Cumhuriyet Gazetesi’nin Ravza Kavakçı Kan haberlerine ceza

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Cumhuriyet Gazetesi’nin Ravza Kavakçı Kan haberlerine ceza şahsi Bilgileri Muhafaza Konseyi, AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan’ın çift maaş aldığı haberleriyle ilgili sonucunı belirtildi.

Cumhuriyet Gazetesi muharriri Miyase İlknur’un “Kavakçı için de çift maaş iddiası” haberi 6 Ağustos 2019’da ve “Sözde mühendislik ve vekillik yapan Kavakçı’ya sorular” başlıklı haberi 10 Ağustos 2019’da yayınlanmıştı.

Haberler niçiniyle Cumhuriyet Gazetesi’ne 30 bin lira, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Metro İstanbul AŞ’ye de 40 bin lira idari para cezası verildi.

Kararda, Metro İstanbul tarafınca Ravza Kavakçı Kan’ın şahsi datalarının korunması yükümlülüğünün yerine getirilmediği savunuldu.

Kurul, Metro A.Ş.’nin teknik ve idari sorumluluklarını gözetmediğini ve haberlerde Ravza Kavakçı Kan’ın şahsi datalarına yer verildiğini söz etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Teftiş Heyeti, AK Parti periyodunda İBB’nin 34 bireye 61 milyon TL’den çok yurt dışı eğitim bursu verildiğini tespit etmişti. Burs alanlar içinde AK Parti milletvekili Ravza Kavakçı Kan da bulunuyor. İBB, 155 bin dolar ve 59 bin liralık burs ödemesi yapılan Ravza Kavakçı Kan hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na cürüm duyurusunda bulunmuştu.

Belediye iştirakinde işe başlamasından iki hafta daha sonra burs almaya hak kazanan Kan, İBB’den 2 milyon 160 bin TL burs almasını “Bütün çalışanlar üzere ben de başvurdum, kabulümü aldım, doktoramı tamamladım” kelamlarıyla savunmuştu. (Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi)