Bodrum ve Hatay’da yeni yangınlar çıktı

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Bodrum ve Hatay’da yeni yangınlar çıktı 4 gündür süren orman yangınlarıyla ilgili son ayrıntıları paylaşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 28-31 Temmuz tarihleri içinde 98 orman yangının 88’inin denetim alındığını deklare etti. 10 yangın hala devam ederken Bodrum’un Kumbahçe bölgesinde ve Antakya’da yangın çıktığı bilgisi geldi. Alevlerin yerleşim yerlerine yaklaştığı görüldü.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, toplumsal medya hesabından 28- 31 Temmuz 2021 tarihindeki orman yangınlarının durumuyla ilgili liste paylaştı.

Listeye bakılırsa; çıkan yangınlardan 98 orman yangının 88’inin denetim altına alındığını, 10 yangını ise denetim alma çalışmaları devam ediyor.

HATAY’DA DA YANGIN ÇIKTI

Hatay’ın Antakya ilçesinde, Habib-i Neccar Dağı eteklerinde çıkan yangın bölgedeki birtakım yerleşim yerlerine sıçradı. Rüzgarın da tesiriyle yayılan alevler, bölgedeki kimi meskenlere sıçradı.

Olay yerine sevk edilen Orman İşletme Şefliği ve itfaiye grupları yangına müdahale ediyor.

BODRUM KUMBAHÇE’DE DE YANGIN ÇIKTI

Kumbahçe Mahallesi İçmeler yolu güzergahındaki makilik ve ormanlık alanda çabucak hemen belirlenemeyen niçinle yangın başladı. Rüzgarın tesiriyle yangın kısa müddette geniş alana yayıldı. Bölgeye epeyce sayıda itfaiye takımı sevk edildi. Kısa müddette büyüyen yangında ormanlık alandan patlama sesinin gelmesi dikkat çekti.

ERDOĞAN YANGIN BÖLGELERİNDE İNCELEMEDE BULUNACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, orman yangınlarından etkilenen bölgelerde incelemelerde bulunacak.

TOPLAM CAN KAYBI 6’YA YÜKSELDİ

Antalya’nın Manavgat ilçesinde orman yangınına müdahale eden arazözde misyonlu 4 yangın çalışanı alevlerin içinde kaldı. Yangın çalışanlarından 2’sinin cansız vücuduna ulaşılırken (Erdal Tokla ve Yaşar Cinbaş), 2’si yaralandı. Dumandan etkilenen 4 personel de denetim maksatlı hastaneye kaldırıldı. bu biçimdelikle, 4 gündür devam eden yangınlarda can kaybı sayısı 6’ya çıkmış oldu.

DEVAM EDEN YANGINLAR…

Adana’da 20 yangından 1’i, Osmaniye’de 4 yangından 1’i, Antalya’da 12 yangından 3’ü, Mersin’de 7 yangından 3’ü, Muğla’da 5 yangından 2’si devam ediyor.

DENETİM ALTINA ALINAN YANGINLAR

İzmir, Kayseri, Kahramanmaraş, Edirne ,Kütahya, Balıkesir, Kilis, Kocaeli, Kastamonu Sakarya, İstanbul, Hatay, Bursa Diyarbakır, Karaman, Manisa, Bingöl, Kırklareli, Bilecik, Şanlıurfa, Aydın, Bitlis, Çanakkale, Çorum ve Isparta yangınları denetim altına alındı.

Bakan Pakdemirli toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “28-31 Temmuz 2021 tarihleri içinde çıkan 98 orman yangınının 88’ini denetim altına aldık. 10 yangını denetim altına alma çalışmaları büyük bir özveri ile devam ediyor” tabirlerini kullandı. (HABER MERKEZİ)