Hudson’daki Sandbox: Manhattan’dan ayrılmadan sahile gidin

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
1,923
0
0
Hudson’daki Sandbox: Manhattan’dan ayrılmadan sahile gidin
Manhattan’ın en yeni plajında yüzmeye izin verilmiyor.

Ve henüz. Su garip bir şekilde baştan çıkarıcıdır. Evet, Con Ed’in kanalizasyonuyla birlikte meşhur karanlık Hudson Nehri. Ama sizinle dalgalar arasında hiçbir engel yok, bu yüzden eğimli beton sahanlığın üzerinde durdum ve serin su sıçramalarının ayaklarımın üzerinden dönmesine izin verdim.

Yeni açılan Gansevoort Yarımadası Sand Bluff, Whitney Müzesi’nin karşısında, West Street’in Gansevoort Caddesi ile buluştuğu Meatpacking Bölgesi’ndeki Hudson River Park’ta yer alıyor. Parkta “Manhattan’ın ilk halk plajı” yer alacak.

Adanın muhtemelen 1624’te Hollandalılar tarafından New Amsterdam’ın kurulmasından önce ve muhtemelen sonra bir noktada halka açık plajlara sahip olduğu düşünülebilir.

Manhattan’da, George Washington Köprüsü’nün dramatik manzarasına sahip Fort Washington Park’ın güzel kıyı şeridi de dahil olmak üzere, teknik olarak tamamen halka açık olmayabilecek birkaç küçük, yarı gizli plaj bulunmaktadır. ve Tiny Beach olarak bilinen Spuyten Duyvil Deresi üzerindeki kumlu plaj. Ama konuyu dağıtıyorum.

Manhattan’ın yeni ve resmi plajındaki geniş beton iskelede büyük bir spor sahası, tahta kaldırımlar, tahta kaldırımlar, çim, piknik alanı, ekolojik tuz bataklığı ve New Jersey, Cape May yakınlarındaki bir taş ocağından elde edilen bir kum şeridi bulunuyor. kanolar veya kanolar için su erişim noktası.

Yüzmeye izin verilmeyen bir plajın açılmasının doğası gereği bir gerilim var. Geçtiğimiz Çarşamba günü öğleden sonra, bir avuç insan suyu kelimenin tam anlamıyla ve mecazi olarak test ediyordu.

41 yaşındaki Kateryna Shevchenko hazırlıklıydı ve parlak kırmızı askılı bir mayo giyiyordu. “Plaj insanların yüzdüğü bir yer” dedi.

Hell’s Kitchen’da yaşayan ve plaja giden otobüse binen Bayan Shevchenko, parkı “süper sevimli” olarak nitelendirdi.

Yine de biraz hayal kırıklığına uğradı.

Beton iskelede çıplak ayakla durup nehir suyunun ayak bileklerinin etrafında dönmesine izin vererek, “Burada neden yüzemediğimizi bilmiyorum” dedi. Üniformalı bir Park Uygulama Devriyesi ajanına bakmaya devam etti.

O da sırayla onu ve suya çok yaklaşan herkesi izledi. (Daha sonra başka bir kadın, bir çıkıntının üzerinde durmaması istendikten sonra iki park çalışanıyla yüksek sesle tartıştı.)

Suyun yakınındaki tabelalar, tehlikeli akıntılara ve kaygan kayalara karşı uyarıda bulunuyor; ara sıra kanalizasyon sisteminden gelen drenajlardan bahsetmiyorum bile.

Yine de Bayan Shevchenko daha da ileri gitmeye kararlıydı. “Eğer bu şerif gittiyse” dedi güvenlik görevlisine bakarak, “belki bir denerim.”

77 yaşındaki David Rosen da “baldırımın yarısına kadar” suya girdiğini söyledi.

Yukarı Batı Yakası’ndan C treniyle sahile gelen Bay Rosen, Güney Bronx’ta doğmuş ve çocukluğunda Orchard Beach ve Jones Beach’i ziyaret etmişti. Yeni plaj nasıldı?

Kumda gömleksiz yatarken, “Yüzde 70’i aynı” dedi. “Yüzmeye gitmek isterim.”

Yine de Bay Rosen plaja geçer not verdi. Yüzde yetmiş büyük bir yüzde dedi. “Yüzde yüz daha iyi olurdu ama metroyla buraya gelmem on dakika sürdü. Coney Adası’na gitmem bir buçuk saatimi alır.”

Yakınlarda güneşlenen Melissa McIntyre ve Ken Lin de yakınlıktan bahsederek Rockaway Beach ve Brighton Beach’i “berbat” olarak nitelendirdi.

Yeni plaj, Chelsea’deki dairesine sadece 15 dakikalık yürüme mesafesindedir.

42 yaşındaki Bayan McIntyre, 16 yıldır East Village’da yaşadığını ve şehrin o taraftaki sahili “ihmal ettiğini” hissettiğini söyledi.

“Sen bu topluma hizmet etmiyorsun” dedi. “Sen seç.” Etrafına baktı. Parkın, şehrin zengin mahallelere karşı “yumuşak” olması nedeniyle var olup olmadığını sorgulayarak, “Buradaki insanların yüzde doksanı beyaz” dedi. Yine de plajdaki ikinci öğleden sonra olduğunu ve geri döneceğini söyledi. “Buna alışabilirim.” dedi gülümseyerek.

49 yaşındaki Bay Lin de aynı fikirdeydi. “Manhattan’da bir plaj yapacaklarını söylediklerinde çok farklı bir vizyonum vardı” dedi. “Bir nevi büyük bir kum havuzuna benziyor.” Yine de güldü: “Alabildiğimi alacağım.”

Birçoğu aynı fikirdeydi. Hafta içi saat öğleden sonra 3’tü ve park doluydu; Parlak mavi Adirondack sandalyelerinin tümü alındı. Dar mayolarla güneşlenenler havluların üzerinde yatıyordu. Bikinili bir kadın dizüstü bilgisayarda yazı yazıyor. Küçük çocuklar sessizce oynuyorlardı. İnsanlar selfie çekerken veya manzaranın fotoğraflarını çekerken gülümsediler.

Bir sandalye bulunca oturdum ve sandaletlerimi çıkardım. Ayak parmaklarım yumuşak, tozlu kuma battı. Parlak, güneşli bir 82 dereceydi. Bir Dünya Ticaret Merkezi ve Özgürlük Anıtı uzakta parlıyordu. Yanımızdan bir yelkenli geçti. Üstümüzden bir martı uçtu. Esinti çok güzeldi.

Gözlerimi kapattım ve nehrin yumuşak sesine odaklandım, sakin bir duruma geçtim.

O anda yüksek sesli, uzun, korkunç bir meleme duyuldu: “Meeeeaaaaaaaaaahhhhhhh.”

Bir araba kornası. Sadece sana Batı Yakası Otoyolu’nun yanındaki bir kum çukurunda oturduğunu hatırlatmak için.