İsmail Demir, Vizyoner Genç KÖK Programı’nın tanıtımında konuştu

Teknotrat

New member
17 Şub 2021
515
0
0
İsmail Demir, Vizyoner Genç KÖK Programı’nın tanıtımında konuştu Demir, “Vizyoner Genç KÖK Programı”nın tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, hayalleri uğruna fedakarlık yapabilen gençler olduğu sürece geleceğe inançlarının tam olduğunu söylemiş oldu.

Kendilerinin bir jenerasyon olarak bir şeyler yapmaya çalıştıklarını lakin gençlerin kesinlikle epeyce daha düzgününü gerçekleştirmesi gerektiğini lisana getiren Demir, “Yapacaksınız, buna da inanıyoruz. Son senelerda görülen hareketlilik bunun bir işareti.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “TEKNOFEST gençliği” vurgusuna işaret eden Demir, “TEKNOFEST aslında bir potansiyelin ne olduğuyla ilgili bir gösterge oluşturdu. İnşallah bu potansiyelin harikulade bir güçle ortaya çıktığını bakılırsaceğiz.” diye konuştu.

KÖK’ün bir pilot program olduğunu belirten Demir, düşük bir sayıyla başladıklarını ve programın daima denetim ayarlarını yapacaklarını ve sayıyı da şirketlerin çabasıyla artıracaklarını anlattı.

“Türkiye çapında bir çığa dönüşmesini bekliyoruz”

Savunma endüstrisiyle başlamış olsalar da KÖK programının bir bilgi, bilim, sanayi ve teknoloji seferberliği olduğunun altını çizen Demir, Türkiye çapında emsal emellerle yürütülen birfazlaca programın bir arada koordine edilmesinin kıymetine işaret etti.

Demir, “Herkes kendi bulunduğu ortamda en düzgününü yapma ülküsüyle kimi programlar başlatabilir ancak bunlar birbirinden habersiz yürüyorsa gereken sinerjiyi oluşturamayız. Bunun için KÖK programı bir modeli, bir kavramı ortaya koyacak ve bir pilot programı olacak. Bu pilot programın muvaffakiyetleri, öteki programları tetikleyecek. Geri bildirimler, programı daha da mükemmelleştirecek. Türkiye çapında bir kar topu olarak başlayıp, büyük bir çığa dönüşmesini bekliyoruz.” sözlerini kullandı.

Demir, teknolojik gelişmeler ne getirirse getirsin, nitelikli insan gücüne gereksinimin hiç bir vakit azalmadığını vurgulayarak, gençlerin kabiliyetini keşfedip onları hakikat yönlendirmek ve Türkiye çapında bir bedele çevirmek gerektiğini söylemiş oldu.

Ülküleri gerçekleştirme konusunda azim ve kararlılıkla çalışmalar sürdürülürken çeşitli pürüzlerle karşılaşılabileceğinin altını çizen Demir, kelamlarını şöyleki tamamladı:

“Zorluklar bizi güçlendirir. Bu hiç bir vakit hayal kırıklığına sebep olmasın. Hayal kırıklığı yaşadığınız, umutsuz olduğunuz anda kendisine danışacağınız, elinizden tutmasını beklediğiniz yahut kaygınızı açabileceğiniz bir insan, bu sistemle etrafınızda olacak. Bu sistemle inşallah ömür uzunluğu devam edecek beraberlikler, arkadaşlıklar, yoldaşlıklar da gerçekleştirilecek. Bu programla başladığınız seyahatiniz 10, 20, 30 sene daha sonra ‘ne hoş bir hatıraydı, başladık, senelerca bu grupla yürüdük ve şunları başardık’ diyeceğinize inanıyorum. Bu da Türkiye’nin çıtasını yükseltecek, global güç olma vizyonuna kıymetli katkı sağlayacak. Siz, inşallah bizim yaşımıza geldiğinizde global bir güç olmuş, artık dünyada hiç kimsenin parmak sallamasına müsaade etmeyen, kendi ve mazlumların çıkarlarını koruyan, bir dakika diyen, haksızlığa zulme karşı direnen bir Türkiye nazaranceksiniz ve bunların mimarları da sizler olacaksınız. Bunu yaparken de dünyada süratle gelişen teknolojinin, insanlığın yararından epeyce ziyanına, vefata ve zulme sebep olan tarafını de inşallah insanlığın refahına ve adalete yanlışsız evirecek bir çabası başlatacaksınız.”

Konuşmasının akabinde Demir’e üzerinde çırakların imzalarının olduğu bir forma ikram edildi.

Demir, TR Eğitim ve Teknoloji AŞ Genel Müdürü Çağlar Demirkan, ASELSAN İdare Konseyi Lideri ve Genel Müdürü Haluk Görgün, ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, TUSAŞ İdare Konseyi Lideri Rafet Bozdoğan, TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar ve Savunma Sanayii Akademi Lideri Cenk Aktaş’ın iştirakiyle KÖK Programı için protokol imza merasimi gerçekleştirildi.

KÖK hakkında

KÖK, SSB himayesinde başlatılan Vizyoner Genç Programı kapsamında, Savunma Sanayii Akademi ve TR Eğitim ve Teknoloji AŞ uyumunda yürütülen ve ASELSAN, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, ROKETSAN, HAVELSAN ve STM’nin katkılarıyla oluşturulan bir toplumsal sorumluluk projesi olarak hayata geçirildi.

Usta çırak rehberliği, eğitim, vizyon ve takviye programlarından oluşan KÖK, lisanslarının birinci yılını muvaffakiyetle tamamlayarak ikinci yılına başlayan üniversite öğrencilerini hedefliyor.

KÖK Programı’na toplam 1112 müracaat alındı ve 983’ü kriterlerinin tümünü sağlayarak geçerli müracaat olarak kaydedildi.