Erdoğan’ın yeni danışmanı Orhan Karakurt kimdir: Mahruki’nin kumpas argümanı, Gökhan Özoğuz’a ‘Edepsiz’ kelamları…

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Erdoğan’ın yeni danışmanı Orhan Karakurt kimdir: Mahruki’nin kumpas argümanı, Gökhan Özoğuz’a ‘Edepsiz’ kelamları… Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi Müdürü ve Cumhurbaşkanlığı Müşaviri Orhan Karakurt, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Resmi Gazete’de yayınlanan sonucu ile Cumhurbaşkanı Danışmanı olarak atandı.

‘ATATÜRK’Ü BU KADAR FÜTURSUZ KULLANMA EDEPSİZLİĞİNİ ANLAYAMIYORUZ’

Cumhurbaşkanlığı Müşaviri Orhan Karakurt, son olarak 2019 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye seçiminin iptal edilmesinin akabinde CHP’li Ekrem İmamoğlu’na dayanak veren Athena kümesinin solisti Gökhan Özoğuz’a “Edepsiz” demesiyle gündeme gelmişti.

Özoğuz’un “10 Kasım 1938’den bu yana birinci sefer bir siyasi duruşu, doğruluğu ve ileri görüşü ile Atatürk’ten daha sonraki sancağı eline almıştır! Devirler kaidelerine göre değerlendirilir! Benim için unsurlarını benimseyişi, edebi ve kucaklaması ile bugünün Atatürk’üdür kendisi!” paylaşımına karşılık veren Karakurt, “Şaka mısın oğlum sen. Bir konser kaparım diye yaptığın yalamalığı anlarız da. Atatürk’ü bu kadar fütursuz kullanma edepsizliğini anlayamıyoruz. Bırakın artık bu ülkenin bedellerini üç kuruş menfaatiniz için kullanmayı, Biraz edepli olun kâfi artık” sözlerini kullanmıştı.

MAHRUKİ: KARAKURT TELEFONLA TEHDİT ETTİ

Karakurt’un ismi AKUT (Arama Kurtarma Derneği) kurucusu Nasuh Mahruki’nin açıklamalarıyla da gündem olmuştu.

Mahruki, dernek başkanlığı bakılırsavini yürüttüğü 24 Ekim 2016’da, İstanbul’daki dernek binasının boşaltılmak istenmesinde “Erdoğan’ın anonsçusu” olarak bilenen Karakurt’un AKUT takımı aradığını söylemişti.

Karakurt’un “Genel merkezi de elinizden alacağız” diye tehdit ettiğini öne süren Mahruki, “10 gün daha sonra bu evrak geliyor. Ne düşünmem lazım benim burada? Ne biçim devlet, ne biçim bir hukuk” demişti.

‘KARAKURT TARAFINDAN YÖNETİLEN KUMPASLA İSTİFAM SAĞLANDI’

Nasuh Mahruki, 30 Kasım 2016’da AKUT Başkanlığı’ndan istifa etti ve AKUT Onursal Lideri oldu. 8 Temmuz 2019’da onursal başkanlıktan da ayrılan Mahruki, 14 Mayıs 2022’de AKUT üyeliğinden ihraç edildiğini duyurdu.

Mahruki açıklamasında, istifa sürecini anlatırken Orhan Karakurt’u işaret etti. İktidar tarafınca istifaya zorlandığı belirten Mahruki, şunları söylemişti:

“Bizzat Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Genel Koordinatörü Orhan Karakurt tarafınca yönetilen siyasi baskı kumpasıyla istifam sağlandıktan daha sonra, işbirlikçiler AKUT’u olağanüstü Genel Konseye zorlamış ve benimle 10 küsur yıl AKUT’u muvaffakiyetle yönetmiş takımı de eksiksiz değiştirmişti. AKUT ölçeğinde bir STK’yı yönetmeye asla ehliyetli ve liyakatli olmayan ve idarede hiç bir vakit bulunmamış bir çıkar kümesi bu sistemle AKUT’un idaresine çöktü. Enkaz devraldık palavralarıyla Lider altına AKUT aracı çekti, Sayman kardeşini işe yerleştirdi, öteki herkes sustu.”

‘ERDOĞAN’LA BELEDİYE LİDER ADAYLIĞINDA ÇALIŞMAYA BAŞLADI’

Mitinglerde Erdoğan kürsüye çıkmadan evvel anonslar yapan Karakurt, 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünün akabinde Yenikapı’da düzenlenen mitingin akabinde haberlerde yer almıştı.

Mitinge katılan CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ismini anons ettiğinde yuhalayanlara reaksiyon gösteren Karakurt, “Asla, sakın bugün birlik günü, bugün birlik günü” demişti.

Tepkisiyle ilgili Yeni Şafak gazetesinin “Yenikapı’nın bilinmeyen kahramanı” başlık haberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birinci vakit içinderda 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Lider adayı olduğu süreçte çalıştığı belirtilen Karakurt, “Cumhurbaşkanımızın grubunun en eskilerinden biriyim. Teşkilatın ortasından geliyorum, 2006 yılından beri de sunumlarını üstleniyorum. Sesten sahne sistemine, protokolden program akışına her hususta uyumu sağlıyorum. Adımı pek kimse bilmez lakin beni herkes tanıyor” demişti. (HABER MERKEZİ)