BİR MODÜL BELLA HADID İSTER MİSİNİZ?

Bilgin

Global Mod
Global Mod
18 Eki 2020
558
0
16
BİR MODÜL BELLA HADID İSTER MİSİNİZ? Herkes bir kesim Bella Hadid istiyor! Ve artık, CY-B3LLA isimli yeni bir NFT (karşılıksız token) platformu yardımıyla, çağdaş ve biraz garip bir biçimde de olsa bir tane alabilecekler.

Hadid, bir toplumsal metaverse sitesi olan reBASE ile işbirliği yaptı. Kendi imajına dayalı olarak, alışveriş yapılabilir çevrimiçi sanat yapıtlarından oluşan geniş bir yelpazeyi (tam olarak 11.111 eşsiz eser) yayınlıyor.

Dijital varlıklar olan NFT’ler, aslında sibernetik anılar yahut koleksiyonlardır. Ayrıyeten JPEG’in masaüstünüze kaydedilmesinden daha fazlasıdır. Bu özel varlığı sizin satın aldığınızı kanıtlayan bir dijital kayıt (esas olarak bir seri numarası yahut özgünlük sertifikası) mevcut oluyor.

Hadid, animasyonlu bir cyborg kraliçesi üzere yaptığı portreler de dâhil olmak üzere 10 farklı yaratıcıdan kendi bedeninin üç boyutlu taramalarından sanat yapmalarını istedi. Yarım milyondan fazla insanın çevrimiçi olarak kaydolduğu, haftalardır açık bir bekleme listesi vardı. Nihayet artık CY-B3LLA geldiği için kendi üstün model dilimlerini kendi gelen kutularından alabilecekler.

Hadid, oyun oynamaya ömür uzunluğu ilgi duyması yardımıyla fikrin özüne birinci sefer sahip oldu. Küçük kardeşi Anwar, büyürken World of Warcraft’ı severdi lakin Hadid’in kendisi her vakit Mario’nun haşhaş kainatına ilgi duymuş. “18 yaşımdayken, iş için seyahat etmeye başladığımda takma adım Princess Peach idi” diyor sevinçle. Dünya COVID niçiniyle kilitlendiğinde, çevrimiçi hayata olan hayranlığı çok hızlandı. “Karantinadan daha sonra hayalim tam bir oyuncu kız olmak ve öbür beşerlerle oynamaktı” diyor. “NFT çılgınlığı geldiğinde, o topluluğun neye benzediğini nitekim merak ettim. Bu mükemmel avatarı yaratmak, o cihanda olmak ve beşerlerle temas kurmak isteyen oyunlardan buna geçti.”

Doğal olarak Hadid, kendi imgesinden sanat yaratmanın estetik imkanları karşısında heyecanlandı. Sanatkarların sonrasındasında NFT’leri oluşturmak için kullanabilecekleri bir üç boyutlu taramaya gönderdi. “Muhtemelen beni çevreleyen 200 kamera vardı ve ortada durdum ve bedenimin tüm bu farklı kısımlarını, yüz sözlerimin farklı versiyonlarını, parmakları, ayak parmaklarını almak için halimi değiştirdim. Çok gerçekçi olmasını istedik” diyor.

Ancak NFT’lerin görünüşünün ve hissinin ötesinde, bu yeni platformu topluluğun sahip olacağı biçimde inşa etti. Birtakım detaylar hala meçhul görünse de, Hadid’in NFT’lerinden birini satın almak; sonunda modelle çevrimiçi buluşmalar için fırsat olacak. “Farklı etkinlikler düzenleyeceğiz. Tokyo, umarım bizim birinci alanlarımızdan biri olur. Tokyo’da kahve içerken, aniden çabucak yanınızda olabilirim. Sevdiğim farklı yerlere gitmek, beni destekleyen insanları görmek ve onlara nitekim sarılmak istiyorum.”

CY-B3LLA ile ilgili olarak Hadid, NFT hakkında haklı bir güvensizlik olduğunu anlıyor. “Bu şüpheciliğin geldiği yer, dolandırıcı insanlar” diyor. “Bu gerçek bir tutku. İrtibat, hürmet ve sevgi için bir araç olarak kullanılmak istiyorum.” Hadid, çabucak hemen keşfedilmemiş bu metaverse dünyasının şu anda ortasında yaşadığımız çevrimiçi dünyadan daha sağlıklı ve daha memnun olma potansiyeline sahip olduğunu düşünüyor.

Bütün Instagram ve Twitter dünyası da dahil olmak üzere, “Her bir kişinin bizim hakkımızda ne düşündüğünü epeyce yeterli anlamaya başladığımızda, neye gereksiniminiz olduğunu ve ne istediğinizi kaybetmeye başlıyorsunuz. Hepimizin sahip olduğu bu müthiş tasalar; internette dolaşan şeyin bu olduğunu hissediyorum.”

Discord sohbet uygulamasında CY-B3LLA üyeleri için özel bir küme olacak. Orada, arkadaşları, hayranları ve misal düşünen insanlardan oluşan düşük tesirli bir ortamda haftada birkaç defa sohbet ettiğini hayal ediyor.

Hadid, halkının metaverse’te yaşaması, bir ortaya gelmesi, fikir alışverişinde bulunması ve kendilerini meskeninde hissetmesi için daha fazla yol bulmayı umuyor. “İnternetin korkutucu bir yanı var lakin internetin sahiden hoş bir yanı var. İnsanların ilişkin olabilecekleri bir yer bulabilmesini umuyorum.” diyor.