Bakan Pakdemirli: 6 vilayette 13 orman yangınını denetim altına alma çalışmaları sürüyor

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Bakan Pakdemirli: 6 vilayette 13 orman yangınını denetim altına alma çalışmaları sürüyor DUVAR – Tüm Türkiye’yi tesiri altına alan yangınlarla ilgili çalışmalar sürüyor. Muğla Milas’ta 6, Köyceğiz ve Menteşe ilçelerinde birer mahalle daha yangınların yayılması üzerinde tahliye edildi. Milas’ta yangının yaklaştığı Yeniköy termik santrali etrafında de önlemler artırıldı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Twitter hesabından, orman yangınlarıyla gayrette son duruma ait bilgi verdi. Muğla’da 7, Antalya’da 2, Adana, Aydın, Isparta ve Denizli’de birer yangının devam ettiğini gösteren infografiği de paylaşan Pakdemirli, “‘Ormanın Kahramanları’nın 6 vilayette 13 adet orman yangınını denetim altına alma çalışmaları büyük bir özveri ile devam ediyor. Son 9 günde ise 44 vilayette 191 orman yangını denetim altına alındı.” sözlerini kullandı.

Bakan Pakdemirli’nin paylaştığı infografiğe nazaran, Antalya’nın Manavgat ve Gündoğmuş, Aydın’ın Karacasu, Denizli’nin Güney, Isparta’nın Sütçüler, Muğla’nın Marmaris, Köyceğiz, Kavaklıdere, Yılanlı, Seydikemer ve Milas’taki iki farklı yangını söndürme çalışmaları devam ediyor.

ORMAN YANGINLARINDA VİLAYET İL SON DURUM

Muğla’nın Menteşe ilçesinde Karşıyaka Mahallesi Nizam mevkisindeki ormanlık alanda çabucak hemen belirlenemeyen niçinle yangın çıktı. Alevler, rüzgarın da tesiriyle kısa müddette yayıldı.

Menteşe ilçesi Bayır Mahallesi Yumaklı mevkisindeki yerleşim yerinde yaşayanlar, gruplar tarafınca uyarıldı.

Tahliye için yapılan anonsların akabinde kimi vatandaşlar kendi araçlarıyla bölgeden ayrıldı. Aracı olmayan vatandaşların tahliyesi de gruplar tarafınca sağlandı. Gruplar, yangını denetim altına almak için çalışmalarını sürdürüyor.

YENİKÖY TERMİK SANTRALİ ETRAFINDA ÖNLEMLER ARTIRILDI

Muğla’nın Milas ilçesinde günlerdir devam eden orman yangını, gece tesirini artırdı. Yangının yaklaştı Yeniköy termik santrali etrafında önlemler artırıldı. Orman Genel Müdürlüğü ve İtfaiye takımları alevlerin santrale ulaşmasını engellemek için geniş güvenlik tedbirleri alındı. Gürceğiz, Akçakaya ve Fesleğen mahalleleriyle bir arada Bayır, Habipler ve Bağdam mahalleleri de tahliye edildi.

Muğla Kumlukbük’te sarp bir bölgede çıkan yangın, Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğünce (KIYEM), karadan müdahaleyle büyümeden denetim altına alındı. Muğla Kozağaç’ta yangın bir daha alevlendi. Bölgeden gelen son haberlere bakılırsa alevler İkizler mahallesine gerçek ilerliyor. Muğla’nın Milas ilçesindeki Kemerköy Termik Santrali’nin tel örgülerine kadar yaklaşan orman yangını denetim altına alındı. Muğla’nın Marmaris ilçesinde orman yangınlarına müdahale eden personellerin bulunduğu arazözün devrilmesi kararı 4 personel yaralandı. Çalışanlardan 2’sinin tedavisi ayakta yapıldı. Başka 2 personel de tedavilerinin akabinde taburcu edildi.

KÖYCEĞİZ’DE BİR MAHALLE DAHA BOŞALTILDI

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde orman yangınının yayılması üzerinde bir mahalle daha tahliye edildi. Ağla Mahallesi’ndeki ormanlık alanda başlayan ve kısa müddette geniş bir alana yayılan yangın, takımların havadan ve karadan müdahalesiyle denetim altına alınmaya çalışılıyor. Bölgede tesirli olan rüzgar niçiniyle ve karadan ulaşımın olmadığı yerlerde çalışmalar kuvvetlikle yürütülüyor.

Alevlerin tehdit ettiği Çayhisar, Zeytinalanı ve Taşdibi mahallelerinin bir kısmının dün önlem emelli tahliye edilmesinin akabinde Sazak mahallesi de tedbiren boşaltıldı.

Antalya’nın İbradı, Alanya, Manavgat ve Akseki ilçelerindeki yangınlar sürüyor. Bayır, Güzelbağ, Alara, Susuzköy ve Karaisa Mahallelerindeki yangınlara havadan ve karadan müdahale ediliyor. Gündoğmuş ilçesinde orman yangınlarının denetim altına alındığı bölgelere tedbiren tahliye edilen vatandaşlar dönüşlerini sürdürüyor.

Aydın’ın Karacasu ilçesinde 3 gün evvel başlayan yangına müdahale sürüyor. Yangını söndürme çalışmalarına yüzlerce vatandaş, hayli sayıda arazöz, su tankerleri ve beton mikserleriyle katkı sunulurken, bölge halkı ellerine aldıkları kazma ve küreklerle çalışmalara katılıyor

Isparta’nın Sütçüler ilçesinde çıkan orman yangının denetim altına alınması için çalışma yürütülüyor.

2 Ağustos’ta Denizli’nin Buldan ilçesine bağlı Türlübey mevkisinde, 3 Ağustos’ta Tavas ilçesine bağlı Pınarlık mevkisinde ve dün Buldan ilçesine bağlı Karaköy mevkisinde çıkan orman yangınları büsbütün denetim altına alındı. Güney ilçesindeki yangına müdahale ise sürüyor. (HABER MERKEZİ)