‘Alevi katliamı istiyoruz’ dedi, mahkeme cezaya gerek görmedi

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
‘Alevi katliamı istiyoruz’ dedi, mahkeme cezaya gerek görmedi Mehmet Ekinci isimli kişi 21 Ekim 2019 tarihinde Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Alevi katliamı istiyoruz #Alevi” yazdı. Ekinci bu paylaşımın akabinde Pelinsu Uludağ’ın Twitter hesabına yapılan paylaşımın altına ise ‘Yakarak deneyelim’ biçiminde yorumda bulundu.
Büyük reaksiyonlara niye olan paylaşımın akabinde Ekinci hakkında hata duyurusunda bulunuldu.

Hata duyurusunda bulunan Oktay Doğan’ın avukatı Aysemin Gülmez, iki yıl daha sonra karara bağlanan davaya ait şu bilgiyi paylaştı: ‘Alevi katliamı istiyoruz’ diyen sanık hakkında yapılan yargılama kararında, ‘Hükmün açıklanmasının geri bırakılması’ sonucu verildi. Sanık savunmasında ‘şaka yapmıştım’ dedi. Asla yılmayacağız, hak hukuk adalet tesis edilene kadar gayretimiz devam edecek.

ÖZETLE CEZA VERİLMEMİŞ OLDU

beraberinde CHP İstanbul Vilayet Lider Yardımcısı olan Gülmez, Independent Türkçe’den Ali Kemal Erdem’e yaptığı açıklamada, sonucun ne manaya geldiğini şu biçimde özetledi:

“Denetim müddeti içerisinde taammüden yeni bir kabahat işlemediği, kontrollü hürlük önlemine ait yükümlülüklere uygun davranıldığı takdirde açıklanması geri bırakılan karar ortadan kaldırılarak, davanın düşmesi sonucu verilir. Yani kontrol müddetince hiç cürüm işlemezse hiç ceza almamış üzere olacak.”

Gülmez, yargılama sürecinde savcının tutuklama talebine karşılık mahkemenin, zanlının ‘şaka yaptım’ savunmasını geçerli gördüğünü ve talebi reddettiğini aktardı. İlerleyen günlerde İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 2020/269E. Sayılı evrakında zanlı hakkında “Halkı kin ve düşmanlığa tahrikten etme suçundan” dava açıldığını hatırlatan Gülmez, “Sanık evrak kapsamında alınan savunmasında ‘Şaka yapmıştım, özür dilerim, fakat küfür gelince ikinci tweeti attım’ biçiminde beyanda bulunmuş ve mahkemece ‘Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına’ karar verilmiştir” dedi.

TEK BİR ALEVİ’Yİ İKNA EDEMEZSİNİZ

Gülmez, sonucu veren mahkeme heyetine yönelik de tenkitlerde bulunarak, şu hatırlatmayı yaptı:

“Hakimler latife yaptığına inanmış olabilir ancak tek bir Alevi’yi latife olduğuna inandıramazsınız” diyen Gülmez, karara ait şu tenkitte bulundu: “Yargı bu şekil verdiği şanssız kararlar ile yarın bir daha bir densizin çıkıp tıpkı nitelikte paylaşımlar yapmasının ve akabinde savunmasında ‘şaka yaptım’ demesinin önünü açmaktadır. Buda toplumun bir kısmında adalete olan inancı, inancı sarsmakta, telaşları artırmaktadır. Cumhurbaşkanına hakaretle yargılananlar ‘şaka yaptım’ deyince yargı birebir sonucu veriyor mu?”