Barınamıyoruz hareketleri 7. günde: Palavra değil, sokaktayız

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Barınamıyoruz hareketleri 7. günde: Palavra değil, sokaktayız Üniversitelerin yüz yüze eğitime başlama sonucuyla barınma sıkıntısının mağduru olan öğrenciler 11 vilayette başlattıkları #Barınamıyoruz aksiyonlarına devam ediyor.

Devlet yurtlarının yetersiz kapasitesi, tırmanışa geçen özel yurt ve kiralık konut fiyatlarından dolayı başlayan “Barınamıyoruz” aksiyonları siyasetin de gündemi olmaya devam ediyor. Son olarak dün İstanbul’da Darülaceze Yurt ve Kültürel Tesis Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bu aksiyonlardan, “Son günlerde üniversite öğrencileriyle alakalı maalesef hayli berbat bir kampanya sürdürülüyor” diye kelam etti. “Neredeyse 1 milyona yakın yurt kapasitesine sahip olan bir iktidarız. Ve bunu görmeden maalesef palavra, yanlış, hiç ilgisi alakası olmayan şahısları güya bankların üzerine yatırarak Türkiye’de şu anda yurt yokmuş diye, bu çeşit palavra yanlış kampanyalar sürdürülüyor” diyen Erdoğan, “Yalan söylüyorsunuz, hayatınız yalan” diyerek hareketlerin gerçeği yansıtmadığını söylemiş oldu.

Erdoğan’ın bu konuşmasının çabucak akabinde Üsküdar Doğancılar Parkı’nda gerçekleşen harekete ise biroldukça öğrenci katıldı. Etraf halkının da dayanak vererek öğrencilere ikramlarda bulunduğu harekette dört temel talep sıralandı: Yurt sayılarının artırılması, boş binaların yurtlara çevrilmesi, kiralık konutlar için burs verilmesi, apart daire fiyatlarının düşürülmesi ve denetlenmesi …

‘MESELE BARINMAYLA DA BİTMİYOR’

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Kısmı öğrencisi Esra Akdere, eğitiminin son yılında evsiz kalan bir öğrenci olarak Doğancılar Parkı’ndaki aksiyona katıldı. Akdere yaşadıklarını ve taleplerini şu biçimde anlatıyor: “Bir haftadır sokaktayız ve buna mecbur kaldık. Üniversite için geliyoruz lakin kalacak yerimiz yok. Yurtlar yetersiz. Kiralar el yakıyor. ötürüsıyla önemli bir keder var. Bu keder yalnızca öğrencilerin değil; halihazırda evsiz olanlar var, mülteciler var, güç koşullarda kirasını ödeyen beşerler var. Taleplerimiz daha epey yurt yapılması, KYK kontenjanlarının ve tahsil burslarının artırılması…”

650 liralık KHK bursunun meseleleri çözemeyeceğini vurgulayan Akdere, “Bugün verilen 650 lira, bir konutun kirasının dörtte biri bile etmiyor. Sorun barınmayla da bitmiyor. Bir yandan da bir hayat yaşamamız gerekiyor. Daha fazlaca yurt yapılmalı ve atıl durumdaki binalar öğrenciler için dönüştürülmeli. Buralara öğrencileri yerleştirmek mümkün” diyor.

‘MÜCADELEMİZİ HER ALANDA DEVAM ETTİRECEĞİZ’

“Barınma krizinin hem şahsî tıpkı vakitte kitlesel bir sorun olduğunu düşünüp bu biçimde bir sesin yükseltilmesi gerektiğine karar verdim” diyen Marmara Üniversitesi Memleketler arası Bağlar Kısmı öğrencisi Yunus Karaca ise şunları söylüyor: “Halihazırda bir konutum var ancak kirasını ödeyemediğim için orada barınamayacağım. Yakın devirde üniversitelerimiz başlayacak. Farklı farklı alanlarda olacağız ve her alanda çabamızı devam ettireceğiz.”

