Erdoğan Teknofest’te: Varsın birileri ülkenin gençlerini siyasi ikballeri uğruna kutuplaştırsın

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Erdoğan Teknofest’te: Varsın birileri ülkenin gençlerini siyasi ikballeri uğruna kutuplaştırsın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen Teknofest 2021’e katıldı. Kısıklı’daki konutundan helikopterle alana gelen Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve Nobel ödüllü bilim insanı Aziz Sancar ile bir arada “Milli Kanatlar Gösterisi”ni izledi.

Şovdan daha sonra konuşma yapan Erdoğan, “Bugün yerli ve ulusal teknolojilerimizdeki muvaffakiyetleri konuşabiliyorsak bunda son 19 yılda atılan adımların fazlaca büyük bir hissesi bulunuyor. 19 yıldır yaptığımız yatırım ve atılımlarla gençlerimizin yaktığı teknoloji ateşinin altyapısını hazırlıyoruz” dedi.

‘BUGÜN BURADA ÜLKEMİZİ İNANÇLA TESLİM EDECEĞİMİZ PIRLANTA ÜZERE BİR GENÇLİK GÖRÜYORUM’

Erdoğan, “Teknofest yalnızca evlatlarımızı dünyanın en çağdaş teknolojileriyle tanıştırmıyor, onlara birlikte iş yapmayı, kadro ruhunu, ulusal hisleri da aşılıyor. Varsın birileri bizim gençlerimizi tanımak yerine sizleri harflerle kategorilere ayırarak tanımaya çalışsın. Varsın birileri bu ülkenin gençlerine vizyon ve ufuk çizmek yerine gençlerimizi kısır gündemlerine alet etmeye çalışsın. Varsın birileri hiç bir ayrım yapmadan bu ülkenin gençlerini kucaklamak yerine siyasi ikballeri ve hırsları uğruna kutuplaştırmanın peşine düşsün. Biz gençlerimize inanıyoruz. Biz gençlerimizi harflerle tanımlayanların fersah fersah ötesinde bir karaktere, bir vizyona sahip olduğunu çok düzgün biliyoruz. Bugün burada dünyanın seyrini değiştirecek olan uzay yolcularını, bilim insanlarını, pilotları, mühendisleri evet karşımda fizikçileri görüyorum. Bugün burada ülkemizi itimatla, huzurla teslim edeceğimiz pırlanta üzere bir gençlik görüyorum” sözlerini kullandı.

15 Temmuz’da Teknofest’in kurulduğu alanın üzerinde uçakların uçtuğunu belirten Erdoğan, “Bazılarımız maalesef bu uçakların çıkardığı sesleri acıyla hatırlıyor olabilir lakin bizim evlatlarımız bu sesleri şenlikle büyük bir gururla hatırlayacaklardır. İnşallah bu ve gibisi tertiplerin sayısını artıracak, Türk gençliğini yeni dünyanın en ehil jenerasyonu haline getireceğiz” diye konuştu.

‘TEKONFEST’İ GLOBAL ÇAPTA BİR İNOVASYON ŞÖLENİNE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ’

İnsansız hava araçlarının dünya basınında manşetleri süslediğini söyleyen Erdoğan, “Teknofest de dünya medyasının gündeminde bir numara olmalıdır. İnşallah önümüzdeki yıldan itibaren Teknofest’i milletlerarası bir marka haline getirecek, can Azerbaycan’dan başlayarak dost ve müttefik ülkelerde de düzenleyeceğiz. bu biçimdece Teknofest’i yalnızca ülkemizin değil global çapta bir inovasyon şölenine dönüştüreceğiz. İstiyoruz ki dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın yeni bir teknoloji geliştiren o genç o teşebbüsü tanıtmak istediğinde aklına birinci Teknofest gelsin. Teknofest’i o denli değerli o denli global bir marka haline getirelim ki dünyanın gençleri bu itibarlı şenliğe katılmak için can atsın. Sizlerin uğraşları, sizlerin takviyeleriyle inşallah bunu da başaracağımıza ben inanıyorum” tabirlerini kullandı.