Bolu’da jelatin fabrikasında gaz sızıntısı: 3 meyyit, 1 yaralı

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Bolu’da jelatin fabrikasında gaz sızıntısı: 3 meyyit, 1 yaralı Bolu’nun Gerede ilçesinde bir jelatin fabrikasında arıtma vana odasındaki vanayı denetim için giden 3 emekçi, vanadan sızan hidrojen sülfür, amonyak ve karbon monoksit gazlarından zehirlenerek ömrünü kaybederken, 1 personelin ise ağır bakımda tedavisi sürüyor. Personelleri bulunduğu yerden çıkaran 3 itfaiye çalışanı de gazdan etkilendiği için hastanede tedaviye alındı.

DHA’nın haberine gore saat 22.50 sıralarında yaşanan hadisede gece vardiyasında çalışan emekçilerden biri, fabrikanın arıtma kısmında bulunan vananın denetimini yapmak için alana girdikten daha sonra dışarıya çıkamadı. Durumu fark eden başka 3 mesai arkadaşı daha art geriye arıtma alanına girdikten daha sonra çıkamadı.

Fabrikada çalışan başka çalışanlar, durumu 112 Acil Davet Merkezi’ne haber verdi. Olay yerine sıhhat, polis, itfaiye ve AFAD grupları sevk edildi. İtfaiye takımları, baygın biçimde yerde yatan emekçileri bulunduğu yerden çıkardı. Sıhhat takımlarının yaptığı denetimde personellerden, Keyifli Karataş, Yasin Başyiğit ve Emrah Deniz’in hayatını kaybettiği belirlendi. Zehirlenen öteki personel Enes Kayış ise Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye alındı. Enes Kayış’ın durumunun ağır olduğu ve hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenildi.

Öte yandan, 4 emekçiyi bulundukları yerden çıkaran Gerede Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nde nazaranvli 3 itfaiye eri de içeriye oksijen tüpleriyle girmelerine karşın sızan gazdan etkilendi. İtfaiye erleri Gerede Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. İtfaiye erlerinin hayati tehlikesinin olmadığı öğrenildi.

Yaşanan ölümlerin akabinde sirenler eşliğinde fabrikada üretime orta verilerek, vardiyadaki personeller meskenlerine gönderildi.

‘niçinLERİ ARAŞTIRILIYOR’

Olayla ilgili bilgi veren Gerede Belediye Lideri Mustafa Allar, “Çok üzücü bir olay. 3 vatandaşımızı kaybettik. 1 vatandaşımızın da sıhhat durumu ciddiyetini koruyor. 100 civarında çalışanın olduğu büyük bir fabrika. Saat 22.50 sıralarında burada çalışan çalışanlardan bir tanesi arıtmaya giden, aktarma odası da denilen vana odasındaki vanayı denetim etme emelli bir işçi içeriye girmiş. Çıkmayınca başka arkadaşlar da art geriye denetim için havuza iniyor. Ortada bir panik havasıyla öteki arkadaşları da 112’yi arayarak yardım istemiş. 1 buçuk, 2 metre çapında bir kuyu var vana odasında yalnızca. İçinde, 50-60 santimetre civarında bir su bulunuyor. İtfaiye grupları, en son kuyu denetimleri yapıldıktan daha sonra ölen 3 vatandaşımızı ve 1 yaralı vatandaşımızı alıp dışarıya çıktı. Sağ olarak kurtarılan kişinin de hayati tehlikesi bulunuyor. Bu olayın niçinleri araştırılıyor” dedi. (HABER MERKEZİ)