Dünyada birinci defa Ankara’da geliştirildi! Kıtalar ötesinden talep alıyor

Teknotrat

New member
17 Şub 2021
515
0
0
Dünyada birinci defa Ankara’da geliştirildi! Kıtalar ötesinden talep alıyor Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Karadağ, “Solunum işlev testi için hastanın kesinlikle hastaneye gelmesi gerekiyordu. Lakin birden fazla vakit bu, aksıyordu. Aylar daha sonra geldiklerinde de tablo hayli ilerlemiş oluyordu. Artık hastaları uzaktan izleyebiliyoruz ” dedi. Tekirdağ’da yaşayan Berna Tezcan, 15 yaşındaki kistik fibrozis hastası oğlu Erberk’in takiplerinin artık meskenden yapıldığını söyleyerek “Benim korku bozukluğuma bile uygun geldi. Evvelden ne tatile gidebilirdik, ne plan yapabilirdik hastane denetimleri yüzünden. Artık meskende, testi çarçabuk yapıyoruz, her an denetim altındayız” dedi.

Ankara ODTÜ Teknokent’te Türk mühendislerin büsbütün yerli imkanlarla geliştirdiği ve tıpkı hastanedeki hassasiyetle, konutta teneffüs işlev testi yapmayı sağlayan dünyanın birinci “ultrasonik konut tipi spirometre cihazıö ile bilhassa pandemiden daha sonra hastane ortamına girme riski niçiniyle denetimlerini aksatan milyonlarca kronik teneffüs yolu hastasının ömrü kolaylaşacak. Avustralya’dan İspanya’ya, dünyanın farklı kıtalarından 55’e yakın ülkede şimdiden kullanıma giren ve Almanya başta olmak üzere pekoldukça ülkede de tasarım mükafatlarını toplayan “SpiroHome” ile hastalar, konutta tansiyon ölçer üzere teneffüs işlev testlerini yapabiliyor, test sonuçları da anında, kendisini takip eden hekim yahut hemşiresinin önüne düşüyor.

Astım, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), kistik fibrozis, bronşektazi, hatta Kovid daha sonrası teneffüs sorunu çeken ve sayısı tahminen yüzbinleri bulan pekoldukca hastanın, akciğer fonkisyonlarının takibi için sık sık hastanede teneffüs testine gitmesi gerekiyor. Türk dizayncı ve mühendislerin geliştirdiği SpiroHome ile hasta, kendi konutunun salonunda otururken bile hastane ile tıpkı standartta bu testi birkaç saniye ortasında yapabiliyor. Aygıta entegre taşınabilir uygulama yardımıyla sonuçlar, online olarak anında ilgili hemşire yahut tabiplerin önüne de düşüyor. bu biçimdece kent haricindeki hastanın bile konutundan çıkmadan, tabip denetiminde kalması sağlanıyor. Yerli spirometre aygıtı için CE onayları oldukçatan alındı, ABD için FDA onayı da yolda. Halihazırda ise SpiroHome kullanılarak Avustralya, Ukrayna, İngiltere ve İspanya ile Türkiye’de toplam 9 klinik araştırma yürütülüyor.

“AKCİĞERİN TANSİYON ALETİ GİBİ”

Aygıtı 5 yıllık bir ar-ge çalışması ile geliştirdiklerini anlatan InoFab Health Kurucu Ortağı Merthan Öztürk, kronik teneffüs yolu hastalıklarının idaresinde dijital sıhhat teknolojilerinin hayati değere sahip olduğunu belirterek yerli imkanlarla geliştirdikleri aygıtın dünyada da epeyce ses getirdiğini söylemiş oldu. Öztürk, “Şimdiye dek 52 ülkeye ulaştırdık. 20 ülkede farklı distribütörlerimiz var. Avustralya, İspanya, İngiltere, Almanya üzere ülkeler bunlar. Önümüzdeki yıldan itibaren ABD, Kanada marketlerinde de büyümeyi hedefliyoruz. SpiroHome, kronik teneffüs yolu hastalıkları olan astım KOAH, kistik fibrozis, post-Kovid’e bağlı kronik teneffüs yolu hastalıklarında, teşhis ve tedavi takibi süreçlerine hitap ediyor. Akciğerin tansiyon aleti üzere düşünebiliriz. Bluetooth özelliği olan aygıt, taşınabilir uygulama ile entegre çalışarak hastanın meskende teneffüs testlerini yapabilmesine (ve bunların cep telefonuna kaydedilmesine) imkan tanıyor” dedi.

