 3917 araç ‘taksiye dönüşeceğim’ diye başvurmuş. Bu başvuran hemşerilerimin ismine burada iki gün boyunca noter huzurunda, sizlerin huzurunda kura çekeceğim. Bu çekilecek kurayla hem bin taksiyle ilgili dolmuş sistemimize katılacak esnaf belirlenecek tıpkı vakitte bin yeni taksiyle en azından bir nebze olsun İstanbul taksi sorununda bir nebze olsun rahatlamış olacak. İnşallah bu işi daha da rahatlatacağız. 2022, İstanbul ismine daha hoş olacak, nazaranceksiniz, 2021’den. Bu işleri birlikte başarmak ismine yola çıktık. Ben bir daha söyleyeyim. Hem esnaf odalarımızla hem esnaf birliğinin tespit edeceği öteki iştirakçiler var ise onlarla da her vakit masada olmaya, ortak akılla süreci çözmeye devam edeceğiz.

BEN İSTANBULLUYU PLAKA ÜZERİNDEN RANT ELDE ETME TERTİBİNDEN KURTARACAĞIM: Ben, İstanbulluyu, üç beş insanın plaka üzerinden rant elde etme nizamından kurtaracağım. Buradan sesleniyorum. Devletimin, memleketimin hangi şurasında, hangi makamında oturuyorsanız oturun, bu sese kulak verin. Bizi, daha fazla bu işi sesli bir biçimde vatandaşın önüne sermek zorunda bırakmayın. Gelin bu işi yoluna göre aklı başında bir biçimde UKOME’de çözelim. İstanbul’u rahatlatalım diyorum. Esnafımın yanındayım, minibüsçü kardeşlerimi seviyorum. senelerca minibüsle gittim geldim, hiç bir saygısızlığına rastlamadım. Minibüsçü kardeşimin ahlaklı bir biçimde İstanbul’a hizmet etmesiyle yanındayım.”

‘İBB ANNE KART 25 MİLYON DEFA KULLANILDI’

Bu ortada Ekrem İmamoğlu, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 0-4 yaş ortası çocuğu olan annelere fiyatsız ulaşım imkanı sağlayan İBB Anne Kart’ın 25 milyon sefer kullanıldığını deklare etti.

İmamoğlu’nun yaptığı açıklama şu biçimde:

“Yapamazsınız denmişti, artık 224 bin anne kullanıyor. 0-4 yaş ortası çocuklu annelere fiyatsız ulaşım sağlayan İBB Anne Kart 25 milyon kere kullanıldı. Bu haktan yaralanmak isteyen anneler web sayfamızdan rahatlıkla başvurabilirler.”

Anne Kart başvurusu İstanbulkart sitesinden yapılıyor. Müracaatın akabinde kart, İstanbulkart Müracaat Merkezleri’nden ya da kargo seçeneği ile istenilen adresten teslim alınabiliyor. (ANKA)