Davet merkezi çalışanları: Hak isteyenler istifaya zorlanıyor

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Davet merkezi çalışanları: Hak isteyenler istifaya zorlanıyor Davet merkezleri, son periyotta ağır çalışma şartları ve mobbing ile gündemde. Çalışanlara günlük 13 TL yemek ödemesi yapan davet merkezi, meskenden çalıştırılan personellere ise elektrik ve internet ödemesi yapmıyor. bir daha yapılan iş mukavelesinde çalışma mühleti belirtilmediğinden bu biçimdelikle emekçilerin işine istenildiği an son verilebiliyor. Günlük çalışma mühleti en az 9 buçuk saat olan merkezde, hak arayanların istifaya zorlandığı ya da fiyatsız müsaadeye çıkarıldığı açıklandı.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, dayatılan çalışma şartları ve emek sömürüsüne karşı personeller, tahlili “Çağrı Merkezi Çalışanları Dayanışma Ağı” altında örgütlenmede buldu. Davet merkezinde çalışanlar, çalışma şartlarını ve maruz bırakıldıkları hak ihlallerini anlattı.

‘İSTEDİKLERİNİ İŞTEN ÇIKARABİLİYORLAR’

2 yıl çalıştırıldıktan daha sonra hukuksuz bir biçimde işine son verilen H.B., “Hakkımızı aradığımızda ‘kapı orada’ diyorlar. Davet merkezleri minimum fiyat veren iş yerlerinden. ötürüsıyla çalışmak için ağır talepler oluyor. Bizi işten çıkarır çıkmaz çabucak yenilerini bulacaklarını biliyorlar. 9 buçuk saat olan çalışma saatinin yoğunluk olduğunda 16-17 saate çıktığı oluyordu. Yapılan haksızlıklara sessiz kalmadığım için daima mobbinge maruz kaldım. Kontratlar bilinmeyen süreliydi. Fiyatsız müsaade yahut rapor mutlaka hoş karşılanmazdı. sebebi ne olursa olsun, fiyatsız müsaade yahut rapor alman eksi puan almama niçindi. Hatta temsilcilerden fiyatsız müsaade yahut rapor alanlar işten çıkarılma ile tehdit edilirlerdi. İşime son verilmesinin elle tutulur hiç bir niçini yoktu. Haksızlıklara karşı çıktığım için işten atıldım. İstifa etmemi söylemiş olduler ben bunu kabul etmeyince hiç bir hakkımı vermeden çıkışım verildi” diye konuştu.

‘ÖRGÜTLENDİK, HAKLARIMIZI ALACAĞIZ’

“Patronların Ensesindeyiz” ismiyle Van’da Davet Merkezi Çalışanları Dayanışma Ağı’nı kurduklarını belirten H.B., haklarını almak için örgütlü uğraş yürüteceklerini söylemiş oldu. Haklarını alana kadar pes etmeyeceklerini belirten H.B, “bu biçimde gelmiş ancak bu biçimde gitmeyeceğini uğraşımızla kanıtlamamız gerekir. Rastgele birini sebepsiz işten çıkarmanın artık o kadar kolay olmadığını, olmayacağını onlara anlatana kadar uğraşa devam edeceğiz” dedi.

‘SAATLERCE MOLASIZ ÇALIŞIYORUZ’

İki yıldır davet merkezinde çalışan C.L. ise, işyerinde yaşanan mobbing niçiniyle kendisini daima makus hissettiğini belirterek, “Hep bir baskı içerisinde, kimi vakit saatlerce molasız çalışıyoruz. Molasız çalışmak bizi çok yoruyor ve bir süre daha sonra takatimiz kalmıyor” kelamlarıyla yaşadıkları zorlukları anlattı.

Bir yılı aşkın bir müddetdir davet merkezinde çalıştığını belirten M.K., “Gerek kadro başkanım, gerekse yöneticiler tarafınca tekraren mobbinge maruz kaldım. Yapılan mobbing hem yazılı tıpkı vakitte kelamlı olarak devam etti. Maruz kaldığım mobbinglerin ana konusu istifa etmeme yönelikti. Şu anda fiyatsız müsaadeye gönderildim. Bu yapılan yasal değil. Sistemde hala çalışıyor görünüyorum ama maaşım hesabıma yansımıyor. Belirli bir vakit içeren bir mukavelemiz yok, iş garantimiz yok. Patron, ‘ne de olsa dışarıda senin üzere bu işi yapacak bir sürü kişi var’ deyip istediğini yapabiliyor” halinde konuştu. (HABER MERKEZİ)