Avukatı deklare etti: Sedat Peker ve aile üyelerinin pasaportu yok

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Avukatı deklare etti: Sedat Peker ve aile üyelerinin pasaportu yok Kabahat örgütü davasında hakkında yakalama sonucu bulunan Sedat Peker’in avukatı Ersan Barkın Halk TV yayına katıldı, soruları yanıtladı.

“Kendisi ile her gün görüşürüm. En son birkaç saat evvel görüştüm” diyen Barkın, şu an Peker ve ailesinin pasaportu olmadığını anlattı: “Dijital tecrit altında olduğunu biliyorsunuz. Bu tecrit o denli bir boyuta geldi ki, kendisi yahut kendisiyle kontaklı olduğu var iseyılan rastgele bir hesabın bugüne kadar yaptığı ifşalara misal bir paylaşımda BAE’nin kendisine sunduğu garantinin ortadan kalkacağına ait bildirimde bulunuldu kendisine.

‘EVİNDEN ÇIKACAK DURUMDA DEĞİL’

Evinden çıkacak durumda olmadığını söyleyebilirim. Temel olarak güvenliğini BAE devletinin sağladığını söylemeliyim.

Kendisinin ve aile bireylerinin pasaportu yok. Bakanlık iptal etti. Yurtharicinde kaldıkları müddet prestijiyle, fiziki olarak ellerinde olan pasaportların da mühleti dolduğu için geçerliliği yok. ötürüsıyla rastgele bir ülkenin elçiliğine giderek iltica etmesi ‘hülya’ yani.”

‘DANIŞMANI, SÖZCÜSÜ YOK’

Barkın, “Seçimden 2 ay evvel paylaşım yapacağını söylemiş oldu? Sizce ne yapacak?” sorusuna ise “Bana sorarsanız hem yurttaşlar ve basın mensupları ve siyasi partiler kendi sorumluluklarını yerine getirmeli. Samimiyetle karşılık veriyorum. Bilmiyorum. İmasından bile edinmiş değil. Kafkas geleneğinden bahseden bir kişinin yapacağının kestirilemeyeceğini biliyorum. Kendisi bakıyor ve tebessüm ediyor” karşılığı verdi.

Peker’in bir sözcüsü olmadığını söyleyen Barkın “Sedat Peker’in bir sözcüye gereksinimi olabileceğini bir sözcü ile çalışabileceğini düşünmüyorum. Bir danışmanı bir basın danışmanı olmayacağı üzere… Sedat Peker danışmaz. Düşünür dinler. Ne karar verir bilmezsiniz siz. Uygulayınca görürsünüz” diye konuştu.

‘AĞAR’A ÇETE BAŞKANI DİYOR MUSUNUZ?’

Sedat Peker’in kabahat örgütü başkanı olmadığını savunan Avukat Barkın şu biçimde devam etti: “Adli sicil evrakında bir hata yok. İsimli sicil arşivinde kaydı var.” diye konuştu. Kelebek operasyonunda bir mahkumiyeti var natürel. şahsi bilgilerin korunmasında bile milletlerarası hukuk dijital datada unutulma hakkını tanıyor. Herbiçimde bir insanın on küsur yıl evvel aldığı ve bana sorarsanız Ergenekon davalarının öncülüdür kelebek operasyonu, net bir FETÖ tesiri vardır. Oradan bir mahkumiyeti var fakat isimli sicil kağıdında bugün bir mahkumiyeti yok. İsimli sicil arşivinde bir mahkumiyeti var. Ancak bu mahkumiyeti onu ömür uzunluğu hata örgütü başkanı olarak tanımlayabilir mi bilmiyorum.

Mehmet Ağar hakkında da tıpkı münasebet ile verilmiş bir mahkumiyet var. Ben çok yakışıksız bulurum lakin siz Mehmet Ağar ile ilgili bir cümle kurarken her vakit çete başkanı falan diyor musunuz?” (HABER MERKEZİ)