ÇMO: Etraf bakılırsavlisi değil, etraf mühendisiyiz

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
ÇMO: Etraf bakılırsavlisi değil, etraf mühendisiyiz İZMİR – TMMOB Etraf Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, etraf vazifelisi tarifi ve eğitimlerine ait yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “sağlıklı, sürdürülebilir yaşam” ve “çevre hedefi” lisanlardan düşmezken, 30 yılı aşkın müddettir bu sürecin temel aktörü olan Etraf Mühendisliği disiplininin yok sayıldığı açıklandı.

Bilim, mühendislik ve planlamadan uzak siyasetler ile uzmanlık ve yetkinliğin, eğitim ve evrak ticaretine hatta ranta kurban edildiği uygulamalar yaşandığı söz edilen açıklamada, “Meslek alanımızın, 4 yıllık etraf mühendisliği eğitimimiz ve diplomamızın 3-5 günlük eğitimler ile başka meslek kümelerine ‘çevre nazaranvlisi’ ismi altında verilen doküman ile itibarsızlaştırıldığı ‘Çevre vazifelisi, Etraf İdare Ünitesi ve Etraf Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik’ kararları kapsamında ticari bir rant haline gelen etraf bakılırsavlisi tarifi ve eğitimlerine olan itirazlarımız, tüzel ve eylemsel çabamız 2009 yılından beri devam etmektedir” denildi.

‘ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ ALANI EĞİTİM TİCARETİ kararı HERKESE AÇILDI’

Etraf mühendisliği uzmanlık alanının, yönetmelik ile etraf kirliliğine niye olabilecek işletmelerin Etraf Mevzuatı’na uygunluk süreçlerini yönetmek ve kıymetlendirmek ile “ nazaranvli” tarifi içerisine sıkıştırıldığı söz edilen açıklamada, son olarak Etraf ve Şehircilik Bakanlığı tarafınca 12-16 Ekim 2020 tarihleri içinde gerçekleştirilen etraf vazifelisi aday eğitimine katılanlar ile evvelki eğitimlerin sonunda yapılan imtihanda başarısız olanlara yönelik Etraf nazaranvlisi İmtihanı’nın düzenleneceğinin duyurulduğuna dikkat çekildi.

Etraf mühendislerinin tüm alanlarda istihdam edilmediği, çalışma şartlarında ise düşük fiyatlara maruz kaldığı belirtilen açıklamada, uzmanlık disiplini olan etraf mühendisliği alanının eğitim ticareti kararı verilen dokümanlar ile herkese açılmasıyla mühendislerin ekonomik aksiliklerle çaba etmek durumunda kaldığı söz edildi.

‘ÇEVRE VAZİFELİSİ DEĞİL ETRAF MÜHENDİSİYİZ’

Öteki taraftan ise etraf mühendislerinin misyon yapmadığı her alanda büyüyen etraf problemlerinin bedelinin de ağırlaştığı söz edilen açıklamada, son olarak şunlar açıklandı:

“Mesleki var oluşumuzun ana öne sürülen sebebi olan doğal varlıklarımızın, ülkemizin kaynaklarının; etraf idare sürecinin kamu ve toplum faydası doğrultusunda korunması ve yönetilmesi süreçlerinde; anahtar meslek kısmı olan etraf mühendisliği meslek disiplinini itibarsızlaştıran ve iş teminatını ortadan kaldıran sertifikasyon sistemine dayalı eğitim ve etraf idaresi anlayışına, diplomalarımızın fiyat karşılığı verilen dokümanlara muadil tutulmasına, meslektaşlarımızın çalışma şartları ve fiyatları ile ilgili haksızlıklara karşı mesleksel gayretimiz kararlılıkla devam edecektir. Etraf nazaranvlisi değil, etraf mühendisiyiz.” (DUVAR)