Bodrum’da 20 kedi öldü: Kedilerle oynayan bir çocuk hastanelik oldu

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Bodrum’da 20 kedi öldü: Kedilerle oynayan bir çocuk hastanelik oldu Muğla’nın Bodrum ilçesinde iki farklı mahallede 20 kedi meyyit bulundu. Tarım ilacıyla zehirlendikleri tez edilen kedilerle ilgili Bodrum Belediyesi grupları inceleme başlattı. Kedilerden biriyle oynayan 6 yaşındaki bir çocuk da kötüleşerek hastaneye kaldırıldı.

Cumhuriyet Mahallesi’ndeki bir site içerisinde 26 Ekim’de, mazgal içerisinde ve yollarda kedilerin hareketsiz yattığını nazarannler durumu belediye takımlarına bildirdi. Gruplarca yapılan incelemede 15 kedinin öldüğü tespit edildi. Belediye grupları, olayla ilgili inceleme başlatırken, kedilerin kesin mevt niçininin tespiti için nekropsi yapılacağı belirtildi.

Sitede yaşayanlar, kedilerin tarım ilacıyla zehirlenerek öldürüldüğünü sav etti. 10 gün evvel Kumköy Mahallesi’nde 5 kedinin daha zehirlenerek öldürüldüğü öğrenildi.

‘BU SİTEDE KEDİLERİ ÖLDÜREN BİRİLERİ VAR’

Meskenin içerisine atıldığı argüman edilen beyaz toz.

Site sakinlerinden Kristina Hiora, kedisinin öldüğü gün, onunla oynayan 6 yaşındaki oğlunun da rahatsızlandığını ve tedavisinin İzmir’de sürdüğünü söylemiş oldu. Hiora, “Haski cinsi köpeğim vardı. 3,5 ay evvel öldü. Ölmedilk evvel veterinere götürdük ama yapacak bir şey yoktu. Serum taktılar lakin kurtarılamadı. Veteriner tarım ilacıyla zehirlenip, öldüğünü söylemiş oldu. 2 ay kadar evvel, bu kere yavru kedimi bahçe içerisinde meyyit olarak buldum. 7 aylık bir öbür yavru kedim var, konut kedisi hiç dışarıya çıkmayan. Geçen 26 Ekim’de balkonumuzda makus durumda bulduk. halbukiki yalnızca o gün dışarı kaçmıştı. Veterinere götürdük, müdahale etti. Lakin o da kurtarılamadı. Zehirlenmeye bağlı öldüğünü söylemiş olduler. Bu sitede kedileri öldüren birileri var. Bizim sitede 15 meyyit kedi bulundu. En son yavru kedim ölmeden kısa bir süre evvel onunla oynayan 6 yaşındaki oğlum da apansız kötüleşti. Hastaneye gittik, niçinini bulamadılar. Bunun üzerine İzmir Ege Üniversitesi Hastanesi’ne sevk ettiler. Kan analizleri verdik, sonuçlarını bekliyoruz. Çocuğum hala hasta ve ne olduğunu bilmiyoruz. Daima kediyle oynuyordu. Korkuyorum, bu zehir inşallah çocuğuma geçmemiştir. Ayrıyeten bugün, konutumun alt katında bulunan odadaki sinekliği birileri yırtmış ve beyaz tozlar bulduk. Sineklik üzerine sürmüşler zehri ve meskenin içerisine atmışlar. Şikâyette bulunduk tekraren lakin sonuç alamadık” dedi.

‘KEDİLER ÇOĞALDIĞI, YENİ YAVRULAR ÇIKTIĞI VAKİT ZEHİRLENİYOR’

Kedilerin öldüğünü duyar duymaz Bodrum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne ihbarda bulunduğunu belirten site sakinlerinden Makbule Balkanlı da, “Daha evvel burada 2,5 yaşında arkadaşımızın çocuğuyla, benim köpeğim oynuyorlardı. Köpeğim yerde bir kemik kesimi buldu ve yedi. Yemesiyle birlikte kasları seğirmeye başladı. Çabucak veterinere götürdüm. Müdahalenin akabinde köpeğimi kurtardık. sonrasındasında site kümelerine belirttim durumu. Kümeden, ‘köpeğim ve kedilerim zehirlendi’ diye iletiler geldi. 5 gün evvel 6 yavru kedi yerde cansız yatıyordu. Durumu Bodrum Belediyesi Hayvan Barınağı’na bildirdim. Ölen kedinin 1’ini biyokimyasal, tanısal görüntülemeye; nekropsiye gönderdik. Maalesef çabucak hemen bir sonuç alamadık. Kelam konusu kedi, köpek olunca kâfi derecede ilgilenilmiyor. Veterinerimiz, ‘Bir çocuk buradan bulduğu kemiği tutup, ağzına götürse onu kurtaramazdık’ dedi. Kedileri zehirleyen şeyin, bir tarım ilacı olduğunu söylemiş oldu. Yetkililerden tahlil bekliyoruz. Kediler çoğaldığı, yeni yavrular çıktığı vakit zehirleme yapılıyor” diye konuştu. (DHA)