APPLE’DAN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ’NE ÖZEL GÖRÜNTÜ

BanaDediKi

Global Mod
Global Mod
26 Eki 2020
1,315
0
0
APPLE’DAN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ’NE ÖZEL GÖRÜNTÜ Bu sinema, sanat yaparak, aileleriyle vakit geçirerek ve işe ya da okula giderek günlerini geçiren 7 kişinin seyahatini mevzu alıyor. Her birey, Apple’ın erişilebilirlik özellikleri yardımıyla ustalıkla çalışıyor ve bu da pürüzleri ortadan kaldırmalarına, bağımsız ve itimatla hareket etmelerine imkan tanıyor.

Filmde gördüğünüz özelliklerden kimileri: Algılama Modu, görme engelli yahut az goren kullanıcıların etraflarındaki kapılarda, objelerde ve insanlarda gezinmesine imkan tanıyor. Ses Tanıma, işitme engelli yahut sıkıntı işiten şahısları bir bebek ağlaması yahut kapı zili üzere bir dizi sese karşı uyarır. Sesle Kontrol, Apple aygıtlarını sadece sesle çalıştırmanın yeni yollarını sunuyor. AssistiveTouch, üst beden uzuv farklılıklarına sahip olanlar için teknolojiyle etkileşime geçmek için daha fazla imkan yaratıyor.

Filmin Müziği

“I am the Greatest” isimli modülde, güçlendirme ve özgür iradenin simgesi olan Muhammed Ali’nin konuşmalarından türetilen kelamlar kullanıyor.

Muhammed Ali’nin ikonik kelamlarının bir resitaline dayanan, yapımcılığını Spinifex Gum’ın üstlendiği ve tamamı bayanlardan oluşan Avustralyalı müzik topluluğu Marliya Choir tarafınca icra edilen sinema müziği, Julliard eğitimli caz piyanisti Matthew Whitaker’ın doğaçlamalarıyla bir arada, kendini “engelli disko mucidi” olarak tanımlayan Cola Boyy’ın yapımına oyuncu takımının müzikal katkılarını da içeriyor.

Türkiye’de Apple mamüllerinin erişilebilirlik özelliklerini kullananlar ne diyor ?

YTÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik ve Sahne Sanatları Kısmı’ndan Prof.Dr. Koray Sazlı, “Pandemi sürecinde, kardeşimin verdiği iPhone 5 ile hayatıma giren aygıt, o devirde yaptığım çevrim içi derslerimi yaparken, hayatımın vazgeçilmez kesimi oldu. Aldığım yazılı ödevleri de okurken, hem ömrümü hızlandırdı, birebir vakitte farklı lisan seçenekleri kullanılabildiğinden, okumak rahatlaştı benim için. şahsi işlerimi (banka süreçleri vb.) Apple eserleri yardımıyla rahatlıkla kendim yapmaya başladım. Bu imkan, hayatı kolaylaştırmak değil, hayatı görme engelli birey için erişebilir kılmaktır aslında. Zira buna benzeri tüm süreçler, biroldukça kişi tarafınca çarçabuk yapılabilmekte. Braille klavye özelliği de, iPhone’da bulunan ihtilal niteliğinde bir özellik. Apple eserleri günlük hayatı teknolojik açıdan büyük ölçüde erişilebilir kılıyor. Gidilecek uzun bir yol ve gerçekleştirilecek daha biroldukça şey olsa da, şirketin erişilebilirlik konusundaki hassasiyeti tüm görme engellilerin büyük takdirini kazanmıştır. Unutmamak lazım ki: “Bir denizden bir dalga çıkarmak kolaydır. Asıl güç olan, bir dalgadan bir deniz yapmak.” diyor.

Paralimpik Ulusal Tenisçi, Büşra Ün, “Apple Watch benim için kortta yaptığı tahlillerle performansımı artırmaktan ibaret değil. Çok hareketsiz kaldığımda sandalye sürmem için beni, fazla hareketli olup sandalyeden düşme üzere kaza anlarında da pozisyonumu paylaşarak yakın etrafımı haberdar ediyor. Yalnızca sporda değil, artık günlük hayatta da nizamlı bir yardımcım var.” diyor.

Paralimpik Ulusal Yüzücü, Muhammed Ali Aydın, “Koşu protezlerine alışma sürecim süratle devam ediyor. Bu süreçte koşu idmanları yapmaya başlarken bana Apple Watch Ultra eşlik ediyor. pek epeyce yeni idman özelliğini barındırıyor. Ve benim en hayli işime yarayan özelliği Apple Watch’un tek el ile ekrana dokunmadan denetim edilebiliyor olması. Bunun yanında ekranının büyük ve parlaklığının çok yüksek olması her şartta kullanım kolaylığı sağlıyor. Yüzme ve bisiklet idmanlarında Apple Watch Ultra’nın bana nasıl avantajlar sağlayacağını deneyimlemek için sabırsızlanıyorum.” diyor.