Avrupa’nın üzerinde performans! Büsbütün yerli…

Teknotrat

New member
17 Şub 2021
515
0
0
Avrupa’nın üzerinde performans! Büsbütün yerli… AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Türkiye’de elektrikli motor üretiminde 60 yıllık bir tecrübeye sahip olan WAT Motor Sanayi ve Ticaret AŞ, endüstriyel motorlarla geliştirdiği yetenekleri son periyotta savunma, otomotiv ve güç üzere farklı dalların kullanmasına sunmaya başladı.

Savunma ve havacılık endüstrisi için özel amaç motorlar ve sistem tahlilleri geliştiren WAT Motor, servo motor ve şoförler, hareket denetim tahlilleri ve sistem dizaynlarıyla Türk savunma endüstrisine hizmet veriyor.

‘KUYUMCU TİTİZLİĞİNDE’ ÜRETİM

Bilhassa askeri servo motorlar ve bunların şoförlerine odaklanan şirket, askeri muhtaçlıklar için “kuyumcu titizliğinde” atölye ölçeğinde üretim yapıyor. Askeri araçların silah kulelerinin tahrikinde hassas konumlamaya imkan veren bir eser ailesi oluşturulurken, geliştirilen motorlarla farklı kalibreli kulelerin muhtaçlıklarını karşılayabiliyor. Bu sayede silah sistemleri hassas konumlama yapıyor ve yüksek performansla bakılırsavlerini yerine getiriyor.

WAT Motor Eser ve Projeler Başkanı Barış Tuğrul Ertuğrul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, elektrik motorlarında uzun yıllar ortasında oluşan birikimi 2019 yılından bu yana savunma endüstrisindeki hareket denetim sistemlerine yönelttiklerini söylemiş oldu.

ÜLKE İÇİN ÇOK DEĞERLİ

Ülke için epey ehemmiyet taşıyan, son senelerdaki gelişimiyle gurur vesilesi olan savunma endüstrisini teknoloji ve altyapılarıyla desteklemek istediklerini tabir eden Ertuğrul, şu biçimde konuştu:

“Savunma endüstrisine hizmet etmek hem ülkemiz için bir bakılırsav tıpkı vakitte yüksek teknolojili, katma bedelli mamüllerin ortaya çıkması için bir fırsat. 2019 yılından itibaren Türkiye’nin önde gelen savunma endüstrisi kuruluşlarının tahlil ortağı, partneri olarak bakılırsav yapıyoruz. Bu manada gerek tasarımı savunma endüstrisi kuruluşlarına ilişkin mamüllerin seri imalatı gerekse kendi Ar-Ge gücümüzü kullanarak muhtaçlık duyulan eserleri üretiyoruz. Sistemlerin beyaz bir kağıttan başlayarak eserlerde kullanmasına kadar geçen tüm süreçleri tasarlıyoruz.

Bu manada silah sistemlerindeki hassas pozisyonlama sistemlerini çalıştık. Yalnızca motor tarafında kalmadık, kendi sistemlerimizde elektronik de çalıştık. Elektrik motorunun performansının ortaya çıkması için ortasında gömülü yazılımların çalıştığı hareket denetim sistemlerinin yüksek performansla sonuç verdiği sistemlerin geliştirilmesi gerekiyordu. Elektronik takımımızı oluşturduk. Ulaştığımız nokta prestijiyle özgün elektronik motor sürücülerimizde bilinen Avrupalı üreticinin performansının üstünde performans alıyoruz. Bunu sistem üstü, etraf şartı ve saha testlerinde kanıtlamış durumdayız.”

SİLAH SİSTEMLERİNİN KALBİ

Barış Tuğrul Ertuğrul, geliştirdikleri mamüllerin ASELSAN’ın Sarp Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi, Korkut Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi, Gökdeniz Yakın Hava Savunma Sistemi, Volkan-II Tank Atış Denetim Sistemi’nde kullanıldığını söylemiş oldu.

Ertuğrul, Otokar’ın geliştirdiği Mızrak Uzaktan Komutalı Kule Sistemi’nde de eyleyici setinin elektronikleri ve motorunun tasarım, üretim ve testlerini gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafınca yürütülen Teknoloji Odaklı Sanayi Atağı Programı kapsamında endüstriyel servo motorlar konusunda desteklendiklerini lisana getiren Ertuğrul, bu takviyesi kullanarak savunma endüstrisinde eser ailesi oluşturmak emeliyle çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.