Hakan Atilla: Halkbank’ta İstek Sarraf’la çalışmayı uygun görmemiştim fakat…

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Hakan Atilla: Halkbank’ta İstek Sarraf’la çalışmayı uygun görmemiştim fakat… Halkbank’ın eski genel müdür yardımcısı olan ve ‘Rıza Sarraf dosyası’ kapsamında ABD’de yaklaşık 2,5 yıl tutuklu kaldıktan daha sonra 2019’da tahliye edilen Hakan Atilla, FOX TV’de İlker Karagöz’ün sunduğu ‘Çalar Saat’ programına bağlandı. Atilla, Sarraf’ın Halkbank’la çalışmasıyla ilgili olarak “Tahmin ediyorum rastgele bir yasal pürüz bulunmadığı için çalışmasına müsaade edilmiş olabilir. Yahut farklı motivasyonlar da olabilir ancak benim bilgim yok” dedi.

Karagöz’ün ‘Rıza Sarraf kimdir?’ sorusuna Atilla, “Bildiğim kadarıyla Azeri asıllı İranlı, biraz kuyumculuk, biraz döviz işi, biraz da haddecilik [bir tıp maden işi] işi yapan bir tanesiydi” karşılığını verdi.

Atilla, “Türkiye’de hayırsever iş adamı olarak lanse ediliyordu. Siz Halkbank’a geldiğinde, bu isme niye itiraz ettiniz?” sorusu üzerine ise şunları söylemiş oldu:

“O periyot hatırladığım kadarıyla basında çıkan sansasyonel haberler vardı hakkında. Kendisinin miydi, sürücüsünün müydü tam hatırlamıyorum, bu biçimde nakdî hareketlerin ortasında olduğu, esasen döviz-kuyum işiyle uğraştığı için, kendisine de rahat isnat edilebilecek mevzularla alakalı basında haberler vardı. Onlar ötürüsıyla ben bankayla çalışmasını uygun görmemiştim. Lakin kendisi de o haberlerin basındaki aşikâr bireyler tarafınca gayeli yapıldığını, onlarla içinde hasımlık bulunduğundan bahsetmişti.”

‘HALKBANK’TA ÇALIŞMASININ ÖNÜNDE YASAL BİR MANİ YOKTU’

Karagöz bunun üzerine Atilla’ya, “Peki siz bu biçimde bir direnç gösterdiniz, daha sonrasında İstek Sarraf nasıl oldu da Halkbank’la çalışabildi?” sorusunu yöneltti.

“Nasıl olduğunu hatırlamıyorum” diyen Atilla, Sarraf’ın Halkbank ile çalışmasının önünde yasal pürüz bulunmadığını belirtti ve akabinde Sarraf ile ‘farklı motivasyonlar’ niçiniyle çalışılmış olunabileceğini lisana getirdi. Atilla şu biçimde konuştu:

“Halkbank ile çalışması tarafında yasal ve onun haricinde bir mani yoktu. Yalnızca benim basında gördüğüm münasebetler vardı. Onun haricinde bir şey yoktu. Kestirim ediyorum rastgele bir yasal mani bulunmadığı için çalışmasına müsaade edilmiş olabilir. Yahut farklı motivasyonlar da olabilir lakin benim bilgim yok.” (HABER MERKEZİ)