ULTRASONİK ÖLÇÜM VE TAŞINABİLİR ENTEGRASYON TEPEYE TAŞIDI

Aygıtı geliştirirken asıl odaklandıkları şeyin, en hassas ölçüm tekniği olan “ultrasonik hava ölçüm tekniğini konut ortamına taşımakö olduğunu belirten Öztürk, aygıtın da bu özelliği yardımıyla dünyada ses getirdiğini söylemiş oldu ve ekledi: “Ultrasonik hava ölçüm tekniğini meskende kullanılabilir hale getirdik. Bunu da taşınabilir uygulama ile entegre biçimde sunduk ki, taşınabilir uygulama adeta (hastanede bu test yapıldığı sırada hastayı yönlendiren) hemşirenin yerini almış durumda. Hastayı, testi en gerçek biçimde yapması için adım adım yönlendiriyor. Ultrasonik hava ölçüm sistemini konutta tipi bir spirometrede kullanan dünyadaki birinci firma olduk. Artık meskende sıhhat, sıhhat sistemlerinin olağan bir kademesi olacak. Farklı ülkelerde karşılıklarını gördük, geri ödeme sistemlerine dahil ediliyor bu aygıtlar. Avustralya’da biz aslına bakarsanız bunun öncülerinden birisi olduk. Ülkemizde e-Nabız’a entegrasyonu konusundaki çalışmalarımız da devam ediyor. Önümüzdeki yıl Sıhhat Bakanlığımız’ın da müsaadeleri çerçevesinde, hastaların test bilgilerini e-Nabız sistemine dahil etmek istiyoruz. Bu hususta da ülkemizin öncü firmalardan biri olacağız.”

“TEDAVİYİ UZAKTAN YÖNETEBİLİYORUZ”

Kistik Fibrozis hastalarının uzaktan takibinin, hastalığın seyri ve hasta hayatını ne ölçüde etkilediğine yönelik klinik bir çalışma yürüttüklerini söyleyen Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Karadağ, kronik akciğer hastalıklarının teşhisi ve çabucak sonrasında da hastaların takibinde teneffüs işlev testinin epeyce kıymetli olduğunu vurgulayarak “Hastalarımızın teneffüs işlev testleri için sık sık hastaneye gelmeleri gerekiyordu. Lakin birden fazla, ağır kronik hasta olduğu için hastane denetimlerini aksatıyordu. Tahminen aylar daha sonra bize geldiklerinde ise hastalıkları fazlaca ilerlemiş oluyordu. bu biçimde olunca kimi vakit hastaneye yatırmamız gerekiyor ya da daha ağır tedavilere başlamak zorunda kalıyoruz. Artık, bu aygıt ve ona entegre uygulaması yardımıyla, kistik fibrozis hastalarımızı konuttan izleyebiliyoruz, gerektiğinde hastaneye çağırıyor, gerektiğinde ise tedavilerini uzaktan yönlendirebiliyoruz” dedi.

“ARTIK YALNIZCA GEREKTİĞİNDE HASTANEYE GELİYORLAR”