Marmara Üniversitesi İdare Bilişim Sistemleri Kısmından Hasan Emre, öğrencileri barınma krizinin bir ortaya getirdiğini vurgulayarak “İstanbul’a bu sene geldim, kalacak yer sorunu yaşıyorum. KYK’ya başvurdum ve yedeklerde çıktım. En az 2-3 ay daha sıra gelmeyeceğini düşünüyorum” diyerek devlet yurtlarının kapasitelerinin yetersizliğini vurguluyor.

‘APART VE KONUT SAHİPLERİ KRİZDEN HİSSE ÇIKARIYOR’

Bir yandan da apart daire ve kiralık konut arayışının devam ettiğini belirten Emre, “Fiyatlar çok yüksek. Apart ve konut sahipleri de bu krizden bir hisse çıkarıyorlar kendilerine” diyerek yaşananlara reaksiyon gösteriyor.

‘YURTTAŞLAR YALNIZ BIRAKMIYOR VE BU BİZİ GÜÇLENDİRİYOR’

Kocaeli Üniversitesi Halkla İlgiler ve Tanıtım Kısmı öğrencisi Kemal Yılmaz ise taleplerini sıralıyor: “Hemen yarın istenirse çözülebilecek dört temel talebimiz var: Yurt sayılarının artırılması, boş binaların yurtlara çevrilmesi, kiralık konutlar için burs verilmesi, apart fiyatlarının denetlenmesi ve fiyatlarının düşürülmesi… İstenirse bu taleplerimizin çözülebileceğini biliyoruz. Sıkıntılar çözülene kadar Türkiye’deki tüm öğrencileri bu harekete davet ediyoruz. Bugün 7. günümüz ve gittiğimiz hiç bir semtte yurttaşlar bizi yalnız bırakmadılar. Bu bizi güçlendiriyor.”

Yılmaz, yurt kapasitesinin kâfi olduğu tezi için de şunları söylüyor: “650 liralık burslarla yaşamamız isteniyor ve yurt kapasiteleri ortada… 1 milyon kişi kapasiteli yurtlarımız var deniyor ama bu ülkede 8 milyon öğrenci var. Yapılan mevcut yurtlarla övünmek bana komik geliyor. Eldeki sayılarla barınma sorunu çözülmüyor. Somut ve öğrencileri tatmin eden bir tahlil bekliyoruz.”

CHP İLÇE LİDERİ: TÜRKİYE’DE BARINMA SORUNU VAR

CHP Üsküdar İlçe Lideri Suat Özçağdaş da Doğancılar Parkı’ndaki harekete partililerle birlikte katıldı. “Türkiye, sayın Cumhurbaşkanı’nın baktığı yerle birebir değil. Natürel bir sarayda oturduğunuz vakit size o denli görünüyor olabilir” diyen Özçağdaş hususla ilgili şu değerlendirmeleri yapıyor: “Bugün Türkiye’deki bütün işçi ailelerin birebir kaygıdan muzdarip olduğunu görüyoruz. Türkiye’nin en yakıcı sorunlarından birisi barınma sorunu… Değil fakir ailelerin çocukları, varlıklı ailelerin çocuklarının bile yer bulması mümkün değil.”

“Bu, iktidarın Türkiye’yi getirdiği durum. Ülke kaynaklarının 20 yıl boyunca çarçur edilmiş olmasının kararınu yaşıyoruz” diyen Özçağdaş, şunları ekliyor: “Umuyoruz ki bu aksiyonlar gençlerin meseleleri çözülerek biter. Gençlerin hareketlerinin bitmesi değil sıkıntılarının çözülmesi gerekli. Devleti yönetenlere sesleniyoruz: Yurt var mıdır yok mudur diye tartışmak yerine bu sorunu çözsünler. Türkiye’de bir barınma sorunu vardır.”

720 BİN YATAK, 7 MİLYONDAN FAZLA ÖĞRENCİ VAR

Türkiye’de resmi sayılara bakılırsa 2021 yılı prestijiyle, toplam 769 devlet yurdu bulunuyor. Bu yurtların yatak kapasitesi 719 bin 567. Yüksek Tahsil Kurumu’nun (YÖK) istatistiklerine bakılırsa ise 2019-2020 periyodunda üniversitelerde eğitim alan 7 milyon 940 bin 133 öğrenci bulunuyor.