Dedeoğlu ailesinin avukatı Abdurrahman Karabulut: Bilgi alamıyorum, inceleme yapmam engelleniyor

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Dedeoğlu ailesinin avukatı Abdurrahman Karabulut: Bilgi alamıyorum, inceleme yapmam engelleniyor Burcu Özkaya Günaydın

Konya’nın Meram ilçesine bağlı Hasanköy Mahallesi’nde, saat 18.50 sıralarında kimliği belgisiz kişi ya da bireyler tarafınca düzenlenen silahlı akında 7 kişi katledildi. Saldırgan ya da saldırganlar taarruz daha sonrası konutu de ateşe verdi.

Taarruzda ölen ailenin avukatı Abdurrahman Karabulut, öldürülenlerin daha evvel ırkçı hücuma uğrayan Dedeoğlu ailesinden olduğunu belirtti.

Karabulut, şu an olay yeri incelemede olduğunu, başsavcı ve emniyet vazifelilerinin de burada olduğunu belirterek, “Olay yerindeyim. Savcı, emniyet de burada. Bilgi alamıyorum, inceleme yapmam engelleniyor. Saldırganların kimliği aşikâr değil şu an lakin daha evvel aileye saldıran ve tutuklanan 7 kişi vardı. 7 bireyden 5’i özgür bırakıldı. Büyük ihtimal saldırıyı özgür bırakanlar yaptı” diye konuştu.

SALDIRGANIN EŞKALİ BELİRLENDİ

Saldırganın eşkâlinin belirlendiğini söz eden Avukat Karabulut “Keleş ailesinden olup olmadığı hala net değil. Saldırganı arama çalışmaları devam ediyor” dedi.

15 YILDIR TAARRUZA UĞRUYORLARDI

Meram ilçesindeki Hasanköy mahallesinde 24 yıldır yaşayan Karslı Dedeoğlu ailesi, son 15 yıldır komşuları ve komşularının akrabalarının ırkçı saldırısına uğruyordu.

Kürt oldukları sebebi öne sürülerek tekraren taciz edilen Dedeoğlu ailesine 12 Mayıs akşamı taşlı, sopalı ve bıçaklı taarruz düzenlenmişti. Atağın olduğu akşam meskende bulunan 4’ü bayan 7 kişi bedenlerinin çeşitli yerlerinden yaralanmış, tutuklanan 7 şahıstan 5’i 1 ay daha sonra hür bırakıldı.

‘HER CEZASIZLIK YENİ SALDIRIYI DOĞURUYOR’

Konya’nın Meram ilçesinde 21 Temmuz’da da 60 kişilik bir küme tarafınca Kürt olan Kol ailesine yönelik silahlı akında Hakim Kısım öldürülmüştü.

Kol ailesinin de avukatı olan Abdurrahman Karabulut, arazi uyuşmazlığı olarak medya yansıyan akının akabinde Dedeoğulları ailesine yapılan saldırıyı hatırlatarak şu biçimde demişti:

“Konya’da 2 ay evvel Karslı Dedeoğlu ailesine de benzeri taarruz oldu. 7 tutukludan 5’i 1 ay ortasında tahliye edildi. Her cezasızlık yeni saldırıyı doğuruyor. Zira ben ne yaparsam yapayım bırakılacağım diye düşündüğü için epey rahat saldırıyor, öldürüyor. Hatta jandarmadan güç alarak yanı başında yapıyor. Bu çeşit taarruzlar yargının ağır cezalar vermesiyle önlenir.”