Hastaların, konuttaki teneffüs işlev testlerinin kendi açılarından hayli pahalı olduğunu da vurgulayan Prof. Dr. Karadağ, “Hastaların teneffüs işlev bedellerini takip ederek durumları hakkında fikir sahibi oluyoruz. Onları, gerekli olduğu vakit hastaneye çağırıyoruz. Gerektiğinde tedavilerini değiştirmemiz mümkün olabiliyor diye konuştu. Çocuklardaki daima takip gerektiren kronik teneffüs yolu hastalıklarının başında astım ve kistik fibrozis hastalığının geldiğini belirten Prof. Dr. Karadağ, “Kistik fibrozis hastalarımız burada özel bir kümesi oluşturuyor. Bizim kliniğimizde 350 civarında takipli hastamız var. Türkiye genelinde ise yaklaşık 3 bin 500 civarı hasta var. Bunların epeyce yakın takibi gerekiyor. Ayrıyeten kistik fibrozis dışı bronşektazi dediğimiz akciğerinde hasar gelişen çocuklar da var, 30 bin-5 bin civarında onların da sayısı. Ayrıyeten diğer biroldukca kronik akciğer hastalığı, primer siliyer diskinezi, doğuştan gelen başka akciğer hastalıklarını da eklersek; bir de erişkinlerdeki KOAH, astım, Kovid geçiren ya da Kovid kuşkusu olanlar vs derken çok büyük bir hasta kümesini ilgilendiriyor teneffüs işlev testi. Bilhassa Kovid geçiren hastaların uzun periyot teneffüs takiplerinde konuttan yapılacak teneffüs işlev testleri epey değerli” dedi.

“ESKİ SİSTEMLE TAKİP EDİLEN HASTALARLA KIYASLAYACAĞIZ”

Pandemi sürecinde kendi merkezlerinde takipli kistik fibrozis hastalarından, bilhassa kent haricinde oturan, hastaneye gelemeyen hastaları dahil ederek klinik bir çalışma başlattıklarını anlatan Prof. Dr. Karadağ, kelamlarını şu biçimde noktaladı: “Bunlara bir de denetim kümesi ekledik. Yani bir küme hastanın da klasik, eski sistem, hastaneye gelerek yaptırdıkları teneffüs işlev testlerini takip ediyoruz. Bu çalışmanın datalarını değerlendireceğiz, bitmek üzere. Bu klinik araştırma kararında meskenden takip edilenlerle olağan eski sistemde takip edilen hastalar içinde birfazlaca kıymeti karşılaştıracağız ve bunu da milletlerarası bir mecmuada yayınlayarak bütün dünyaya duyuracağız. Bu sistemin aslında kolay ulaşılabilir olması ve kamu kuruluşları tarafınca da geri ödeme sistemine alınması hayli değerli. Zira hem mali, tıpkı vakitte insani açıdan hastalarımıza hayli faydalı olduğunu görüyoruz.”

“UZAKTAN TAKİP BAŞLADIĞINDAN BERİ TASA BOZUKLUĞUM BİTTİ”

Tekirdağ’da yaşayan ve iki oğlu da kistik fibrozis hastası olan Berna Tezcan, kistik fibrozis annesi olmanın fazlaca güç bir durum olduğunu anlatarak şunları söz etti: “Erberk’in teşhisi 2007’de konuldu. Hem madden, tıpkı vakitte manen epeyce güç bir müddetç. Tekirdağ’da oturuyoruz, bir ayağımız daima İstanbul’da. Baştan Çapa, daha sonra Marmara, derken ikinci oğlum da bir daha birebir biçimde kistik fibrozis teşhisi aldı. Erberk’in toplumsal ömrünü fazlaca olumsuz etkiliyordu hastalığı. Örneğin tatil planı dahi yapamıyorduk. Zira sık sık hastane denetimine gitmesi gerekiyordu teneffüs işlev testleri için. SpiroHome’u kullanmaya başladıktan daha sonra benim dert bozukluğum bile düzelmeye başladı. Zira sonuçları berbat çıksa bile çabucak hemşire Burcu Hanım’la bağlantıya geçebiliyoruz. Eksiksiz bir sistem, hayatımızı sahiden çok kolaylaştırdı. Yoksa bir ayağım daima hastanedeydi. Ayda bir, 15 günde bir, hatta abzen haftada bir Tekirdağ’dan İstanbul’a gelip gitmek zorunda kalıyorduk. Birebir hastane ortamımızdaki üzere konutta, haftada 2 sefer (pazar ve çarşamba günleri) teneffüs işlev testini yapabiliyoruz. sonuçlarımız çabucak hemşiremize ulaşıyor. Bir aksilik var ise, daha ben onu aramadan o beni arıyor. Teavi planlamalarını çabucak değiştirebiliyoruz. Pandemi açısından da epey âlâ oldu, 1 yıl boyunca önemli manada hastane ortamlarından uzak kalabildik.”