E. Jean Carroll, Trump'tan kazanılan parayla “iyi bir şey” yapma sözü verdi

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
1,888
0
0
E. Jean Carroll, Trump'tan kazanılan parayla “iyi bir şey” yapma sözü verdi
E. Jean Carroll Cuma günkü kararı (Donald J. Trump'a hakaretten dolayı 83,3 milyon dolar tazminat) açıkladığında önünde bir olasılıklar dünyası açıldı: Para nasıl kullanılmalı?

Bu miktar, jürinin geçen baharda Bay Trump'a karşı yapılan başka bir davada kendisine verdiği 5 milyon doları çok aştı. Bay Trump'ın temyize gideceğini söylemesinin ardından parayı görmesi yıllar alabilir, ancak kendisi parayı aldıktan sonra nasıl kullanabileceğini zaten düşünüyor.

“Bir kuruşunu bile boşa harcamayacağım” dedi. “Bununla iyi bir şey yapacağız.”

Bunu anlamanın zaman alacağını ekledi. Ama Büyük Pireneleri ve pit bull'u için kendine bir lüks tanıyacağını söyledi. “Artık birinci sınıf köpek maması alabileceğim” dedi.

Cumartesi günü avukatının ofisinde rahat ve mutlu görünen Bayan Carroll, Manhattan jürisinin bir gün önce karar vermesinden bu yana ilk röportajında onun lehine konuştu.

80 yaşındaki Bayan Carroll, 77 yaşındaki Bay Trump'a, Haziran 2019'da kendisini ilk kez bir dergi makalesinde, onlarca yıl önce Bergdorf Goodman'ın soyunma odasında kendisine cinsel saldırıda bulunmakla suçladığı halka açık bir şekilde yalancı demesi üzerine, hakaretten dava açmıştı. Bay Trump, duruşma boyunca Truth Social web sitesindeki paylaşımlarda, basın toplantılarında ve kampanya sürecinde Bayan Carroll'a saldırmaya devam etti.

Cuma günkü kararın ardından Trump, sosyal medyada yeni bir saldırı yayınladı: “Hukuk sistemimiz kontrolden çıktı ve siyasi bir silah olarak kullanılıyor.” Ancak Bayan Carroll'u eleştirmekten kaçındı ve çok şey anlatan bir sessizlik oldu. Bayan Carroll, eski başkanın kendisiyle işinin bittiğini varsaymaya hazır olmadığını söyledi.

“Donald Trump'ın ne yapıp yapmayacağını muhtemelen tahmin edemiyorum” dedi. “Tahmin edemiyorum.”

Bay Trump'ın avukatı Alina Habba, Cumartesi günü Bayan Carroll'un ısrar edeceğini ve parayla iyi şeyler yapmayı umduğunu öğrendiğinde, Cuma günü geç saatlerde yaptığı açıklamaya bir muhabire atıfta bulundu: “Bugün kazanmadık – ama kazandık kazanacak.” .”

Bayan Carroll, cumartesi sabahına kadar olup bitenlerden nihayet keyif almaya başladığını söyledi. “Dün çok yoğundu” dedi. “Mutluluğu hissedemedim.”

“Bu sabah saat 8 ya da 9 civarında, ilk fincan çayımı içerken, neyi başardığımızı hissedecek kadar kendimi gerçekten sakin hissettim.”

Bayan Carroll, kararın özellikle kadınlar açısından bir zafer olduğunu söyledi.

“Bu zafer, her şeyden çok, en çok ihtiyaç duyduğumuz anda, birçok eyalette kendi bedenlerimizin haklarını kaybettikten sonra, bayrağımızı burada toprağa diktik. Burada kadınlar kazandı. Bunun gelecek için iyiye işaret olduğunu düşünüyorum.”

Bayan Carroll, dört yılı aşkın bir süredir davalarını savunan avukatları övdü ve sonuçta yaklaşık 90 milyon dolarlık jüri ödülü aldı. Baş avukatı Roberta A. Kaplan, Bay Trump'ın artık Bayan Carroll'a yönelik başka saldırıların riskleri hakkında daha fazla düşünmek isteyebileceğini öne sürdü.

Bayan Kaplan, “Para onun için önemli” dedi. “Ve bu Donald Trump için çok büyük bir para. Ve aynı miktarda bir cümle daha istediğini sanmıyorum.”

Bayan Carroll, duruşma yaklaşırken onlarca yıl önce kendisine saldırmakla suçladığı adamla yüzleşme ihtimalinden korktuğunu söyledi. Onu alenen suçlama kararı yıllarca hakaret ve alaylara yol açtı; ona yalancı dedi ve onu tanımadığını söyledi.

Bayan Carroll, “Haftalarca çok korktum” dedi. Ancak 16 Ocak'ta Bay Trump savunma masasında otururken ifade vermeye başladığında cesaretlendiğini hissetti. “O benim önümde hiçbir şey gibi değil” dedi.

İmparatorun masalını hatırladı: “O adamla gerçekten yüzleştiğinde, onun sadece kıyafetsiz bir adam olduğunu görürsün” dedi. “Ona bu gücü veren, etrafındaki insanlardır.”

Cuma günü jüri üyelerinin bu yetkinin bir kısmını ellerinden alabilmeleri için üç saatten az bir müzakereye ihtiyaçları vardı. Karar, Bayan Carroll'a yaşadığı çileden dolayı 18,3 milyon dolarlık tazminatı ve jürinin Bay Trump'ın kasıtlı hareket ettiğini tespit etmesinin ardından 65 milyon dolarlık cezai tazminatı içeriyordu.

Bayan Carroll, 2018 gibi yakın bir tarihte, duruşma sırasında serbest makaleler yazarak yılda yaklaşık 50.000 dolar kazandığını ifade etti.

İfadesi sırasında zaman zaman Sayın Trump'a baktığını, kendisinin ise arkasına bakmadığını söyledi. Avukatının Bay Trump hakkındaki sorularını yanıtlamanın tatmin edici olduğunu söyledi. Bayan Carroll, “Beni duyduğunu biliyordum” diye ekledi.

Duruşmada anonim jüriyi oluşturan ve duruşma sırasında davaya nasıl baktıklarına dair hiçbir belirti vermeyen yedi erkek ve iki kadınla arasında özel bir bağ hissettiğini söyledi.

Bayan Carroll, “Jüridekilerin benim erkek ve kız kardeşlerim olduğunu hissettim” dedi. “Onlar da benim gibiydi. Onlar New Yorklulardı.”

Avukatlarından biri olan Shawn G. Crowley, kararın ardından jüri üyelerinin mahkeme salonundan çıkarken masasının yanından geçtiğini ve en az üç kişinin Bayan Carroll'a gülümseyip başlarını salladıklarını söyledi.

Bayan Carroll ve avukatları temyizde kararlarını savunurken ve kararın tamamı için mücadeleye devam ederken, Carroll, parayı gerçek bir değişiklik yapmak için kullanma konusunda ilham aldığını söylüyor.

“Henüz ne olduklarını söyleyemem. Hepimiz konuşacağız ve harika bir plan yapacağız.

Ancak kendisinin ve evcil hayvanlarının geleceğinin güvende olduğunu söyledi.

“Biliyorsunuz, ben ve köpekler kulübemizde gayet iyi anlaşacağız” dedi ve ekledi, “ama bu parayla harika bir şey yapacağız.”

Kate Christobek Ve Maria Cramer raporlamaya katkıda bulunmuştur.