“Birbirimizin gözlerinin içine baktık ve yüzüne kocaman bir gülümseme yayıldı.”

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
1,920
0
0
“Birbirimizin gözlerinin içine baktık ve yüzüne kocaman bir gülümseme yayıldı.”
Sabah ritüeli

Sevgili günlük:

Ofisimin karşısındaki West 40th Street'teki şarküteri pandemi sırasında kapalıydı ve birkaç blok ötede harika yumurtalı ve peynirli sandviçleri olan başka bir şarküteri gördüm.

Sahibi olduğunu hayal ettiğim hoş kadın beni ve içeri giren herkesi kocaman bir gülümsemeyle karşıladı.

İçeri girdiğimizde “Günaydın aşkım” diye seslendi.

Ayrılırken “İyi günler aşkım” dedi.

Müdavimi olduğumda kahve fincanımı ve kılıfımı her zaman hazır bulundururdu, böylece içeri girdiğimi görür görmez kahvemi kendim dökebilirdim.

İşimi kaybettikten ve artık Midtown'a gitmek zorunda kalmadıktan sonra, o sandviçleri ve o sabah rutinini özledim. Evet, kızarmış simitin üzerinde yumurta ve peynir ve kahve vardı ama gerçekten sevdiğim yer benim yerimdi.

Şarküteriye yaptığım son ziyaretten altı ay sonra aynı ofis binasına geri döndüm; ancak kahvaltı için uğramadan önce. Heyecan doluydum.

Kapıdan içeri girdim ve tezgahtaki kadını gördüm. Birbirimizin gözlerinin içine baktık ve yüzüne kocaman bir gülümseme yayıldı.

“Merhaba canım” diye seslendi. “Seni bir süredir görmüyorum. Nasılsın?”

Çok geçmeden kahve fincanımı benim için hazırladı.

– Ben Schneider

Geçmek

Sevgili günlük:

Ne zaman bir dergiyi okumayı bitirsem ve temiz durumdaysa, bir ikilemle karşı karşıya kalıyorum: Onu geri dönüştüreyim mi, yoksa başka birinin keyif alması için bir park bankında ya da metro koltuğunda mı bırakayım?

Bir yerde bırakırsam kamu hizmeti yapıyor olabilirim. Ya da başkası temizlesin diye çöp atıyorum.

Kısa bir süre önce bir gün izlerken bu sorunun cevabını buldum.

Columbus Circle'da bir transfere doğru koşarken, okuduğum dergi ceketimin cebinden fırlayıp yere düştü. Trenime yetişmek istediğimden onu almak için durmamaya karar verdim.

Kapılar kapanırken, insanların tahtırevanımın önünden akışını garip bir şekilde izledim.

Ancak tren kalkmadan hemen önce bir kadının durup zarfı incelediğini gördüm. Sonra eğilip dergiyi aldı ve çantasına koydu.

—Ryan Kailath

çocuk olmak

Sevgili günlük:

1960'ların sonuydu, akşamları Cooper Union'ı ziyaret ediyordum ve East Village'da küçük bir ortak dairede yaşıyordum.

Doğu düşüncesine ilgi duyuyordum ve hayatımda nasıl daha nazik olabileceğimi öğrenmeye çalışıyordum. Bu çabanın bir parçası olarak yoga dersleri almaya yeni başlamıştım.

Bir gün şiddetli yağmur nedeniyle ev ile okul arasında otobüse biniyordum. Otobüs kalabalıktı ama yer buldum.

Bir adam otobüse bindi ve ıslak bir şekilde yanımda durdu. Nefesinin altında mırıldandı ve ben ne dediğini duymaya çalıştım. Hayatından şikayetçi oldu.

“Kimse benimle ilgilenmiyor” dedi. “Yalnızım. Kimsenin umrunda değil. Hiçbir şeyim yok.”

Kendisini yağmurdan koruyacak bir şemsiyesinin bile olmadığını söyledi.

O konuşurken insanlar aşağıya baktı ya da başka tarafa baktı. Sesi daha da yükseldi. Durağım yaklaşıyordu ve ne yapacağımı bilmiyordum.

Sonra ayağa kalkıp kapıya doğru yürümeye hazırlanırken adama şemsiyemi verdim.

Bana bağırdı ve bunun ne olduğunu sordu.

“Bu senin için” dedim.

Nedenini sordu.

“Çünkü seni seviyorum.” diye mırıldandım.

Sanki beni duymamış gibi, ne diye sordu.

Otobüsten atlamadan önce “Çünkü seni seviyorum” diye bağırdım.

– Shanti Norris

Kış için kısa

Sevgili günlük:

Yerel kuru temizlemecide yaşlı bir kadının arkasında bekledim. Açıkça benim gibi müdavim biriydi çünkü tezgahın arkasındaki adam onu adıyla selamladı.

Tezgahın üzerine bir pantolon koydu ve kırışıklıkları önlemek için onları nasıl ütüleyeceğini dikkatlice anlattı.

Adama “Saçını kesmişsin” dedi.

Dar kesimli bir kesimle taçlandırılmış başını ovuşturdu.

“Evet, kış için kısalttım” dedi.

Kadın sustu, ben de konuştum.

“Harika görünüyor!” Söyledim.

Kadın, “Buna alışmam gerekecek,” dedi.

–Jennifer Jarett

Broadway Dışı

Sevgili günlük:

Arkadaşım Broadway dışı bir oyundaydı. Eşim, iki oğlum ve ben izledik.

Maalesef yolda kaybolduk ve 45 dakika geç geldik.

Biletlerimizi almak için gişeye yaklaştığımızda görevli Spano olup olmadığımızı sordu.

Evet dedik.

Tanrıya şükür, diye yanıtladı. Başlamanı bekliyorduk.

—Joseph Spano

Okumak tüm güncel girişler ve bizim Gönderim Kuralları. Bize e-posta yoluyla ulaşın diary@Haber veya takip et
@NYTMetro Twitter'dan.

İllüstrasyonlar Agnes Lee'ye ait