Arabalara LPG takan mucitten akaryakıt buharıyla çalışan motor

semihkara24

New member
14 Haz 2021
479
0
1
Tekirdağ’da yaşayan Halit Avcıoğlu, akaryakıt buharıyla çalışan araba motoru tasarladı. Yakıttan yüzde 50 tasarruf eden Avcıoğlu, geliştirdiği sistemi evvel kendi aracına uyarladı.

LPG’nin mucidinden yeni buluş

Otomobil tamircisi Halit Avcıoğlu, 1978 yılında LPG’li araba fikrini birinci ortaya atanlar içinde yer almış, TRT ekranlarında aracını mutfak tüpü ile çalıştırmıştı.

Aradan yıllar geçti ve Avcıoğlu 2020 yılında öbür bir yeniliğin peşine düştü. Evvel yuvarlak pistonlu motoru geliştirdi, akabinde 1 litre akaryakıt ile 100 kilometre yol yapabilecek kare pistonlu motor tasarladı.

Benzin buharıyla çalışan motor geliştirdi

Amacının kare pistonlu motor olduğunu söyleyen Avcıoğlu, ”Yuvarlak pistonu 4-5 ay kullandım, otomobilime taktım. Eksiksiz performans, 4000 cc’lik bir motor, şurada en az 2000-2500 cc güç var. Lakin benim gayem kare pistonlu ortaya çıkarmak” dedi.

Ancak dayanak bulamayınca projesini rafa kaldırdı. 71 yaşındaki Halit Avcıoğlu pes etmedi ve bu kere akaryakıt buharıyla çalışan motor tasarladı.

”Yapılacak epey şey var inanın”

Avcıoğlu, akaryakıtı motorun sıcak suyu ve rezistans aracılığıyla ısıttı. Burada buharlaşan akaryakıtın karbüratör vasıtasıyla motora ulaşmasını sağladı.

Patent başvurusu yapan Avcıoğlu, ”Patent müracaatlarımı yaptım. çabucak hemen almış değiliz. Fakat aldık kabul ediyoruz. Zira dünya yüzünde bu biçimde bir şey yok. Akaryakıt kadar tesirli ve performanslı en az yüzde 50 tasarruflu. Yapılacak epey şeyler var inanın. örneğin Togg bugün otomobil üretiyoruz, yani bir gurur verici bir olay” diye konuştu.

Mucit Avcıoğlu’nun isteği, Türkiye’ye bir miras bırakmak.