“Birbirimizden yaklaşık on blok uzakta yaşadığımız ortaya çıktı.”

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
1,890
0
0
“Birbirimizden yaklaşık on blok uzakta yaşadığımız ortaya çıktı.”
İki tablo

Sevgili günlük:

East Village'daydım ve hızlı bir öğle yemeği yemek için Veselka'ya gittim. Hostes tek kişilik bir masanın 15 dakika süreceğini söylediğinde hayal kırıklığına uğradım.

Ben ne yapacağımı düşünürken önümde sıradaki yaşlıca bir kadın hostese doğru eğildi.

Kadın, “Birlikteysek oturabilir miyiz?” diye sordu.

“Sanırım öyle,” dedi hostes bir anlığına kafası karışmış gibi görünerek.

Hazır olduğumu söyledim ve masaya yönlendirildik. Yolda yeni arkadaşım bana döndü.

“Konuşmak isteğe bağlıdır!” dedi.

Bu elbette bir saat boyunca aralıksız sohbete yol açtı. Brooklyn'de aynı mahallede birbirimizden yaklaşık on blok uzakta yaşadığımız ve çocuklarımızın aynı okula gittiği ortaya çıktı.

Ailelerimiz hakkında konuştuk ve seyahat ipuçlarını paylaştık. Öğle yemeği bittiğinde tatlıyı paylaştık.

Ödeme zamanı geldiğinde garsona “Çek” dedim. Daha sonra öğle yemeğime döndüm. “Benim için zevkti.”

– David Kramer

Mutfak penceresi

Sevgili günlük:

Sabah 6:30'da beden eğitimi dersine gitmek için sıklıkla erken kalkıyorum. Pencerem yan binadaki mutfak pencerelerine bakacak şekilde mutfağımın ışığını açıyorum.

Termosuma kahve koyarken karşımda oturan adamın mutfağında olduğunu görüyorum. Ayrıca kahve de yapıyor.

Işıkları kapatıyoruz, kapıdan çıkıyoruz, asansöre biniyoruz ve aynı zamanda sokağa çıkıyoruz. İki teriyeri var. İkimiz de “Merhaba” diyoruz.

Geçen sonbahar bir sabah, “Bu aralar şehre geri dönmüşsün gibi görünüyor” dedi.

Evet, cevap verdim. Yazın çoğunu Long Island'da geçirmiştik ama kış için geri döndük.

Alt katta iki küçük çocuğu olan yeni komşuları olduğundan bahsetmiştim. (Bu mutfağı da görebiliyorum.)

Evet dedi, gerçekten çok hoşlar. Binanın birçok yeni ailenin ziyaretine tanık olduğunu ekledi.

Bizim de, dedim.

Köşeye geldik, birbirimize iyi günler diledik ve hemen spor salonuna doğru döndüm.

On beş yıldır bahçenin diğer tarafında yaşıyoruz ve hâlâ isimlerimizi değiştirmedik.

–Erica Doğru

Güzel gözüküyor

Sevgili günlük:

Eşim ve ben yakın zamanda Carnegie Hall'da bir opera gösterisine katıldık.

Her zamanki gibi eski okul üniformamı giydim: lacivert ceket, papyon, cep mendili ve Fransız manşetler.

Asansörü yerlerimize aldık ve başka bir çiftle paylaştık. Kocası biraz dağınık görünüyordu.

Bizim kata geldiğimizde asansör operatörü dönüp beni işaret etti.

“Efendim” dedi, “gerçekten akıllı görünüyorsunuz.”

Şaşırmıştım.

“Bu gece beni eşim giydirdi” diye yanıtladım.

Diğer adamın karısı ona döndü.

“Sanırım karınız bu gece sizi giydirmedi” dedi.

–Tom Harvey

Manhattan'da serbest gün

Sevgili günlük:

New York şehrini ilk kez Haziran 2001'de Staten Island'daki bir kilisede bir hafta boyunca çalışan bir gençlik grubunun parçası olarak ziyaret ettim.

Gezi haftanın çoğunu kilisede geçirmeyi içeriyordu ama biz Manhattan'da bir gün izin planlamıştık. Oraya gitmek benim tek amacımdı.

Manhattan'a gideceğimiz gün geldiğinde hepimize ne görmek istediğimiz soruldu. Çin mahallesine gitmek istedim. Babam Hong Kong'dan Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etmiş ve güneye taşınıp annemle tanışmadan önce Çin Mahallesi'nde vakit geçirmişti.

Grup lideri durağımı listeye eklemeyi kabul etti ve yola çıktık.

Diğer turistik mekanları da ziyaret ettikten sonra sıra Çin Mahallesi'ne gelmişti. Kalabalık kaldırımları, sokak satıcılarını ve belki bir hamur tatlısı lokantasında atıştırmalık bir şeyler yemeyi sabırsızlıkla bekliyordum.

Metro merdivenlerinden yukarı çıkarken başka bir kızın kaldırımda balık sergilenen dükkânlardan gelen ağır kokuya dayanamadığını söylemesiyle heyecanım bozuldu.

Hızla Canal Street'teki metroya doğru yürüdük. Bir sonraki durağımız balık kokusuna itiraz eden kız tarafından seçildi: Midtown'daki bir mağaza zinciri.

Artık şehirde yaşıyorum ve bir daha bu mağazaya gitmedim ama Çin Mahallesi'nde çok fazla köfte yedim.

– Zencefil Lau

37

Sevgili günlük:

Geçenlerde Morningside Heights'ta bir marketteydim ve paket servis öğle yemeği aldım.

Arkamda sıradaki yaşlıca bir kadın ne sipariş ettiğimi sordu.

Henüz karar vermediğimi söyledim.

Bir yığın menüyü işaret ederek, “Burada en az 157 farklı sandviç var” dedi.

“Kocam 37'yi beğendi” diye ekledi.

Menüye baktım: incir reçeli, parmesan, pepperoni, domates ve diğer malzemelerle rosto. Bir tane denemeye karar verdim.

Ben de eşimi kaybetmiş biri olarak, kocası öldüğünde kadına şefkatle sordum.

Hayır, o iyi, dedi. “Artık 37’yi sevmiyor.”

—Martin Goldensohn

Okumak tüm güncel girişler ve bizim Gönderim Kuralları. Bize e-posta yoluyla ulaşın diary@Haber veya takip et
@NYTMetro Twitter'dan.

İllüstrasyonlar Agnes Lee'ye ait